U.S. Department of State
U.S. Department of State
Other State Department Archive SitesU.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
Home Issues & Press Travel & Business Countries Youth & Education Careers About State Video
 You are in: Under Secretary for Public Diplomacy and Public Affairs > Bureau of Public Affairs > Bureau of Public Affairs: Office of the Historian > Principal Officers of the Department and U.S. Chiefs of Mission > Principal Officers

Assistant Secretaries for Western Hemisphere Affairs

Title: Assistant Secretary of State for Inter-American Affairs
Name: Nelson Rockefeller
State of Residency: New York
Non-career appointee
Appointment: Dec 20, 1944
Entry on Duty: Dec 20, 1944
Termination of Appointment: Aug 17, 1945

Title: Assistant Secretary of State for Inter-American Affairs
Name: Spruille Braden
State of Residency: New York
Non-career appointee
Appointment: Aug 25, 1945
Entry on Duty: Oct 29, 1945
Termination of Appointment: Jun 27, 1947
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Oct 23, 1945.

Title: Assistant Secretary of State for Inter-American Affairs
Name: Edward G. Miller, Jr.
State of Residency: New York
Non-career appointee
Appointment: Jun 24, 1949
Entry on Duty: Jun 28, 1949
Termination of Appointment: Dec 31, 1952

Title: Assistant Secretary of State for Inter-American Affairs
Name: John M. Cabot
State of Residency: Massachusetts
Foreign Service officer
Appointment: Feb 27, 1953
Entry on Duty: Mar 3, 1953
Termination of Appointment: Mar 1, 1954

Title: Assistant Secretary of State for Inter-American Affairs
Name: Henry F. Holland
State of Residency: Texas
Non-career appointee
Appointment: Mar 1, 1954
Entry on Duty: Mar 2, 1954
Termination of Appointment: Sep 13, 1956

Title: Assistant Secretary of State for Inter-American Affairs
Name: Roy Richard Rubottom, Jr.
State of Residency: Texas
Foreign Service officer
Appointment: Jun 18, 1957
Entry on Duty: Jun 18, 1957
Termination of Appointment: Aug 27, 1960

Title: Assistant Secretary of State for Inter-American Affairs
Name: Thomas C. Mann
State of Residency: Texas
Foreign Service officer
Appointment: Sep 7, 1957
Entry on Duty: Aug 28, 1960
Termination of Appointment: Apr 20, 1961
Note: Date of original commission as Assistant Secretary; prior to Aug 28, 1960, served as Assistant Secretary for Economic Affairs.

Title: Assistant Secretary of State for Inter-American Affairs
Name: Robert F. Woodward
State of Residency: Minnesota
Foreign Service officer
Appointment: Jul 14, 1961
Entry on Duty: Jul 17, 1961
Termination of Appointment: Mar 17, 1962

Title: Assistant Secretary of State for Inter-American Affairs
Name: Edwin M. Martin
State of Residency: Ohio
Foreign Service officer
Appointment: May 12, 1962
Entry on Duty: May 18, 1962
Termination of Appointment: Jan 2, 1964

Title: Assistant Secretary of State for Inter-American Affairs
Name: Thomas C. Mann
State of Residency: Texas
Foreign Service officer
Appointment: Dec 21, 1963
Entry on Duty: Jan 3, 1964
Termination of Appointment: Mar 17, 1965

Title: Assistant Secretary of State for Inter-American Affairs
Name: Jack Hood Vaughn
State of Residency: Virginia
Non-career appointee
Appointment: Mar 11, 1965
Entry on Duty: Mar 22, 1965
Termination of Appointment: Feb 28, 1966

Title: Assistant Secretary of State for Inter-American Affairs
Name: Lincoln Gordon
State of Residency: Massachusetts
Non-career appointee
Appointment: Feb 25, 1966
Entry on Duty: Mar 9, 1966
Termination of Appointment: Jun 30, 1967

Title: Assistant Secretary of State for Inter-American Affairs
Name: Covey T. Oliver
State of Residency: Pennsylvania
Non-career appointee
Appointment: Jun 9, 1967
Entry on Duty: Jul 1, 1967
Termination of Appointment: Dec 31, 1968

Title: Assistant Secretary of State for Inter-American Affairs
Name: Charles A. Meyer
State of Residency: Pennsylvania
Non-career appointee
Appointment: Mar 28, 1969
Entry on Duty: Apr 2, 1969
Termination of Appointment: Mar 2, 1973

Title: Assistant Secretary of State for Inter-American Affairs
Name: Jack B. Kubisch
State of Residency: Michigan
Foreign Service officer
Appointment: May 23, 1973
Entry on Duty: May 29, 1973
Termination of Appointment: Sep 4, 1974

Title: Assistant Secretary of State for Inter-American Affairs
Name: William D. Rogers
State of Residency: Virginia
Non-career appointee
Appointment: Oct 1, 1974
Entry on Duty: Oct 7, 1974
Termination of Appointment: Jun 18, 1976

Title: Assistant Secretary of State for Inter-American Affairs
Name: Harry W. Shlaudeman
State of Residency: California
Foreign Service officer
Appointment: Jun 16, 1976
Entry on Duty: Jul 22, 1976
Termination of Appointment: Mar 14, 1977

