U.S. Department of State
U.S. Department of State
Other State Department Archive SitesU.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
Home Issues & Press Travel & Business Countries Youth & Education Careers About State Video
 You are in: Under Secretary for Public Diplomacy and Public Affairs > Bureau of Public Affairs > Bureau of Public Affairs: Office of the Historian > Principal Officers of the Department and U.S. Chiefs of Mission > Chiefs of Mission by Country, 1778-2005 > Afghanistan-Burundi

Austria

Name: Henry A. Muhlenberg
State of Residency: Pennsylvania
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Feb 8, 1838
Presentation of Credentials: Nov 7, 1838
Termination of Mission: Left post, Sep 18, 1840

Name: Daniel Jenifer
State of Residency: Maryland
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Aug 27, 1841
Presentation of Credentials: Mar 30, 1842
Termination of Mission: Presented recall, Jun 28–Jul 7, 1845

Name: William H. Stiles
State of Residency: Georgia
Title: Chargé d'Affaires
Appointment: Apr 19, 1845
Presentation of Credentials: Aug 5, 1845
Termination of Mission: Left post, Aug 1, 1849
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Jan 7, 1846.

Name: James Watson Webb
State of Residency: New York
Title: Chargé d'Affaires
Appointment: Nov 1, 1849
Presentation of Credentials: Feb 6, 1850
Termination of Mission: Left post, May 8, 1850
Note: Commissioned during a recess of the Senate; nomination later rejected by the Senate.

Name: Charles J. McCurdy
State of Residency: Connecticut
Title: Chargé d'Affaires
Appointment: Sep 27, 1850
Presentation of Credentials: Mar 14, 1851
Termination of Mission: Had farewell audience, Oct 12, 1852

Name: Thomas M. Foote
State of Residency: New York
Title: Chargé d'Affaires
Appointment: Sep 16, 1852
Presentation of Credentials: Dec 14, 1852
Termination of Mission: Presented recall, Jun 25, 1853
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Jan 20, 1853.

Name: Henry R. Jackson
State of Residency: Georgia
Title: Chargé d'Affaires
Appointment: May 24, 1853
Presentation of Credentials: Sep 16, 1853
Termination of Mission: Promoted to Minister Resident
Note: Nominated Feb 25, 1856, to be Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary; nomination withdrawn before the Senate acted upon it. Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Feb 8, 1854

Name: Henry R. Jackson
State of Residency: Georgia
Title: Minister Resident
Appointment: Jun 29, 1854
Presentation of Credentials: Sep 28, 1854
Termination of Mission: Left post on or after Jun 1, 1858

Name: J. Glancy Jones
State of Residency: Pennsylvania
Title: Minister Resident
Appointment: Nov 1, 1858
Note: Commissioned during a recess of the Senate; did not proceed to post in this capacity.

Name: J. Glancy Jones
State of Residency: Pennsylvania
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Dec 15, 1858
Presentation of Credentials: Feb 14, 1859
Termination of Mission: Presented recall, Nov 14, 1861

Name: Anson Burlingame
State of Residency: Massachusetts
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Mar 22, 1861
Note: Did not serve.

Name: J. Lothrop Motley
State of Residency: Massachusetts
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Aug 10, 1861
Presentation of Credentials: Nov 14, 1861
Termination of Mission: Jun 14, 1867
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Jan 22, 1862.

Name: Edgar Cowan
State of Residency: Pennsylvania
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Note: Not commissioned; nomination rejected by the Senate.

Name: Frank P. Blair, Jr.
State of Residency: Missouri
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Note: Not commissioned; nomination rejected by the Senate.

Name: James W. Nesmith
State of Residency: Oregon
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Note: Not commissioned; nomination rejected by the Senate.

Name: John P. Stockton
State of Residency: New Jersey
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Note: Not commissioned; nomination rejected by the Senate.

Name: Henry J. Raymond
State of Residency: New York
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Note: Not commissioned; nomination tabled by the Senate.

