U.S. Department of State
U.S. Department of State
Other State Department Archive SitesU.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
Home Issues & Press Travel & Business Countries Youth & Education Careers About State Video
 You are in: Under Secretary for Public Diplomacy and Public Affairs > Bureau of Public Affairs > Bureau of Public Affairs: Office of the Historian > Principal Officers of the Department and U.S. Chiefs of Mission > Chiefs of Mission by Country, 1778-2005 > Cambodia-Dominican Republic

Congo, Democratic Republic of the

(formerly Zaire)

Note: The Embassy in Leopoldville (now Kinshasha) was established on Jun 30, 1960, with John D. Tomlinson as Chargé d'Affaires ad interim.

Name: Clare H. Timberlake
State of Residency: Michigan
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 5, 1960
Presentation of Credentials: Jul 25, 1960
Termination of Mission: Left post, Jun 15, 1961
Note: Commissioned to the Congo.

Name: Edmund A. Gullion
State of Residency: Kentucky
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Aug 3, 1961
Presentation of Credentials: Sep 11, 1961
Termination of Mission: Left post, Feb 20, 1964
Note: Commissioned to the Republic of the Congo.

Name: G. McMurtrie Godley
State of Residency: District of Columbia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Feb 20, 1964
Presentation of Credentials: Mar 23, 1964
Termination of Mission: Left post, Oct 15, 1966
Note: Commissioned to the Republic of the Congo.

Name: Robert H. McBride
State of Residency: District of Columbia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: May 10, 1967
Presentation of Credentials: Jun 29, 1967
Termination of Mission: Left post, May 16, 1969
Note: Commissioned to the Democratic Republic of the Congo.

Name: Sheldon B. Vance
State of Residency: Minnesota
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: May 27, 1969
Presentation of Credentials: Jun 28, 1969
Termination of Mission: Left post, Mar 26, 1974
Note: Commissioned to the Democratic Republic of the Congo.

Name: Deane R. Hinton
State of Residency: Illinois
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jun 20, 1974
Presentation of Credentials: Aug 21, 1974
Termination of Mission: Left post, Jun 21, 1975
Note: Declared persona non grata by the Government of Zaire, Jun 18, 1975.

Name: Walter L. Cutler
State of Residency: Maine
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Nov 20, 1975
Presentation of Credentials: Dec 23, 1975
Termination of Mission: Left post, May 9, 1979

Name: Robert B. Oakley
State of Residency: Louisiana
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Nov 6, 1979
Presentation of Credentials: Nov 28, 1979
Termination of Mission: Left post, Aug 22, 1982

Name: Peter Dalton Constable
State of Residency: New York
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Sep 30, 1982
Presentation of Credentials: Oct 18, 1982
Termination of Mission: Left post, Aug 31, 1984

Name: Brandon Hambright Grove, Jr.
State of Residency: District of Columbia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Aug 13, 1984
Presentation of Credentials: Sep 18, 1984
Termination of Mission: Left post, Sep 18, 1987

Name: William Caldwell Harrop
State of Residency: New Jersey
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Dec 18, 1987
Presentation of Credentials: Jan 28, 1988
Termination of Mission: Left post, May 18, 1991

Name: Melissa Foelsch Wells
State of Residency: Connecticut
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Apr 25, 1991
Presentation of Credentials: Jun 11, 1991
Termination of Mission: Left post, Mar 21, 1992

Note: The following officers then served as Chargés d'Affaires ad interim: John M. Yates (Mar 1992–Sep 1995), Roger A. Meece (Sep–Nov 1995).

Name: Daniel H. Simpson
State of Residency: Ohio
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 3, 1995
Presentation of Credentials: Nov 23, 1995
Termination of Mission: Left post Jun 11, 1998

Name: William Lacy Swing
State of Residency: North Carolina
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Aug 11, 1998
Presentation of Credentials: Oct 13, 1998
Termination of Mission: Left post Aug 11, 2001
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned Mar 25, 1999.

Name: Aubrey Hooks
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 12, 2001
Presentation of Credentials: Sep 4, 2001
Termination of Mission: Apr 17, 2004

Name: Roger A. Meece
State of Residency: West Virginia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: May 14, 2004
Presentation of Credentials: Aug 3, 2004
Termination of Mission: Left post, Aug 14, 2007

Name: William J. Garvelink
State of Residency: Michigan
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 2, 2007
Presentation of Credentials: Nov 29, 2007
Termination of Mission:


  Back to top

U.S. Department of State
USA.govU.S. Department of StateUpdates  |   Frequent Questions  |   Contact Us  |   Email this Page  |   Subject Index  |   Search
The Office of Electronic Information, Bureau of Public Affairs, manages this site as a portal for information from the U.S. State Department. External links to other Internet sites should not be construed as an endorsement of the views or privacy policies contained therein.
About state.gov  |   Privacy Notice  |   FOIA  |   Copyright Information  |   Other U.S. Government Information

Published by the U.S. Department of State Website at http://www.state.gov maintained by the Bureau of Public Affairs.