U.S. Department of State
U.S. Department of State
Other State Department Archive SitesU.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
Home Issues & Press Travel & Business Countries Youth & Education Careers About State Video
 You are in: Under Secretary for Public Diplomacy and Public Affairs > Bureau of Public Affairs > Bureau of Public Affairs: Office of the Historian > Principal Officers of the Department and U.S. Chiefs of Mission > Chiefs of Mission by Country, 1778-2005 > Cambodia-Dominican Republic

Costa Rica

Name: John Slidell
State of Residency: Louisiana
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Mar 29, 1853
Note: Commissioned to Central America; declined appointment. Commissioned during a recess of the Senate.

Name: Solon Borland
State of Residency: Arkansas
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Apr 18, 1853
Note: Commissioned to Central America; did not present credentials in Costa Rica. Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Feb 9, 1854.

Name: Mirabeau B. Lamar
State of Residency: Texas
Title: Minister Resident
Appointment: Jan 20, 1858
Presentation of Credentials: Sep 14, 1858
Termination of Mission: Notified Govt. of Costa Rica by note from Releajo, Nicaragua, May 20, 1859, of termination of his mission
Note: Accredited also to Nicaragua; resident at Managua.

Name: Alexander Dimitry
State of Residency: Louisiana
Title: Minister Resident
Appointment: Aug 15, 1859
Presentation of Credentials: Sep 29, 1859
Termination of Mission: Presented recall, Apr 27, 1861
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Jan 24, 1860. Accredited also to Nicaragua; resident at Managua.

Name: Charles N. Riotte
State of Residency: Texas
Title: Minister Resident
Appointment: Jun 8, 1861
Presentation of Credentials: Aug 29, 1861
Termination of Mission: Presented recall, Jan 18, 1867
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Jul 22, 1861.

Name: Albert G. Lawrence
State of Residency: Rhode Island
Title: Minister Resident
Appointment: Oct 2, 1866
Presentation of Credentials: Jan 18, 1867
Termination of Mission: Probably presented recall soon after Jun 24, 1868
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Jan 11, 1867.

Name: Thaddeus P. Mott
State of Residency: New York
Title: Minister Resident
Note: Not commissioned; nomination withdrawn before the Senate acted upon it.

Name: Jacob B. Blair
State of Residency: West Virginia
Title: Minister Resident
Appointment: Jul 25, 1868
Presentation of Credentials: Oct 6, 1868
Termination of Mission: Presented recall, Jun 30, 1873.

Name: Charles N. Riotte
State of Residency: Texas
Title: Minister Resident
Note: Not commissioned; nomination tabled by the Senate.

Name: George Williamson
State of Residency: Louisiana
Title: Minister Resident
Appointment: May 17, 1873
Presentation of Credentials: Aug 13, 1873
Termination of Mission: Notified Government of Costa Rica by note from Amapala, Honduras, Jan 31, 1879, that he had resigned
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Dec 10, 1873. Commissioned to "the Central American States" but accredited individually to Costa Rica, El Salvador, Guatemala, Honduras, and Nicaragua; resident at Guatemala.

Name: Cornelius A. Logan
State of Residency: Illinois
Title: Minister Resident
Appointment: Apr 2, 1879
Presentation of Credentials: [Dec 25, 1879]
Termination of Mission: Left San Jose, Apr 17, 1882
Note: Officially recognized on Dec 25, 1879. Commissioned to "the Central American States" but accredited individually to Costa Rica, El Salvador, Guatemala, Honduras, and Nicaragua; resident at Guatemala.

Name: Henry C. Hall
Title: Minister Resident
Appointment: Apr 17, 1882
Presentation of Credentials: Nov 22, 1882
Termination of Mission: Promoted to Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Note: Presented credentials the same day as Minister Resident and as Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary. Commissioned to "the Central American States" but accredited individually to Costa Rica, El Salvador, Guatemala, Honduras, and Nicaragua; resident at Guatemala.

Name: Henry C. Hall
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jul 13, 1882
Presentation of Credentials: Nov 22, 1882
Termination of Mission: Transmitted recall by note on or shortly before May 16, 1889
Note: Commissioned to "the Central American States" but accredited individually to Costa Rica, El Salvador, Guatemala, Honduras, Nicaragua; resident at Guatemala.

Name: Lansing B. Mizner
State of Residency: California
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Mar 30, 1889
Presentation of Credentials: Aug 30, 1889
Termination of Mission: Relinquished charge at Guatemala, Dec 31, 1890
Note: Commissioned to "the Central American States" but accredited individually to Costa Rica, El Salvador, Guatemala, Honduras, Nicaragua; resident at Guatemala.

Name: Romualdo Pacheco
State of Residency: California
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Dec 11, 1890
Presentation of Credentials: May 7, 1891
Termination of Mission: Presented recall, Oct 31, 1891
Note: Commissioned to "the Central American States" but accredited individually to Costa Rica, El Salvador, Guatemala, Honduras, Nicaragua; resident at Guatemala.

