U.S. Department of State
U.S. Department of State
Other State Department Archive SitesU.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
Home Issues & Press Travel & Business Countries Youth & Education Careers About State Video
 You are in: Under Secretary for Public Diplomacy and Public Affairs > Bureau of Public Affairs > Bureau of Public Affairs: Office of the Historian > Principal Officers of the Department and U.S. Chiefs of Mission > Chiefs of Mission by Country, 1778-2005 > Haiti-Kyrgyzstan

Honduras

Name: John Slidell
State of Residency: Louisiana
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Mar 29, 1853
Note: Commissioned during a recess of the Senate. Commissioned to Central America; declined appointment.

Name: Solon Borland
State of Residency: Arkansas
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Apr 18, 1853
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Feb 9, 1854. Commissioned to Central America; did not present credentials in Honduras.

Name: Beverly L. Clarke
State of Residency: Kentucky
Title: Minister Resident
Appointment: Jan 14, 1858
Presentation of Credentials: Aug 10, 1858
Termination of Mission: Died at Guatemala, Mar 17, 1860
Note: Accredited also to Guatemala; resident in Guatemala.

Name: William M. Churchwell
State of Residency: Tennessee
Title: Minister Resident
Note: Not commissioned; nomination to be Minister Resident in Guatemala and Honduras not confirmed by the Senate.

Name: Hezekiah G. Wells
State of Residency: Michigan
Title: Minister Resident
Appointment: Aug 7, 1861
Note: Commissioned during a recess of the Senate. Declined appointment.

Name: Jacob M. Howard
State of Residency: Michigan
Title: Minister Resident
Appointment: Nov 7, 1861
Note: Declined appointment. Commissioned during a recess of the Senate.

Name: James R. Partridge
State of Residency: Maryland
Title: Minister Resident
Appointment: Feb 10, 1862
Presentation of Credentials: Apr 25, 1862
Termination of Mission: Left post shortly before Nov 14, 1862

Name: Thomas H. Clay
State of Residency: Kentucky
Title: Minister Resident
Appointment: Apr 16, 1863
Presentation of Credentials: [Apr 5, 1864]
Termination of Mission: Relinquished charge, Aug 10, 1866
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Jan 18, 1864. Officially recognized on Apr 5, 1864.

Name: Richard H. Rousseau
State of Residency: Kentucky
Title: Minister Resident
Appointment: May 14, 1866
Presentation of Credentials: Oct 10, 1866
Termination of Mission: Presented recall, Aug 10, 1869

Name: Henry Baxter
State of Residency: Michigan
Title: Minister Resident
Appointment: Apr 21, 1869
Presentation of Credentials: Aug 10, 1869
Termination of Mission: Probably presented recall about Jun 30, 1873

Name: George Williamson
State of Residency: Louisiana
Title: Minister Resident
Appointment: May 17, 1873
Presentation of Credentials: Feb 19, 1874
Termination of Mission: Notified Govt. of Honduras by note, Jan 31, 1879, that he had resigned
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Dec 10, 1873. Commissioned to the "Central American States" but accredited individually to Costa Rica, El Salvador, Guatemala, Honduras, and Nicaragua; resident at Guatemala.

Name: Cornelius A. Logan
State of Residency: Illinois
Title: Minister Resident
Appointment: Apr 2, 1879
Presentation of Credentials: [Oct 10, 1879]
Termination of Mission: Transmitted recall by note from Guatemala on or soon after Apr 15, 1882
Note: Commissioned to the "Central American States" but accredited individually to Costa Rica, El Salvador, Guatemala, Honduras, and Nicaragua; resident at Guatemala. Officially recognized on Oct 10, 1879.

Name: Henry C. Hall
Title: Minister Resident
Appointment: Apr 17, 1882
Presentation of Credentials: [Apr 21, 1882]
Termination of Mission: Promoted to Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Note: Commissioned to the "Central American States" but accredited individually to Costa Rica, El Salvador, Guatemala, Honduras, and Nicaragua; resident at Guatemala. Officially recognized on Apr 21, 1882.

Name: Henry C. Hall
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jul 13, 1882
Presentation of Credentials: [Sep 26, 1882]
Termination of Mission: Transmitted recall by note on or shortly before May 16, 1889
Note: Commissioned to the "Central American States" but accredited individually to Costa Rica, El Salvador, Guatemala, Honduras, and Nicaragua; resident at Guatemala. Officially recognized on Sep 26, 1882.

Name: Lansing B. Mizner
State of Residency: California
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Mar 30, 1889
Note: Commissioned to "the Central American States"; did not present credentials in Honduras.

