U.S. Department of State
U.S. Department of State
Other State Department Archive SitesU.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
Home Issues & Press Travel & Business Countries Youth & Education Careers About State Video
BIOGRAPHY

Frank G. Wisner
Special Envoy, Kosovo Final Status Talks
Term of Appointment: 12/19/2005 to 03/19/2008

Frank G. Wisner is the Secretary of State's Special Envoy for Kosovo Final Status Talks.

Mr. Wisner joined the State Department as a Foreign Service Officer in December 1961, and after Western Arabic Language training in Morocco, was assigned to Algiers immediately after independence from France. In 1964, he was detailed to the Agency for International Development in Vietnam. He remained in Vietnam in the pacification program until 1968, serving in succession as Staff Aide to the Deputy Chief of Mission, Special Assistant to the Director of the Office of Civil Operation, and Senior Advisor to the Vietnamese province of Tuyen Duc.

Returning to Washington in December 1968, Wisner was Officer in Charge of Tunisian Affairs in the State Department, where he remained until July 1971, when he was named chief of the Economic-Commercial Section at the American Embassy in Tunis. He then served as chief of the Political Section in Dhaka, Bangladesh, shortly after independence, from July 1973 until March 1974. From March 1974 until April 1975, Wisner was Director of Plans and Management in the Bureau of Public Affairs in Washington. He then joined the President's Interagency Task Force on Indochina, the agency responsible for evacuating and then settling nearly one million refugees. He was Special Assistant to the Under Secretary for Political Affairs, Joseph Sisco, from August 1975 until July 1976. Mr. Wisner was named Director of the Office of Southern African Affairs in July 1976 and worked with Secretary Kissinger to launch negotiations over Zimbabwe and Namibia. At the beginning of President Carter's administration, he joined Secretary Vance's staff as Deputy Executive Secretary of the Department of State.

From August 1994 until July 1997, Wisner served as Ambassador to India. Before New Delhi, he was Under Secretary of Defense for Policy, from January 1993 to June 1994. Prior to that, he served as Under Secretary of State for International Security Affairs from July 1992 until January 1993. Ambassador Wisner was Ambassador to the Philippines from August 1991 until June 1992, and served as Ambassador to Egypt from August 1986 until June 1991. Wisner was Principal Deputy Assistant Secretary for African Affairs from April 1982 to April 1986. He served as Ambassador to Zambia from August 1979 to April 1982.

Frank G. Wisner retired from the Foreign Service in 1997 with the rank of Career Ambassador, and joined the American International Group as Vice Chairman, External Affairs on August 27, 1997.

Frank Wisner was born in New York. He graduated from Princeton University with a B.A. degree.



Released on February 28, 2007

  Back to top

U.S. Department of State
USA.govU.S. Department of StateUpdates  |   Frequent Questions  |   Contact Us  |   Email this Page  |   Subject Index  |   Search
The Office of Electronic Information, Bureau of Public Affairs, manages this site as a portal for information from the U.S. State Department. External links to other Internet sites should not be construed as an endorsement of the views or privacy policies contained therein.
About state.gov  |   Privacy Notice  |   FOIA  |   Copyright Information  |   Other U.S. Government Information

Published by the U.S. Department of State Website at http://www.state.gov maintained by the Bureau of Public Affairs.