U.S. Department of State
U.S. Department of State
Other State Department Archive SitesU.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
Home Issues & Press Travel & Business Countries Youth & Education Careers About State Video
 You are in: Under Secretary for Public Diplomacy and Public Affairs > Bureau of Public Affairs > Bureau of Public Affairs: Office of the Historian > Principal Officers of the Department and U.S. Chiefs of Mission > Chiefs of Mission by Country, 1778-2005 > Cambodia-Dominican Republic

Dominican Republic

Name: John M. Langston
State of Residency: District of Columbia
Title: Chargé d'Affaires
Appointment: Nov 12, 1883
Presentation of Credentials: Mar 26, 1884
Termination of Mission: Transmitted recall by mail, Jun 23, 1885
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Feb 12, 1884. Commissioned or accredited to Santo Domingo. Also accredited to Haiti; resident at Port-au-Prince.

Name: John E. W. Thompson
State of Residency: District of Columbia
Title: Chargé d'Affaires
Appointment: May 7, 1885
Presentation of Credentials: Mar 1, 1885
Termination of Mission: Relinquished charge at Port-au-Prince about Oct 17, 1889
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Jan 13, 1886. Transmitted a copy of his credentials by mail from Port-au-Prince, Jul 20, 1885. Commissioned or accredited to Santo Domingo. Commissioned to Haiti only on the dates indicated and also accredited (but not commissioned) to Santo Domingo under the terms of the acts making appropriations for the diplomatic and consular service of the U.S.; resident at Port-au-Prince.

Name: Frederick Douglass
State of Residency: District of Columbia
Title: Chargé d'Affaires
Appointment: Jun 26, 1889
Presentation of Credentials: Jan 25, 1890
Termination of Mission: Left Port-au-Prince, Jul 1891
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Dec 16, 1889. Commissioned or accredited to Santo Domingo. Commissioned to Haiti only on the dates indicated and also accredited (but not commissioned) to Santo Domingo under the terms of the acts making appropriations for the diplomatic and consular service of the U.S.; resident at Port-au-Prince.

Name: John S. Durham
State of Residency: Pennsylvania
Title: Chargé d'Affaires
Appointment: Sep 3, 1891
Presentation of Credentials: 8-Jan 14, 1892
Termination of Mission: Presented recall, Nov 18, 1893
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Dec 23, 1891. Commissioned or accredited to Santo Domingo. Commissioned to Haiti only on the dates indicated and also accredited (but not commissioned) to Santo Domingo under the terms of the acts making appropriations for the diplomatic and consular service of the U.S.; resident at Port-au-Prince

Name: Henry M. Smythe
State of Residency: Virginia
Title: Chargé d'Affaires
Appointment: Sep 15, 1893
Presentation of Credentials: Nov 18, 1893
Termination of Mission: Left Santo Domingo, Mar 20, 1897
Note: Commissioned or accredited to Santo Domingo. Commissioned to Haiti only on the dates indicated and also accredited (but not commissioned) to Santo Domingo under the terms of the acts making appropriations for the diplomatic and consular service of the U.S.; resident at Port-au-Prince. Credentials presented on Nov 18, 1893, by his predecessor; Smythe was officially received in person at Santo Domingo, Oct 28, 1895.

Name: William F. Powell
State of Residency: New Jersey
Title: Chargé d'Affaires
Appointment: Jun 17, 1897
Presentation of Credentials: [Feb 18, 1898]
Termination of Mission: Superseded, Jul 23, 1904
Note: Commissioned or accredited to Santo Domingo. Commissioned to Haiti only on the dates indicated and also accredited (but not commissioned) to Santo Domingo under the terms of the acts making appropriations for the diplomatic and consular service of the U.S.; resident at Port-au-Prince. Officially received on Feb 18, 1898; had transmitted credentials by mail in Nov 1897.

Name: Thomas C. Dawson
State of Residency: Iowa
Title: Minister Resident/Consul General
Appointment: Apr 29, 1904
Presentation of Credentials: Jul 23, 1904
Termination of Mission: Left post, May 5, 1907
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Dec 8, 1904. Commissioned or accredited to Santo Domingo.