Name: Horace Greeley
State of Residency: New York
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Nov 29, 1867
Note: Declined appointment.

Name: Samuel S. Cox
State of Residency: New York
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Note: Not commissioned; nomination rejected by the Senate.

Name: Henry A. Smythe
State of Residency: New York
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Note: Not commissioned; nomination rejected by the Senate.

Name: Henry M. Watts
State of Residency: Pennsylvania
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jul 25, 1868
Presentation of Credentials: Sep 25, 1868
Termination of Mission: Presented recall, Jun 1, 1869

Name: John Jay
State of Residency: New York
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: 13, 1869
Presentation of Credentials: Jun 1, 1869
Termination of Mission: Presented recall, Mar 31, 1875

Name: Godlove S. Orth
State of Residency: Indiana
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Mar 9, 1875
Presentation of Credentials: May 24, 1875
Termination of Mission: Relinquished charge, Mar 10, 1876
Note: Commissioned to Austria-Hungary.

Name: Edward F. Beale
State of Residency: District of Columbia
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jun 1, 1876
Presentation of Credentials: Aug 10, 1876
Termination of Mission: Left post, Apr 20, 1877
Note: Commissioned to Austria-Hungary.

Name: John A. Kasson
State of Residency: Iowa
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jun 11, 1877
Presentation of Credentials: Aug 30, 1877
Termination of Mission: Presented recall, Mar 25, 1881
Note: Commissioned to Austria-Hungary.
Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Oct 30, 1877.

Name: William Walter Phelps
State of Residency: New Jersey
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: May 5, 1881
Presentation of Credentials: Jun 20, 1881
Termination of Mission: Superseded Jun 30, 1882
Note: Commissioned to Austria-Hungary.

Name: Alphonso Taft
State of Residency: Ohio
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Apr 26, 1882
Presentation of Credentials: Jun 30, 1882
Termination of Mission: Left post, Aug 25, 1884
Note: Commissioned to Austria-Hungary.

Name: John M. Francis
State of Residency: New York
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jul 4, 1884
Presentation of Credentials: Sep 11, 1884
Termination of Mission: Presented recall, Aug 3, 1885
Note: Commissioned to Austria-Hungary.

Name: Anthony M. Keiley
State of Residency: Virginia
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Apr 29, 1885
Note: Commissioned to Austria-Hungary. Commissioned during a recess of the Senate; did not serve, the Government of Austria-Hungary having objected to his appointment.

Name: Alexander R. Lawton
State of Residency: Georgia
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Apr 15, 1887
Presentation of Credentials: Aug 25, 1887
Termination of Mission: Presented recall, May 15, 1889
Note: Commissioned to Austria-Hungary. Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Dec 15, 1887.

Name: Frederick D. Grant
State of Residency: New York
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Mar 23, 1889
Presentation of Credentials: May 15, 1889
Termination of Mission: Presented recall, Jun 8, 1893
Note: Commissioned to Austria-Hungary.

Name: Bartlett Tripp
State of Residency: South Dakota
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Apr 6, 1893
Presentation of Credentials: Jun 8, 1893
Termination of Mission: Presented recall, Jun 18, 1897
Note: Commissioned to Austria-Hungary.

Name: Charlemagne Tower
State of Residency: Pennsylvania
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Apr 1, 1897
Presentation of Credentials: Jun 18, 1897
Termination of Mission: Had farewell audience, Feb 9, 1899
Note: Commissioned to Austria-Hungary.

Name: Addison C. Harris
State of Residency: Indiana
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jan 12, 1899
Presentation of Credentials: Apr 13, 1899
Termination of Mission: Presented recall, Apr 29, 1901
Note: Commissioned to Austria-Hungary.

Name: Robert S. McCormick
State of Residency: Illinois
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Mar 7, 1901
Presentation of Credentials: Apr 29, 1901
Termination of Mission: Promoted to Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Note: Commissioned to Austria-Hungary.

