U.S. Department of State
U.S. Department of State
Other State Department Archive SitesU.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
Home Issues & Press Travel & Business Countries Youth & Education Careers About State Video
 You are in: Bureaus/Offices Reporting Directly to the Secretary > Deputy Secretary of State > Former Deputy Secretaries of State > Biographies
Picture of Richard Lee ArmitageBIOGRAPHY

Richard Lee Armitage
Deputy Secretary of State, 
Term of Appointment: 03/29/2001 to 02/22/2005

Remarks
Releases
Photo Gallery 

Richard L. Armitage’s nomination as Deputy Secretary of State was confirmed by the Senate on March 23, 2001. He was sworn in on March 26, 2001.

Since May 1993, Richard L. Armitage was President of Armitage Associates L.C. He had been engaged in a range of worldwide business and public policy endeavors as well as frequent public speaking and writing. Previously, he held senior troubleshooting and negotiating positions in the Departments of State and Defense, and the Congress.

From March 1992 until his departure from public service in May 1993, Mr. Armitage (with the personal rank of Ambassador) directed U.S. assistance to the new independent states (NIS) of the former Soviet Union. In January 1992, the Bush Administration’s desire to jump-start international assistance to the NIS resulted in his appointment as Coordinator for Emergency Humanitarian Assistance. During his tenure in these positions Mr. Armitage completed extensive international coordination projects with the European Community, Japan, and other donor countries.

From 1989 through 1992, Mr. Armitage filled key diplomatic positions as Presidential Special Negotiator for the Philippines Military Bases Agreement and Special Mediator for Water in the Middle East. President Bush sent him as a Special Emissary to Jordan’s King Hussein during the 1991 Gulf war.

In the Pentagon from June 1983 to May 1989, he served as Assistant Secretary of Defense for International Security Affairs. He represented the Department of Defense in developing politico-military relationships and initiatives throughout the world, spearheaded U.S.-Pacific security policy including the U.S.-Japan and U.S.-China security relationships, managed all DoD security assistance programs, and provided oversight of policies related to the law of the sea, U.S. special operations, and counter-terrorism. He played a leading role in Middle East Security Policies.

In May 1975 Mr. Armitage came to Washington as a Pentagon consultant and was posted in Tehran, Iran, until November 1976. Following two years in the private sector, he took the position as Administrative Assistant to Senator Robert Dole of Kansas in 1978. In the 1980 Reagan campaign, Mr. Armitage was senior advisor to the Interim Foreign Policy Advisory board, which prepared the President-Elect for major international policy issues confronting the new administration. From 1981 until June 1983 Mr. Armitage was Deputy assistant Secretary of Defense for East Asia and Pacific Affairs in the Office of the Secretary of Defense.

Born in 1945, Mr. Armitage graduated in 1967 from the U.S. Naval Academy, where he was commissioned an Ensign in the U.S. Navy. He served on a destroyer stationed on the Vietnam gunline and subsequently completed three combat tours with the riverine/advisory forces in Vietnam. Fluent in Vietnamese, Mr. Armitage left active duty in 1973 and joined the U.S. Defense Attache Office, Saigon. Immediately prior to the fall of Saigon, he organized and led the removal of Vietnamese naval assets and personnel from the country.

Mr. Armitage’s endeavors include past service on several Boards and committees. He has received numerous U.S. military decorations as well as decorations from the governments of Thailand, Republic of Korea, Bahrain, and Pakistan.

Mr. Armitage was awarded the Department of Defense Medal for Distinguished Public Service four times, the Secretary of Defense Medal for Outstanding Public Service, the Chairman of the Joint Chiefs Award for Outstanding Public Service, the Presidential Citizens Medal, presented by the President to citizens who have performed exemplary deeds of service, and the Department of State Distinguished Honor Award.



Released on February 22, 2005

  Back to top

U.S. Department of State
USA.govU.S. Department of StateUpdates  |   Frequent Questions  |   Contact Us  |   Email this Page  |   Subject Index  |   Search
The Office of Electronic Information, Bureau of Public Affairs, manages this site as a portal for information from the U.S. State Department. External links to other Internet sites should not be construed as an endorsement of the views or privacy policies contained therein.
About state.gov  |   Privacy Notice  |   FOIA  |   Copyright Information  |   Other U.S. Government Information

Published by the U.S. Department of State Website at http://www.state.gov maintained by the Bureau of Public Affairs.