U.S. Department of State
U.S. Department of State
Other State Department Archive SitesU.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
Home Issues & Press Travel & Business Countries Youth & Education Careers About State Video
 You are in: Under Secretary for Public Diplomacy and Public Affairs > Bureau of Public Affairs > Bureau of Public Affairs: Office of the Historian > Principal Officers of the Department and U.S. Chiefs of Mission > Principal Officers

Inspectors General of the Department of State and the Foreign Service

Title: Inspector General of the Department of State and the Foreign Service
Name: Raymond C. Miller
State of Residency: District of Columbia
Foreign Service officer
Appointment: [Nov 19, 1957 ]
Termination of Appointment: Oct 31, 1960
Note: Miller had served as Chief Inspector, Foreign Service Inspection Corps, from Mar 1, 1954.

Title: Inspector General of the Department of State and the Foreign Service
Name: Gerald A. Drew
State of Residency: California
Foreign Service officer
Appointment: [Nov 13, 1960]
Termination of Appointment: May 31, 1962

Title: Inspector General of the Department of State and the Foreign Service
Name: Norris S. Haselton
State of Residency: District of Columbia
Foreign Service officer
Appointment: [Jun 10, 1962]
Termination of Appointment: Jul 31, 1964

Title: Inspector General of the Department of State and the Foreign Service
Name: Fraser Wilkins
State of Residency: Nebraska
Foreign Service officer
Appointment: [Jul 23, 1964]
Termination of Appointment: Aug 8, 1971

Title: Inspector General of the Department of State and the Foreign Service
Name: Thomas W. McElhiney
State of Residency: Maryland
Foreign Service officer
Appointment: [Jul 1, 1971]
Termination of Appointment: Jul 18, 1973

Title: Inspector General of the Department of State and the Foreign Service
Name: James E. Sutterlin
Foreign Service officer
Appointment: [Oct 15, 1973]
Termination of Appointment: Aug 31, 1974
Note: Robert L. Yost served as Acting Inspector General, Sep 1974-Aug 1975.

Title: Inspector General of the Department of State and the Foreign Service
Name: William E. Schaufele, Jr.
State of Residency: Ohio
Foreign Service officer
Appointment: [Apr 16, 1975]
Termination of Appointment: Nov 29, 1975

Title: Inspector General of the Department of State and the Foreign Service
Name: Robert M. Sayre
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Appointment: [Nov 25, 1975]
Termination of Appointment: May 1, 1978
Note: Brandon H. Grove served as Acting Inspector General, May-Jul 1978.

Title: Inspector General of the Department of State and the Foreign Service
Name: Theodore L. Eliot, Jr.
State of Residency: California
Foreign Service officer
Appointment: [Jul 5, 1978]
Termination of Appointment: Oct 16, 1978

Title: Inspector General of the Department of State and the Foreign Service
Name: Robert C. Brewster
State of Residency: Nebraska
Foreign Service officer
Appointment: [Jan 15, 1979]
Termination of Appointment: Jan 18, 1981

Title: Inspector General of the Department of State and the Foreign Service
Name: Robert L. Brown
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Appointment: Jun 24, 1981
Entry on Duty: Jul 7, 1981
Termination of Appointment: Jun 30, 1983
Note: Brown had previously been designated to this position, Jan 21, 1981.

Title: Inspector General of the Department of State and the Foreign Service
Name: William C. Harrop
State of Residency: New Jersey
Foreign Service officer
Appointment: Nov 18, 1983
Entry on Duty: Dec 12, 1983
Termination of Appointment: Aug 27, 1986
Note: Designated Program Inspector General, Oct 9, 1985. P.L. 99-399 of Aug 27, 1986 (100 Stat. 867), abolished the position and created the office of Inspector General of the Department of State. H. Byron Hollingsworth of Virginia (Foreign Service officer) served as Acting Inspector General, Aug 1986-Aug 1987. The Act also established the Office of Program and Policy Review; its Director held rank equivalent to an Assistant Secretary of State. Harrop held this new position until Aug 1, 1987, when it was reintegrated in to the Inspector General's office.

Title: Inspector General of the Department of State and the Foreign Service
Name: Sherman M. Funk
State of Residency: Maryland
Non-career appointee
Appointment: Aug 7, 1987
Entry on Duty: Aug 14, 1987
Termination of Appointment: Feb 15, 1994

Title: Inspector General of the Department of State and the Foreign Service
Name: Jacquelyn L. Williams-Bridgers
State of Residency: Maryland
Non-career appointee
Appointment: Apr 7, 1995
Entry on Duty: Apr 7, 1995
Termination of Appointment: Jan 31, 2001

Title: Inspector General of the Department of State and the Foreign Service
Name: Clark Kent Ervin
State of Residency: Texas
Non-career appointee
Appointment: Aug 3, 2001
Entry on Duty: Aug 3, 2001
Termination of Appointment: Jan 23, 2003

Title: Inspector General of the Department of State and the Foreign Service
Name: Howard J. Krongard
State of Residency: New Jersey
Non-career appointee
Appointment: April 28, 2005
Entry on Duty: May 2, 2005
Note: Nomination of Sept 8, 2004, not acted upon by the Senate. Re-nominated Jan 24, 2005.


Creation of Position: In 1957 the Department of State elevated the position of Chief of the Foreign Service Inspection Corps to that of Inspector General of the Foreign Service. Between 1957 and 1980, the Secretary of State designated incumbents, who held rank equivalent to an Assistant Secretary of State. The Foreign Service Act of 1980 (Oct 17, 1980; P.L. 96-465; 94 Stat. 2080) made the Inspector General a Presidential appointee, subject to the advice and consent of the Senate, and changed the title to "Inspector General of the Department of State and the Foreign Service."


  Back to top

U.S. Department of State
USA.govU.S. Department of StateUpdates  |   Frequent Questions  |   Contact Us  |   Email this Page  |   Subject Index  |   Search
The Office of Electronic Information, Bureau of Public Affairs, manages this site as a portal for information from the U.S. State Department. External links to other Internet sites should not be construed as an endorsement of the views or privacy policies contained therein.
About state.gov  |   Privacy Notice  |   FOIA  |   Copyright Information  |   Other U.S. Government Information

Published by the U.S. Department of State Website at http://www.state.gov maintained by the Bureau of Public Affairs.