Name: Richard Cutts Shannon
State of Residency: New York
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Aug 8, 1891
Presentation of Credentials: Oct 31, 1891
Termination of Mission: Left Managua, Apr 30, 1893
Note: Also accredited to El Salvador and Nicaragua; resident at Managua. Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Dec 23, 1891.

Name: Lewis Baker
State of Residency: Minnesota
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Apr 4, 1893
Presentation of Credentials: [May 20, 1893]
Termination of Mission: Transmitted recall by note about Dec 9, 1897
Note: Also accredited to El Salvador and Nicaragua; resident Managua. Note: Accredited also to El Salvador and Nicaragua; resident at Managua. Transmitted credentials by note from Managua on this date.

Name: William L. Merry
State of Residency: California
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jul 17, 1897
Presentation of Credentials: Jan 15, 1898
Termination of Mission: Recommissioned to a different combination of countries
Note: Commissioned as Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary to Nicaragua, Costa Rica, and El Salvador; resident at San Jose.

Name: William L. Merry
State of Residency: California
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Dec 12, 1907
Termination of Mission: Recommissioned to Costa Rica only
Note: Commissioned as Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary to Nicaragua and Costa Rica; resident at San Jose.

Name: William L. Merry
State of Residency: California
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jul 1, 1908
Presentation of Credentials: Left Costa Rica, Mar 4, 1911
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Dec 10, 1908.

Name: Lewis Einstein
State of Residency: New York
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jul 6, 1911
Presentation of Credentials: Nov 3, 1911
Termination of Mission: Left post, Dec 29, 1911

Name: Edward J. Hale
State of Residency: North Carolina
Non-career appointee
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jun 21, 1913
Presentation of Credentials: Aug 29, 1913
Termination of Mission: Normal relations interrupted, Jan 27, 1917; new Government of Costa Rica still unrecognized by the U.S. when Hale left Costa Rica, Apr 19, 1917
Note: Stewart Johnson was serving as Chargé d'Affaires ad interim when Legation San Jose was closed, Dec 5, 1918. The Legation was reopened Oct 15, 1920 with John F. Martin, Jr., as Chargé d'Affaires ad interim. Walter C. Thurston served in that capacity, Jan 1921–Mar 1922.

Name: Roy T. Davis
State of Residency: Missouri
Non-career appointee
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Feb 10, 1922
Presentation of Credentials: Mar 14, 1922
Termination of Mission: Left Costa Rica, Jan 4, 1930

Name: H. F. Arthur Schoenfeld
State of Residency: District of Columbia
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Dec 16, 1929
Note: Did not serve under this appointment.

Name: Charles C. Eberhardt
State of Residency: Kansas
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jan 9, 1930
Presentation of Credentials: Mar 14, 1930
Termination of Mission: Left Costa Rica, Sep 24, 1933

Name: Leo R. Sack
State of Residency: Pennsylvania
Non-career appointee
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Aug 17, 1933
Presentation of Credentials: Oct 16, 1933
Termination of Mission: Left post, Jan 10, 1937
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Jan 15, 1934.

Name: Edward Albright
State of Residency: Tennessee
Non-career appointee
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Apr 22, 1937
Note: Took oath of office, but died in the U.S. before proceeding to post.

Name: William H. Hornibrook
State of Residency: Utah
Non-career appointee
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jul 2, 1937
Presentation of Credentials: Sep 2, 1937
Termination of Mission: Relinquished charge, Sep 1, 1941

Name: Arthur Bliss Lane
State of Residency: New York
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Oct 9, 1941
Presentation of Credentials: Oct 27, 1941
Termination of Mission: Left post, Mar 17, 1942

Name: Robert M. Scotten
State of Residency: Michigan
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Mar 5, 1942
Presentation of Credentials: Mar 31, 1942
Termination of Mission: Left post, Apr 20, 1943

Name: Fay A. DesPortes
State of Residency: South Carolina
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Mar 27, 1943
Presentation of Credentials: May 20, 1943
Termination of Mission: Left post, Sep 11, 1944

Name: Hallett Johnson
State of Residency: New Jersey
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Dec 16, 1944
Presentation of Credentials: Feb 14, 1945
Termination of Mission: Left post, May 16, 1947

Name: Walter J. Donnelly
State of Residency: District of Columbia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Apr 10, 1947
Presentation of Credentials: Jun 27, 1947
Termination of Mission: Left post, Oct 15, 1947

Name: Nathaniel P. Davis
State of Residency: New Jersey
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Sep 30, 1947
Presentation of Credentials: Jan 31, 1948
Termination of Mission: Left post, Jun 8, 1949
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Dec 9, 1947.