Title: Assistant Secretary of State for Inter-American Affairs
Name: Terence A. Todman
State of Residency: Virgin Islands
Foreign Service officer
Appointment: Mar 23, 1977
Entry on Duty: Apr 1, 1977
Termination of Appointment: Jun 27, 1978

Title: Assistant Secretary of State for Inter-American Affairs
Name: Viron P. Vaky
State of Residency: Texas
Foreign Service officer
Appointment: Jul 18, 1978
Entry on Duty: Jul 21, 1978
Termination of Appointment: Nov 30, 1979

Title: Assistant Secretary of State for Inter-American Affairs
Name: William G. Bowdler
State of Residency: Florida
Foreign Service officer
Appointment: Dec 17, 1979
Entry on Duty: Jan 4, 1980
Termination of Appointment: Jan 16, 1981

Title: Assistant Secretary of State for Inter-American Affairs
Name: Thomas O. Enders
State of Residency: Connecticut
Foreign Service officer
Appointment: Jun 20, 1981
Entry on Duty: Jun 23, 1981
Termination of Appointment: Jun 27, 1983

Title: Assistant Secretary of State for Inter-American Affairs
Name: Langhorne A. Motley
State of Residency: Alaska
Non-career appointee
Appointment: Jun 29, 1983
Entry on Duty: Jul 12, 1983
Termination of Appointment: Jul 3, 1985

Title: Assistant Secretary of State for Inter-American Affairs
Name: Elliott Abrams
State of Residency: District of Columbia
Non-career appointee
Appointment: Jul 12, 1985
Entry on Duty: Jul 17, 1985
Termination of Appointment: Jan 20, 1989

Title: Assistant Secretary of State for Inter-American Affairs
Name: Bernard William Aronson
State of Residency: Maryland
Non-career appointee
Appointment: Jun 15, 1989
Entry on Duty: Jun 16, 1989
Termination of Appointment: Jul 2, 1993

Title: Assistant Secretary of State for Inter-American Affairs
Name: Alexander Fletcher Watson
State of Residency: Massachusetts
Foreign Service officer
Appointment: Jul 1, 1993
Entry on Duty: Jul 2, 1993
Termination of Appointment: Mar 29, 1996

Title: Assistant Secretary of State for Inter-American Affairs
Name: Jeffrey Davidow
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Appointment: Jul 29, 1996
Entry on Duty: Aug 7, 1996
Termination of Appointment:

Title: Assistant Secretary for Western Hemisphere Affairs
Name: Peter F. Romero
State of Residency: Florida
Foreign Service officer
Appointment: Dec 29, 2000
Entry on Duty: Jan 4, 2001
Termination of Appointment: Jun 4, 2001
Note: Commissioned during a recess of the Senate. Earlier nominations of Sep 10, 1998, and Jan 6, 1999, were not acted upon by the Senate. Served as Acting Assistant Secretary from Jul 7, 1999. 

Title: Assistant Secretary for Western Hemisphere Affairs
Name: Otto J. Reich
State of Residency: Virginia
Non-career appointee
Appointment: Jan 11, 2002
Entry on Duty: Jan 11, 2002
Termination of Appointment: Nov 22, 2002
Note: Commissioned during a recess of the Senate.

Title: Assistant Secretary for Western Hemisphere Affairs
Name: Roger Francisco Noriega
State of Residency: Kansas
Non-career appointee
Appointment: Jul 31, 2003
Entry on Duty: Jul 31, 2003
Termination of Appointment: Oct 6, 2005

Title: Assistant Secretary for Western Hemisphere Affairs
Name: Thomas A. Shannon, Jr.                                                                                  State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Appointment: Oct 12, 2005
Entry on Duty: Oct 17, 2005
Termination of Appointment:


Creation of Position: The Department of State created the position of Assistant Secretary of State for American Republic Affairs during the general reorganization of Dec 20, 1944, after Congress had authorized an increase in the number of Assistant Secretaries of State from four to six (Dec 8, 1944; P.L. 78-472; 58 Stat. 798). This reorganization was the first to assign substantive designations to specific Assistant Secretary positions. The position was temporarily discontinued between Jun 1947 and Jun 1949, when American Republic Affairs were handled by an Assistant Secretary for Political Affairs. The Department re-established the position in Jun 1949 after the Commission on Organization of the Executive Branch of Government (Hoover Commission) recommended that certain offices be upgraded to bureau level and after Congress increased the number of Assistant Secretaries of State from six to ten (May 26, 1949; P.L. 81-73; 63 Stat. 111). On Oct 3, 1949, the Department by administrative action changed the incumbent's designation to Assistant Secretary for Inter-American Affairs. The Department of State had first established a Division of Latin American Affairs in 1909.


  Back to top

U.S. Department of State
USA.govU.S. Department of StateUpdates  |   Frequent Questions  |   Contact Us  |   Email this Page  |   Subject Index  |   Search
The Office of Electronic Information, Bureau of Public Affairs, manages this site as a portal for information from the U.S. State Department. External links to other Internet sites should not be construed as an endorsement of the views or privacy policies contained therein.
About state.gov  |   Privacy Notice  |   FOIA  |   Copyright Information  |   Other U.S. Government Information

Published by the U.S. Department of State Website at http://www.state.gov maintained by the Bureau of Public Affairs.