U.S. Department of State
U.S. Department of State
Other State Department Archive SitesU.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
Home Issues & Press Travel & Business Countries Youth & Education Careers About State Video
 You are in: Under Secretary for Public Diplomacy and Public Affairs > Bureau of Public Affairs > Bureau of Public Affairs: Office of the Historian > Principal Officers of the Department and U.S. Chiefs of Mission > Chiefs of Mission by Country, 1778-2005 > Afghanistan-Burundi

Burma

Note: Embassy Rangoon was established Sep 19, 1947, with Earl L. Packer as Chargé d'Affaires ad interim.

Name: J. Klahr Huddle
State of Residency: Ohio
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 17, 1947
Presentation of Credentials: Mar 3, 1948
Termination of Mission: Relinquished charge, Nov 28, 1949
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Dec 9, 1947.

Name: David McK. Key
State of Residency: Tennessee
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Mar 17, 1950
Presentation of Credentials: Apr 26, 1950
Termination of Mission: Left post, Oct 28, 1951

Name: William J. Sebald
State of Residency: District of Columbia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Apr 25, 1952
Presentation of Credentials: Jul 18, 1952
Termination of Mission: Left post, Jul 15, 1954

Name: Joseph C. Satterthwaite
State of Residency: Michigan
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Apr 4, 1955
Presentation of Credentials: May 10, 1955
Termination of Mission: Left post, Apr 1, 1957

Name: Walter P. McConaughy
State of Residency: Alabama
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: May 20, 1957
Presentation of Credentials: Aug 20, 1957
Termination of Mission: Left post, Nov 2, 1959

Name: William P. Snow
State of Residency: Maine
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Nov 9, 1959
Presentation of Credentials: Dec 1, 1959
Termination of Mission: Left post, May 4, 1961
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Jan 21, 1960.

Name: John S. Everton
State of Residency: New York
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: May 4, 1961
Presentation of Credentials: Jun 10, 1961
Termination of Mission: Left post, May 21, 1963
Note: Commissioned to the Socialist Republic of the Union of Burma.

Name: Henry A. Byroade
State of Residency: Indiana
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Sep 10, 1963
Presentation of Credentials: Oct 7, 1963
Termination of Mission: Left post, Jun 11, 1968

Name: Arthur W. Hummel, Jr.
State of Residency: Maryland
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Sep 26, 1968
Presentation of Credentials: Oct. 1968
Termination of Mission: Left post, Jul 22, 1971

Name: Edwin W. Martin
State of Residency: Maryland
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Aug 10, 1971
Presentation of Credentials: Oct 1, 1971
Termination of Mission: Left post, Nov 20, 1973

Name: David L. Osborn
State of Residency: Tennessee
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Feb 28, 1974
Presentation of Credentials: Mar 22, 1974
Termination of Mission: Left post, Jul 25, 1977
Note: Commissioned to the Socialist Republic of the Union of Burma.

Name: Maurice Darrow Bean
State of Residency: California
Foreign Service office
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Sep 19, 1977
Presentation of Credentials: Nov 8, 1977
Termination of Mission: Left post, Aug 10, 1979
Note: Commissioned to the Socialist Republic of the Union of Burma.

Name: Patricia M. Byrne
State of Residency: Ohio
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Nov 27, 1979
Presentation of Credentials: Jan 14, 1980
Termination of Mission: Left post, Sep 14, 1983
Note: Commissioned to the Socialist Republic of the Union of Burma.

Name: Daniel Anthony O'Donohue
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Nov 14, 1983
Presentation of Credentials: Dec 26, 1983
Termination of Mission: Left post, Dec 16, 1986
Note: Commissioned to the Socialist Republic of the Union of Burma.

Name: Burton Levin
State of Residency: Maryland
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Apr 7, 1987
Presentation of Credentials: May 26, 1987
Termination of Mission: Left post, Sep 30, 1990
Note: Commissioned to the Socialist Republic of the Union of Burma.

Note: The following officers served as Chargé d'Affaires ad interim: Franklin P. Huddle, Jr. (Sep 1990–Sep 1994) and Marilyn Meyers (Sep 1994– Oct 1996).

Name: Frederick Vreeland
State of Residency: New York
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Note: Nomination not acted upon by the Senate.

Name: Parker W. Borg
State of Residency: Minnesota
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Note: Nomination of Jul 22, 1991, not acted upon by the Senate.

Note: The following officers served as Chargé d'Affaires ad interim: Kent M. Wiedemann (Oct 1996–May 1999); Priscilla A. Clapp (Jul 1999–Aug 2002); Carmen Maria Martinez (Aug 2002–Aug 2005); Shari Villarosa (Aug 2005– ).


  Back to top

U.S. Department of State
USA.govU.S. Department of StateUpdates  |   Frequent Questions  |   Contact Us  |   Email this Page  |   Subject Index  |   Search
The Office of Electronic Information, Bureau of Public Affairs, manages this site as a portal for information from the U.S. State Department. External links to other Internet sites should not be construed as an endorsement of the views or privacy policies contained therein.
About state.gov  |   Privacy Notice  |   FOIA  |   Copyright Information  |   Other U.S. Government Information

Published by the U.S. Department of State Website at http://www.state.gov maintained by the Bureau of Public Affairs.