U.S. Department of State
U.S. Department of State
Other State Department Archive SitesU.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
Home Issues & Press Travel & Business Countries Youth & Education Careers About State Video
 You are in: Out of Date Releases > Out of Date Biographies > N
BIOGRAPHY

Larry C. Napper
Ambassador, Kazakhstan
Term of Appointment: 08/20/2001 to 07/07/2004

Larry C. Napper was sworn in as Ambassador to Kazakhstan on August 20, 2001.

Mr. Napper was born on November 27, 1947, in San Antonio, Texas. After graduating from Texas A&M University in 1969 with a Bachelors Degree in History, he served in the United States Army from 1969-72. Following his honorable discharge from the Army at the rank of Captain, Mr. Napper attended the University of Virginia from 1972-74, earning a Masters Degree in Government and Foreign Affairs. Mr. Napper entered the United States Foreign Service in August 1974.

After a year of Russian language training, Mr. Napper was assigned to the United States Embassy in Moscow, where he served as Vice Consul from 1975-77. Mr. Napper then served as a Political Officer at the U.S. embassy in Gaborone, Botswana from 1977-79. Mr. Napper was then assigned to a year of advanced training in Soviet and East European Affairs at Stanford University. In 1980, Mr. Napper joined the Department's Office of Soviet Union Affairs where he served until 1983. In 1983-84, Mr. Napper received an American Political Science Association Congressional Fellowship in the office of Representative Lee H. Hamilton.

In 1984, Mr. Napper returned to Embassy Moscow for a two-year assignment as Chief of the Foreign Affairs Unit of the Political Section. From 1986-88, Mr. Napper served as Deputy Director of the Department's Office of southern African Affairs. After six months of Romanian language training, Mr. Napper became Charge d'Affaires and later Deputy chief of Mission of the U.S. Embassy in Bucharest, Romania from 1989-91. Mr. Napper received the Department's Distinguished Honor Award for leadership of the Embassy during the December 1989 overthrow of the Ceausescu dictatorship.

From August 1991 to July 1994, Mr. Napper served as Director of the Department's Office of Soviet Union Affairs, reorganizing it as the Office of Independent States and Commonwealth Affairs following the collapse of the Soviet Union. During Mr. Napper's tenure, the United States established diplomatic relations with each of the 15 independent states that emerged from the Soviet Union, opening embassies in each of their capitals. Mr. Napper received the Presidential Meritorious Service Award in 1994, as well as other State Department individual and group awards.

Mr. Napper served as the U.S. Ambassador to Latvia from July 1995 until July 1998. From July 1998 to June 2001, Mr. Napper was Coordinator for United States Assistance to Central and Eastern Europe, administering an assistance budget of more than $600 million.



Released on November 16, 2001

  Back to top

U.S. Department of State
USA.govU.S. Department of StateUpdates  |   Frequent Questions  |   Contact Us  |   Email this Page  |   Subject Index  |   Search
The Office of Electronic Information, Bureau of Public Affairs, manages this site as a portal for information from the U.S. State Department. External links to other Internet sites should not be construed as an endorsement of the views or privacy policies contained therein.
About state.gov  |   Privacy Notice  |   FOIA  |   Copyright Information  |   Other U.S. Government Information

Published by the U.S. Department of State Website at http://www.state.gov maintained by the Bureau of Public Affairs.