U.S. Department of State
U.S. Department of State
Other State Department Archive SitesU.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
Home Issues & Press Travel & Business Countries Youth & Education Careers About State Video
Bureau of Public Affairs
Electronic Information and Publications
Biographies
Biographies Listed by Title or Country
Chiefs of Mission Listed by Country or Organization
  

Chiefs of Mission Listed by Country or Organization

Afghanistan: William Braucher Wood
African Union: John A. Simon
Albania: John L. Withers, II
Algeria: David D. Pearce
Angola: Dan Mozena
Argentina: Earl Anthony Wayne
Armenia: Marie L. Yovanovitch
Australia: Robert D. McCallum, Jr.
Austria: David F. Girard-diCarlo
Azerbaijan: Anne E. Derse
Bahamas, The: Ned L. Siegal
Bahrain: Joseph Adam Ereli
Bangladesh: James F. Moriarty
Barbados and the Eastern Caribbean: Mary M. Ourisman
Belarus: Jonathan Moore, Charge d'Affaires
--  Belgium: Vacant
Belize: Robert J. Dieter
Benin: Gayleatha B. Brown
Bermuda: Gregory W. Slayton
Bernicat, Marcia
Bolivia: Krishna R. Urs (Charge d'Affaires)
Bosnia and Herzegovina: Charles L. English
Botswana: Stephen J. Nolan
Brazil: Clifford M. Sobel
Brunei Darussalam: William E. Todd
Bulgaria: Nancy McEldowney
Burkina Faso: Jeanine Jackson
Burma: Larry M. Dinger
Burundi: Patricia Moller
Cambodia: Carol A. Rodley 
Cameroon: Janet E. Garvey
Canada: David H. Wilkins
Cape Verde: Marianne M. Myles
Central African Republic: Frederick B. Cook
Chad: Louis Nigro
Chile: Paul E. Simons
China (People's Republic of): Clark T. Randt, Jr.
Colombia: William R. Brownfield
Comoros/Madagascar: R. Niels Marquardt
Congo, Democratic Republic of : William J. Garvelink
Congo, Republic of : Alan Eastham
Costa Rica: Peter Cianchette
Cote d'Ivoire, Republic of: Wanda Nesbitt
Croatia: Robert A. Bradtke
Cuba: Jonathan D. Farrar
Cyprus: Frank C. Urbancic
Czech Republic: Richard W. Graber
Denmark: James P. Cain
Djibouti: James C. Swan
Dominican Republic: P. Robert Fannin
--  Eastern Caribbean: See Barbados
Ecuador: Heather M. Hodges
Egypt: Francis J. Ricciardone, Jr.
El Salvador: Charles L. Glazer
Equatorial Guinea: Donald C. Johnson
Eritrea, State of: Ronald McMullen
Estonia: Stanley Davis (Dave) Phillips
Ethiopia: Yamamoto, Donald Y.
European Union: Kristen Silverberg
Fiji, Kiribati, Nauru, Tonga, Tuvalu: C. Steven McGann
Finland: Barbara Barrett
France: Craig Roberts Stapleton
--  Gabon/Sao Tome & Principe: Eunice S. Reddick
Gambia: Barry L. Wells
Georgia: John Tefft
--  Germany: Vacant
Ghana: Donald Teitelbaum
Greece: Daniel V. Speckhard
Guatemala: Stephen G. McFarland
--  Guinea: Vacant
Guyana: John Melvin Jones
Haiti: Janet A. Sanderson
Holy See: Mary Ann Glendon
Honduras: Hugo Llorens
Hong Kong: Joseph R. Donovan Jr.
Hungary: April H. Foley
Iceland: Carol Van Voorst
India: David C. Mulford
Indonesia: Cameron R. Hume
International Civil Aviation Organization (ICAO): Donald T. Bliss, Ambassador
Iraq: Ryan C. Crocker
Ireland: Thomas C. Foley
Israel: James B. Cunningham 
Italy: Ronald P. Spogli
Jamaica: Brenda LaGrange Johnson
Japan: J. Thomas Schieffer
Jerusalem: Jacob Walles
Jordan: Robert Stephen Beecroft
Kazakhstan: Richard E. Hoagland
Kenya: Michael E. Ranneberger
Korea, Republic of: Alexander Vershbow
Kuwait: Deborah K. Jones
Kyrgyz Republic: Tatiana C. Gfoeller
Laos: Ravic R. Huso
Latvia: Charles W. Larson
Lebanon: Michele Sison
Lesotho, Kingdom of: Robert Nolan
Liberia: Linda Thomas-Greenfield
Libya: Gene Cretz
--  Liechtenstein: Vacant
Lithuania: John A. Cloud