Name: Romualdo Pacheco
State of Residency: California
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Dec 11, 1890
Presentation of Credentials: Apr 17, 1891
Termination of Mission: Recommissioned to Guatemala and Honduras only
Note: Commissioned first to "the Central American States"; recommissioned to Guatemala and Honduras only; resident at Guatemala.

Name: Romualdo Pacheco
State of Residency: California
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jul 1, 1891
Termination of Mission: Relinquished charge in Guatemala, Jun 12, 1893
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Dec 23, 1891.

Name: Pierce M.B. Young
State of Residency: Georgia
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Apr 4, 1893
Presentation of Credentials: [Nov 12, 1893]
Termination of Mission: Left Guatemala, May 23, 1896
Note: Accredited also to Guatemala; resident in Guatemala. Officially recognized on Nov 12, 1893.

Name: Macgrane Coxe
State of Residency: New York
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jul 27, 1896
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Dec 17, 1896. Commissioned also to Guatemala; did not present credentials in Honduras.

Name: W. Godfrey Hunter
State of Residency: Kentucky
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Nov 8, 1897
Presentation of Credentials: [Jan 19, 1899]
Termination of Mission: Relinquished charge at Guatemala, Feb 2, 1903
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Dec 18, 1897. Officially recognized on Jan 19, 1899. Also accredited to Guatemala; resident in Guatemala.

Name: Leslie Combs
State of Residency: Kentucky
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Nov 12, 1902
Presentation of Credentials: [May 22, 1903]
Termination of Mission: Transmitted recall by note on or shortly before Feb 27, 1907
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Dec 8, 1902. Transmitted credentials by note on May 22, 1903; acknowledgement not found. Also accredited to Guatemala; resident in Guatemala.

Name: Joseph W. J. Lee
State of Residency: Maryland
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jan 10, 1907
Note: Also commissioned to Guatemala; did not present credentials in Honduras

Name: H. Percival Dodge
State of Residency: Massachusetts
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jul 1, 1907
Presentation of Credentials: Jun 17, 1908
Termination of Mission: Left San Salvador, Feb 6, 1909
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Dec 12, 1907. Also accredited to El Salvador, resident at San Salvador.

Name: William B. Sorsby
State of Residency: Mississippi
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jun 5, 1908
Note: Commissioned during a recess of the Senate. Took oath of office, but did not proceed to post.

Name: Philip M. Brown
State of Residency: Massachusetts
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Nov 11, 1908
Presentation of Credentials: Feb 21, 1909
Termination of Mission: Presented recall, Feb 26, 1910
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Dec 10, 1908.

Name: Fenton R. McCreery
State of Residency: Michigan
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Dec 21, 1909
Presentation of Credentials: Mar 10, 1910
Termination of Mission: Left post, Jul 2, 1911

Name: Charles Dunning White
State of Residency: New Jersey
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jul 6, 1911
Presentation of Credentials: Sep 9, 1911
Termination of Mission: Recall presented by Secretary of Legation, Nov 4, 1913

Name: John Ewing
State of Residency: Louisiana
Non-career appointee
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Sep 10, 1913
Presentation of Credentials: Dec 26, 1913
Termination of Mission: Left post, Jan 18, 1918

Name: T. Sambola Jones
State of Residency: Louisiana
Non-career appointee
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jun 26, 1918
Presentation of Credentials: Oct 2, 1918
Termination of Mission: Left post, Oct 17, 1919
Note: Legation Tegucigalpa reported Jan 1, 1920, that Jones was no longer persona grata to the Government of Honduras, and he did not return to his post.

Name: Franklin E. Morales
State of Residency: New Jersey
Non-career appointee
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Oct 24, 1921
Presentation of Credentials: Jan 18, 1922
Termination of Mission: Left post, Mar 2, 1925

Name: George T. Summerlin
State of Residency: Louisiana
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Mar 12, 1925
Presentation of Credentials: Nov 21, 1925
Termination of Mission: Left post, Dec 17, 1929

Name: Julius G. Lay
State of Residency: District of Columbia
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Dec 16, 1929
Presentation of Credentials: May 31, 1930
Termination of Mission: Left post, Mar 17, 1935

Name: Leo J. Keena
State of Residency: Michigan
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Feb 22, 1935
Presentation of Credentials: Jul 19, 1935
Termination of Mission: Left post, May 1, 1937

Name: John D. Irwin
State of Residency: Tennessee
Non-career appointee
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jul 29, 1937
Presentation of Credentials: Sep 8, 1937
Termination of Mission: Promoted to Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Name: John D. Irwin
State of Residency: Tennessee
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Mar 27, 1943
Presentation of Credentials: Apr 27, 1943
Termination of Mission: Left post, Apr 16, 1947