Name: Joseph Flack
State of Residency: Pennsylvania
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jun 24, 1949
Presentation of Credentials: Aug 13, 1949
Termination of Mission: Left post, Sep 21, 1950

Name: Philip B. Fleming
State of Residency: New Hampshire
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Apr 18, 1951
Presentation of Credentials: Nov 20, 1951
Termination of Mission: Left post, Aug 7, 1953

Name: Robert C. Hill
State of Residency: New Hampshire
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 23, 1953
Presentation of Credentials: Nov 4, 1953
Termination of Mission: Left post, Sep 10, 1954
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Jan 26, 1954.

Name: Robert F. Woodward
State of Residency: Minnesota
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Sep 24, 1954
Presentation of Credentials: Dec 3, 1954
Termination of Mission: Left post, Mar 15, 1958
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Dec 3, 1954.

Name: Whiting Willauer
State of Residency: Massachusetts
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Apr 22, 1958
Presentation of Credentials: May 5, 1958
Termination of Mission: Left post, Apr 17, 1961

Name: Raymond Telles
State of Residency: Texas
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Apr 6, 1961
Presentation of Credentials: May 22, 1961
Termination of Mission: Left post, Feb 19, 1967

Name: Clarence A. Boonstra
State of Residency: Michigan
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jan 26, 1967
Presentation of Credentials: Mar 8, 1967
Termination of Mission: Left post, Aug 11, 1969

Name: Walter C. Ploeser
State of Residency: Missouri
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Apr 8, 1970
Presentation of Credentials: Apr 27, 1970
Termination of Mission: Left post, Apr 13, 1972

Name: Viron P. Vaky
State of Residency: Texas
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Sep 11, 1972
Presentation of Credentials: Oct 17, 1972
Termination of Mission: Left post, Feb 9, 1974

Name: Stanton D. Anderson
State of Residency: Maryland
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Note: Not commissioned; nomination of Apr 29, 1974 was not acted upon by the Senate.

Name: Terence A. Todman
State of Residency: Virgin Islands
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Dec 18, 1974
Presentation of Credentials: Mar 17, 1975
Termination of Mission: Left post, Jan 24, 1977

Name: Marvin Weissman
State of Residency: Maryland
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: May 26, 1977
Presentation of Credentials: Jun 28, 1977
Termination of Mission: Left post, Mar 22, 1980

Name: Francis J. McNeil
State of Residency: Florida
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jun 30, 1980
Presentation of Credentials: Jul 8, 1980
Termination of Mission: Left post, Jun 27, 1983

Name: Curtin Winsor, Jr.
State of Residency: District of Columbia
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: May 26, 1983
Presentation of Credentials: Jul 14, 1983
Termination of Mission: Left post, Feb 18, 1985

Name: Lewis Arthur Tambs
State of Residency: Arizona
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 12, 1985
Presentation of Credentials: Aug 1, 1985
Termination of Mission: Left post, Jan 1, 1987

Name: Deane Roesch Hinton
State of Residency: Illinois
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Nov 6, 1987
Presentation of Credentials: Nov 17, 1987
Termination of Mission: Left post, Jan 4, 1990
Note: Hinton was commissioned during a recess of the Senate as Ambassador to Panama, Jan 2, 1990, and presented his credentials there on Jan 9, 1990 (see under Panama).

Note: The following officers served as Chargé d'Affaires ad interim: Robert O. Homme (Mar–Jul 1993), Donald Harrington (Jul–Aug 1993), and Joseph Beceila (Aug 1993–Oct 1994).

Name: Luis Guinot, Jr.
State of Residency: Puerto Rico
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Aug 2, 1991
Presentation of Credentials: Aug 27, 1991
Termination of Mission: Left post, Mar 1, 1993

Name: Peter Jon de Vos
State of Residency: Florida
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 5, 1994
Presentation of Credentials: Oct 21, 1994
Termination of Mission: Left post, Oct 14, 1997

Name: Thomas J. Dodd
State of Residency: District of Columbia
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 14, 1997
Presentation of Credentials: Nov 26, 1997
Termination of Mission: Left post Mar 1, 2001

Name: John J. Danilovich
State of Residency: California
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 1, 2001
Presentation of Credentials: Oct 10, 2001
Termination of Mission: Left post, June 1, 2004

Name: Mark Langdale
State of Residency: Texas
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 12, 2005
Presentation of Credentials: Nov 8, 2005
Termination of Mission:


  Back to top

U.S. Department of State
USA.govU.S. Department of StateUpdates  |   Frequent Questions  |   Contact Us  |   Email this Page  |   Subject Index  |   Search
The Office of Electronic Information, Bureau of Public Affairs, manages this site as a portal for information from the U.S. State Department. External links to other Internet sites should not be construed as an endorsement of the views or privacy policies contained therein.
About state.gov  |   Privacy Notice  |   FOIA  |   Copyright Information  |   Other U.S. Government Information

Published by the U.S. Department of State Website at http://www.state.gov maintained by the Bureau of Public Affairs.