Luxembourg: Ann Wagner
Macedonia: Philip T. Reeker
--  Madagascar: R. Niels Marquardt
Malawi: Peter Bodde
Malaysia: James Keith
--  Maldives: Robert O. Blake
--  Mali: Vacant
Malta: Molly Bordonaro
Marshall Islands: Clyde Bishop
Mauritania: Mark Boulware
Mauritius: Cesar B. Cabrera
Mexico: Antonio O. Garza, Jr.
Micronesia: Suzanne K. Hale
Micronesia; Miriam K. Hughes
Moldova: Asif Chaudhry
--  Monaco: Craig Roberts Stapleton
Mongolia: Mark C. Minton
Montenegro: Roderick W. Moore
Morocco: Thomas Riley
--  Mozambique: Vacant
NATO: Kurt Volker, U.S. Permanent Representative
Namibia: Gail D. Mathieu
Nepal: Nancy Powell
Netherlands Antilles and Aruba: Timothy J. Dunn
Netherlands: James B. Culbertson
New Zealand and Samoa: William P. McCormick
Nicaragua: Robert J. Callahan 
Niger: Bernadette Allen
Nigeria: Robin R. Sanders
Norway: Benson K. Whitney
OECD: Christopher F. Egan
OSCE: Julie Finley
Oman: Gary A. Grappo
Organization of American States: Hector E. Morales, Jr., Permanent Representative
Pakistan: Anne W. Patterson
Palau: Mark Bezner
Panama: Barbara J. Stephenson
Papua New Guinea: Leslie V. Rowe
Paraguay: Liliana Ayalde
Peru: P. Michael McKinley
Philippines: Kristie A. Kenney
Poland: Victor Ashe
Portugal: Thomas F. Stephenson
Pristina, Kosovo: Tina S. Kaidanow, Chief of Mission 
Qatar: Chase Untermeyer
Qatar: Joseph LeBaron 
--  Romania: Vacant
Russia: John Beyrle
Rwanda: W. Stuart Symington
Sao Tome & Principe/Gabon: Eunice S. Reddick
Saudi Arabia: Ford M. Fraker
--  Senegal: Vacant
Serbia: Cameron Munter
--  Seychelles: Cesar B. Cabrera
Sierra Leone: June Carter Perry
Singapore: Patricia Herbold
Slovakia: Vincent Obsitnik
Slovenia: Yousif B. Ghafari
Somalia: John M. Yates, Special Envoy
South Africa: Eric M. Bost
South Korea: Kathleen Stephens
Spain: Eduardo Aguirre, Jr.
Sri Lanka and Maldives: Robert O. Blake
Sudan, Special Envoy: Richard S. Williamson
Sudan: Alberto M. Fernandez, Charge d'Affaires
Suriname: Lisa Bobbie Schreiber Hughes
Swaziland, Kingdom of: Maurice S. Parker
Sweden: Michael M. Wood
--  Switzerland: Vacant
--  Syria: Vacant
Tajikistan: Tracey Ann Jacobson
Tanzania: Mark Green
Thailand: Eric G. John
Timor-Leste: Hans G. Klemm
Togo: Patricia McMahon Hawkins
Trinidad and Tobago: Roy L. Austin
Tunisia: Robert F. Godec
Turkey: James F. Jeffrey
--  Turkmenistan: Vacant
Uganda: Steven A. Browning
Ukraine: William B. Taylor
United Arab Emirates: Richard G. Olson
United Kingdom: Robert Holmes Tuttle
United Nations/Geneva: Warren W. Tichenor, Ambassador
United Nations/Paris: Ambassador Louise V. Oliver, Permanent Representative
United Nations/Rome: Gaddi H. Vasquez, Ambassador
United Nations/Vienna: Ambassador Greg Schulte, Permanent Representative
United Nations: Dr. Zalmay Khalilzad, U.S. Permanent Representative
Uruguay: Frank E. Baxter
Uzbekistan: Richard B. Norland
Venezuela: John Caulfield (Charge d'Affaires)
Vietnam: Michael W. Michalak
Yemen: Stephen Seche
Zambia: Donald Booth
Zimbabwe, Republic of: James D. McGee

  
U.S. Department of State
USA.govU.S. Department of StateWhat's New  |   Frequent Questions  |   Contact Us  |   Email this Page  |   Subject Index  |   Search
The Office of Electronic Information, Bureau of Public Affairs, manages this site as a portal for information from the U.S. State Department. External links to other Internet sites should not be construed as an endorsement of the views or privacy policies contained therein.
About state.gov  |   Privacy Notice  |   FOIA  |   Copyright Information  |   Other U.S. Government Information