U.S. Department of State
U.S. Department of State
Other State Department Archive SitesU.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
Home Issues & Press Travel & Business Countries Youth & Education Careers About State Video
 You are in: Under Secretary for Public Diplomacy and Public Affairs > Bureau of Public Affairs > Bureau of Public Affairs: Office of the Historian > Principal Officers of the Department and U.S. Chiefs of Mission > Principal Officers

Under Secretaries of State for Arms Control and International Security Affairs

Title: Under Secretary of State for International Security Affairs
Name: Curtis W. Tarr
State of Residency: Virginia
Non-career appointee
Appointment: May 1, 1972
Entry on Duty: May 2, 1972
Termination of Appointment: Nov 25, 1973

Title: Under Secretary of State for International Security Affairs
Name: William H. Donaldson
State of Residency: New York
Non-career appointee
Appointment: Nov 23, 1973
Entry on Duty: Nov 26, 1973
Termination of Appointment: May 10, 1974

Title: Under Secretary of State for International Security Affairs
Name: Carlyle E. Maw
State of Residency: New York
Non-career appointed
Appointment: Jun 30, 1974
Entry on Duty: Jul 10, 1974
Termination of Appointment: Sep 17, 1976

Title: Under Secretary of State for International Security Affairs
Name: Lucy W. Benson
State of Residency: Massachusetts
Non-career appointee
Appointment: Mar 23, 1977
Entry on Duty: Mar 28, 1977
Termination of Appointment: Jan 5, 1980
Note: Designated Under Secretary for Security Assistance by administrative action. From Aug 22, 1977, designated Under Secretary for Security Assistance, Science, and Technology.

Title: Under Secretary of State for International Security Affairs
Name: Matthew Nimetz
State of Residency: New York
Non-career appointee
Appointment: Feb 19, 1980
Entry on Duty: Feb 21, 1980
Termination of Appointment: Dec 5, 1980

Title: Under Secretary of State for International Security Affairs
Name: James L. Buckley
State of Residency: Connecticut
Non-career appointee
Appointment: Feb 27, 1981
Entry on Duty: Feb 28, 1981
Termination of Appointment: Aug 20, 1982

Title: Under Secretary of State for International Security Affairs
Name: William Schneider, Jr.
State of Residency: New York
Non-career appointee
Appointment: Aug 20, 1982
Entry on Duty: Sep 9, 1982
Termination of Appointment: Oct 31, 1986

Title: Under Secretary of State for International Security Affairs
Name: Edward J. Derwinski
State of Residency: Illinois
Non-career appointee
Appointment: Feb 27, 1987
Entry on Duty: Mar 24, 1987
Termination of Appointment: Jan 21, 1989

Title: Under Secretary of State for International Security Affairs
Name: Reginald Bartholomew
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Appointment: Apr 20, 1989
Entry on Duty: Apr 20, 1989
Termination of Appointment: Jul 7, 1992

Title: Under Secretary of State for International Security Affairs
Name: Frank G. Wisner
State of Residency: District of Columbia
Foreign Service officer
Appointment: Jul 7, 1992
Entry on Duty: Jul 20, 1992
Termination of Appointment: Jan 19, 1993

Title: Under Secretary of State for Arms Control and International Security Affairs
Name: Lynn Etheridge Davis
State of Residency: Virginia
Non-career appointee
Appointment: Apr 1, 1993
Entry on Duty: Apr 1, 1993
Termination of Appointment: Aug 8, 1997

Title: Under Secretary of State for Arms Control and International Security Affairs
Name: John David Holum
State of Residency: Maryland
Non-career appointee
Appointment: Aug 4, 2000
Entry on Duty: Aug 7, 2000
Termination of Appointment: Dec 1, 2001
Note: Commissioned during a recess of the Senate. A later nomination of Sep 28, 2000, was not acted upon by the Senate.  Served as Sepcial Assistant to the Secretary for Arms Control and International Security since the incorporation of the Arms Control and Disarmament Agency into the Department of State; served as Acting Under Secretary since Dec 15, 1997. 

Title: Under Secretary of State for Arms Control and International Security Affairs
Name: John Robert Bolton
State of Residency: Maryland
Non-career appointee
Appointment: May 9, 2001
Entry on Duty: May 11, 2001
Termination of Appointment: July 31, 2005

Title: Under Secretary of State for Arms Control and International Security Affairs
Name: Robert Joseph
State of Residency: Virginia
Non-career appointee
Appointment: Jun 1, 2005
Entry on Duty: Jun 1, 2005
Termination of Appointment: Mar. 2, 2007

Title: Under Secretary of State for Arms Control and International Security Affairs
Name: John C. Rood
State of Residency: Arizona
Appointment: Nominated Mar. 22, 2007
Entry on Duty: Designated Acting Under Secretary Sept. 26, 2007


Creation of Position: Congress, in the Foreign Assistance Act of 1971 (P.L. 92-226; 86 Stat. 28), authorized the President to appoint, with the advice and consent of the Senate, an officer for the purpose of coordinating the government's security assistance programs. Under this act, the President has commissioned all incumbents as "Under Secretaries of State for Coordinating Security Assistance Programs." Since then, the Department of State has assigned the position different functional designations. On Aug 22, 1977, the Department changed the designation from "Under Secretary for Security Assistance" to "Under Secretary for Security Assistance, Science, and Technology." On Apr 30, 1990, the Department changed this designation to "International Security Affairs." In addition to coordinating U.S. security assistance programs, duties associated with this position have also included at one time or another: nuclear non-proliferation; control of technology transfers and strategic goods; and coordination of international communications policy. Title changed to Under Secretary of State for Arms Control and International Security Affairs on May 12, 1994.


  Back to top

U.S. Department of State
USA.govU.S. Department of StateUpdates  |   Frequent Questions  |   Contact Us  |   Email this Page  |   Subject Index  |   Search
The Office of Electronic Information, Bureau of Public Affairs, manages this site as a portal for information from the U.S. State Department. External links to other Internet sites should not be construed as an endorsement of the views or privacy policies contained therein.
About state.gov  |   Privacy Notice  |   FOIA  |   Copyright Information  |   Other U.S. Government Information

Published by the U.S. Department of State Website at http://www.state.gov maintained by the Bureau of Public Affairs.