Name: Robert S. McCormick
State of Residency: Illinois
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: May 27, 1902
Presentation of Credentials: Jun 26, 1902
Termination of Mission: Presented recall, Dec 29, 1902
Note: Commissioned to Austria-Hungary.

Name: Bellamy Storer
State of Residency: Ohio
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Sep 26, 1902
Presentation of Credentials: Jan 3, 1903
Recommissioned after confirmation
Termination of Mission: Left post, Feb 8, 1906
Note: Commissioned to Austria-Hungary. Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Dec 8, 1902.

Name: Charles S. Francis
State of Residency: New York
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Mar 22, 1906
Presentation of Credentials: May 29, 1906
Termination of Mission: Presented recall, Apr 1, 1910
Note: Commissioned to Austria-Hungary.

Name: Richard C. Kerens
State of Residency: Missouri
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Dec 21, 1909
Presentation of Credentials: Apr 12, 1910
Termination of Mission: Left post, Jun 28, 1913
Note: Commissioned to Austria-Hungary.

Name: Frederick Courtland Penfield
State of Residency: Pennsylvania
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 28, 1913
Presentation of Credentials: Sep 26, 1913
Termination of Mission: Left post, Apr 7, 1917
Note: Commissioned to Austria-Hungary. Joseph C. Grew was serving as Chargé d'Affaires ad interim when Austria-Hungary
severed diplomatic relations with the U.S., Apr 9, 1917.

Name: Arthur Hugh Frazier
State of Residency: Pennsylvania
Foreign Service officer
Title: Chargé d'Affaires pro tem
Appointment:
Presentation of Credentials: [Nov 26, 1921]
Termination of Mission: Left post, May 21, 1922
Note: Not commissioned; letter of credence dated Nov 25, 1921.
Recognized provisionally as Charge d'Affaires pro tempore and received as such on Nov. 26, 1921.

Name: Albert Henry Washburn
State of Residency: Massachusetts
Non-career appointee
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Feb 10, 1922
Presentation of Credentials: Jun 19, 1922
Termination of Mission: Died at post, Apr 29, 1930

Name: Gilchrist Baker Stockton
State of Residency: Florida
Non-career appointee
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jan 22, 1930
Presentation of Credentials: May 15, 1930
Termination of Mission: Left post, Sep 21, 1933

Name: George H. Earle, 3rd
State of Residency: Pennsylvania
Non-career appointee
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jul 24, 1933
Presentation of Credentials: Sep 27, 1933
Termination of Mission: Left post, Mar 25, 1934
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Jan 15, 1934.

Name: George S. Messersmith
State of Residency: Delaware
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Apr 7, 1934
Presentation of Credentials: May 23, 1934
Termination of Mission: Left post, Jul 11, 1937

Name: Grenville T. Emmet
State of Residency: New York
Non-career appointee
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jul 13, 1937
Presentation of Credentials: Sep 14, 1937
Termination of Mission: Died at post, Sep 26, 1937
Note: John C. Wiley was serving as Chargé d'Affaires ad interim when Austria
was annexed to Germany, Mar 13, 1938; he closed Legation Vienna, Apr 30, 1938.

Name: John G. Erhardt
State of Residency: New York
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Aug 3, 1946
Presentation of Credentials: Sep 7, 1946
Termination of Mission: Left post, Jun 27, 1950

Name: Walter J. Donnelly
State of Residency: District of Columbia
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Sep 20, 1950
Presentation of Credentials: Oct 25, 1950
Termination of Mission: Promoted to Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Name: Walter J. Donnelly
State of Residency: District of Columbia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Nov 16, 1951
Presentation of Credentials: Nov 28, 1951
Termination of Mission: Left post, Jul 19, 1952
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Feb 21, 1952.

Name: Llewellyn E. Thompson, Jr.
State of Residency: Colorado
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 17, 1952
Presentation of Credentials: Sep 4, 1952
Termination of Mission: Jul 9, 1957
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Jun 4, 1953.