Name: Paul C. Daniels
State of Residency: New York
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Apr 10, 1947
Presentation of Credentials: Jun 23, 1947
Termination of Mission: Left post, Oct 30, 1947

Name: Herbert S. Bursley
State of Residency: District of Columbia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Dec 18, 1947
Presentation of Credentials: May 15, 1948
Termination of Mission: Left post, Dec 12, 1950

Name: John D. Erwin
State of Residency: Tennessee
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Feb 1, 1951
Presentation of Credentials: Mar 14, 1951
Termination of Mission: Left Honduras, Feb 28, 1954

Name: Whiting Willauer
State of Residency: Massachusetts
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Feb 5, 1954
Presentation of Credentials: Mar 5, 1954
Termination of Mission: Left post, Mar 24, 1958

Name: Robert Newbegin
State of Residency: New Hampshire
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Mar 26, 1958
Presentation of Credentials: Apr 31, 1958
Termination of Mission: Left post, Aug 3, 1960

Name: Charles R. Burrows
State of Residency: Ohio
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Aug 27, 1960
Presentation of Credentials: Nov 3, 1960
Termination of Mission: Left post, Jun 28, 1965

Name: Joseph J. Jova
State of Residency: New York
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jun 7, 1965
Presentation of Credentials: Jul 12, 1965
Termination of Mission: Left post, Jun 21, 1969

Name: Hewson A. Ryan
State of Residency: Massachusetts
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 9, 1969
Presentation of Credentials: Nov 5, 1969
Termination of Mission: Left post, May 30, 1973

Name: Phillip V. Sanchez
State of Residency: California
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: May 24, 1973
Presentation of Credentials: Jun 15, 1973
Termination of Mission: Left post, Jul 17, 1976

Name: Ralph E. Becker
State of Residency: District of Columbia
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Sep 13, 1976
Presentation of Credentials: Oct 27, 1976
Termination of Mission: Left post, Aug 1, 1977

Name: Mari-Luci Jarimillo
State of Residency: New Mexico
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Sep 26, 1977
Presentation of Credentials: Oct 27, 1977
Termination of Mission: Left post, Sep 19, 1980

Name: Jack R. Binns
State of Residency: Oregon
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Sep 26, 1980
Presentation of Credentials: Oct 10, 1980
Termination of Mission: Left post, Oct 31, 1981

Name: John D. Negroponte
State of Residency: New York
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 29, 1981
Presentation of Credentials: Nov 11, 1981
Termination of Mission: Left post, May 30, 1985

Name: John Arthur Ferch
State of Residency: Ohio
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 18, 1985
Presentation of Credentials: Aug 22, 1985
Termination of Mission: Left post, Jul 9, 1986

Name: Everett Ellis Briggs
State of Residency: New Hampshire
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 16, 1986
Presentation of Credentials: Nov 4, 1986
Termination of Mission: Left post, Jun 15, 1989

Name: Cresencio S. Arcos, Jr.
State of Residency: Texas
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Nov 14, 1989
Presentation of Credentials: Jan 29, 1990
Termination of Mission: Left post, July 1, 1993

Name: William Thornton Pryce
State of Residency: Pennsylvania
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: May 28, 1993
Presentation of Credentials: July 21, 1993
Termination of Mission: Left post, Aug 15, 1996
Note: An earlier nomination of May 7, 1992, was not acted upon by the Senate.

Name: James F. Creagan
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 2, 1996
Presentation of Credentials: Aug 29, 1996
Termination of Mission: Left post Jul 20, 1999

Name: Frank Almaguer
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 7, 1999
Presentation of Credentials: Aug 25, 1999
Termination of Mission: Left post Sep 5, 2002

Name: Larry Leon Palmer
State of Residency: Georgia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Aug 8, 2002
Presentation of Credentials: Oct 8, 2002
Termination of Mission: Left post, May 7, 2005

Name: Charles A. Ford
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 13, 2005
Presentation of Credentials: Nov 8, 2005
Termination of Mission:


  Back to top

U.S. Department of State
USA.govU.S. Department of StateUpdates  |   Frequent Questions  |   Contact Us  |   Email this Page  |   Subject Index  |   Search
The Office of Electronic Information, Bureau of Public Affairs, manages this site as a portal for information from the U.S. State Department. External links to other Internet sites should not be construed as an endorsement of the views or privacy policies contained therein.
About state.gov  |   Privacy Notice  |   FOIA  |   Copyright Information  |   Other U.S. Government Information

Published by the U.S. Department of State Website at http://www.state.gov maintained by the Bureau of Public Affairs.