Name: H. Freeman Matthews
State of Residency: District of Columbia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Aug 5, 1957
Presentation of Credentials: Sep 4, 1957
Termination of Mission: Left post, May 25, 1962

Name: James W. Riddleberger
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 23, 1962
Presentation of Credentials: Dec 12, 1962
Termination of Mission: Left post, May 10, 1967

Name: Douglas MacArthur II
State of Residency: District of Columbia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Apr 5, 1967
Presentation of Credentials: May 24, 1967
Termination of Mission: Left post, Sep 16, 1969

Name: John P. Humes
State of Residency: New York
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Sep 26, 1969
Presentation of Credentials: Oct 29, 1969
Termination of Mission: Left post, Mar 6, 1975

Name: Wiley T. Buchanan, Jr.
State of Residency: District of Columbia
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Mar 25, 1975
Presentation of Credentials: Apr 2, 1975
Termination of Mission: Left post, Mar 31, 1977

Name: Milton A. Wolf
State of Residency: Ohio
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jun 23, 1977
Presentation of Credentials: Sep 5, 1977
Termination of Mission: Left post, Mar 2, 1980

Name: Philip M. Kaiser
State of Residency: New York
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Feb 19, 1980
Presentation of Credentials: Mar 25, 1980
Termination of Mission: Left post, Mar 2, 1981

Name: Theodore E. Cummings
State of Residency: California
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jun 20, 1981
Presentation of Credentials: Sep 2, 1981
Termination of Mission: Died in Los Angeles, Mar 30, 1982
Note: Ambassador Cummings left Vienna on Dec 9, 1981, and was
on vacation when he died.

Name: Helene A. von Damm
State of Residency: New Jersey
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: May 10, 1983
Presentation of Credentials: Jun 22, 1983
Termination of Mission: Left post, Jan 15, 1986

Name: Ronald S. Lauder
State of Residency: New York
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Apr 16, 1986
Presentation of Credentials: May 7, 1986
Termination of Mission: Left post, Oct 27, 1987
Note: Commissioned to the Republic of Austria.

Name: Henry Anatole Grunwald
State of Residency: New York
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Dec 23, 1987
Presentation of Credentials: Jan 20, 1988
Termination of Mission: Left post, Jan 1, 1990
Note: Commissioned to the Republic of Austria.

Name: Roy M. Huffington
State of Residency: Texas
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Aug 6, 1990
Presentation of Credentials: Sep 11, 1990
Termination of Mission: Left post, Mar 1, 1993

Name: Swanee Grace Hunt
State of Residency: Colorado
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Nov 4, 1993
Presentation of Credentials: Dec 16, 1993
Termination of Mission: Left post, Oct 18, 1997

Name: Kathryn Walt Hall
State of Residency: Texas
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Nov 19, 1997
Presentation of Credentials: Dec 11, 1997
Termination of Mission: Left post Jul 10, 2001

Name: Lyons Brown, Jr.
State of Residency: Kentucky
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Nov 5, 2001
Presentation of Credentials: Dec 19, 2001
Termination of Mission: Left post, Oct 5, 2005

Name: Susan Rasinski McCaw
State of Residency: Washington
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Nov 2, 2005
Presentation of Credentials: Jan 9, 2006
Termination of Mission:

Name: Charles A. Gargano
State of Residency: New York
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment:
Presentation of Credentials:
Termination of Mission:
Note: Nominated Nov 7, 2007.


  Back to top

U.S. Department of State
USA.govU.S. Department of StateUpdates  |   Frequent Questions  |   Contact Us  |   Email this Page  |   Subject Index  |   Search
The Office of Electronic Information, Bureau of Public Affairs, manages this site as a portal for information from the U.S. State Department. External links to other Internet sites should not be construed as an endorsement of the views or privacy policies contained therein.
About state.gov  |   Privacy Notice  |   FOIA  |   Copyright Information  |   Other U.S. Government Information

Published by the U.S. Department of State Website at http://www.state.gov maintained by the Bureau of Public Affairs.