Name: Fenton R. McCreery
State of Residency: Michigan
Title: Minister Resident/Consul General
Appointment: Jan 10, 1907
Presentation of Credentials: May 18, 1907
Termination of Mission: Left post, Oct 7, 1909
Note: Commissioned or accredited to Santo Domingo.

Name: Horace G. Knowles
State of Residency: Delaware
Title: Minister Resident/Consul General
Appointment: Dec 21, 1909
Presentation of Credentials: Mar 7, 1910
Termination of Mission: Presented recall, Aug 2, 1910

Name: William W. Russell
State of Residency: District of Columbia
Foreign Service officer
Title: Minister Resident/Consul General
Appointment: Jun 24, 1910
Presentation of Credentials: Nov 3, 1910
Termination of Mission: Promoted to Envoy Extraordinary and Plenipotentiary

Name: William W. Russell
State of Residency: District of Columbia
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jul 6, 1911
Presentation of Credentials: Sep 5, 1911
Termination of Mission: Left post, Mar 2, 1913

Name: James M. Sullivan
State of Residency: New York
Non-career appointee
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Aug 12, 1913
Presentation of Credentials: Sep 23, 1913
Termination of Mission: Left post, Jun 20, 1915

Name: William W. Russell
State of Residency: District of Columbia
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Aug 16, 1915
Presentation of Credentials: Oct 7, 1915
Termination of Mission: Left post, Sep 12, 1925
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Dec 17, 1915.

Name: Evan E. Young
State of Residency: South Dakota
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Sep 18, 1925
Presentation of Credentials: Oct 28, 1925
Termination of Mission: Left post, Dec 31, 1929
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Dec 17, 1925.

Name: Charles B. Curtis
State of Residency: New York
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Dec 16, 1929
Presentation of Credentials: Jan 28, 1930
Termination of Mission: Left post, Aug 11, 1931

Name: H. F. Arthur Schoenfeld
State of Residency: District of Columbia
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Aug 1, 1931
Presentation of Credentials: Oct 9, 1931
Termination of Mission: Left post, Apr 27, 1937
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Dec 17, 1931.

Name: R. Henry Norweb
State of Residency: Ohio
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Apr 22, 1937
Presentation of Credentials: Oct 7, 1937
Termination of Mission: Presented recall, Feb 13-19, 1940

Name: Robert M. Scotten
State of Residency: Michigan
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jan 12, 1940
Presentation of Credentials: Jun 21, 1940
Termination of Mission: Left post, Mar 14, 1942

Name: Avra M. Warren
State of Residency: Maryland
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Mar 5, 1942
Presentation of Credentials: Jul 4, 1942
Termination of Mission: Promoted to Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Name: Avra M. Warren
State of Residency: Maryland
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Mar 27, 1943
Presentation of Credentials: Apr 17, 1943
Termination of Mission: Left post, Apr 22, 1944

Name: Ellis O. Briggs
State of Residency: Maine
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Mar 21, 1944
Presentation of Credentials: Jun 3, 1944
Termination of Mission: Left post, Jan 14, 1945

Name: Joseph F. McGurk
State of Residency: New Jersey
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Feb 9, 1945
Presentation of Credentials: Apr 17, 1945
Termination of Mission: Left post, Nov 16, 1945

Name: George H. Butler
State of Residency: Illinois
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 13, 1946
Presentation of Credentials: Sep 19, 1946
Termination of Mission: Left post, Feb 5, 1948

Name: Ralph H. Ackerman
State of Residency: California
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: May 22, 1948
Presentation of Credentials: Aug 27, 1948
Termination of Mission: Left post, Jun 11, 1952

Name: Phelps Phelps
State of Residency: New York
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jun 27, 1952
Presentation of Credentials: Jul 29, 1952
Termination of Mission: Left post, May 30, 1953

Name: William T. Pheiffer
State of Residency: New York
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: May 28, 1953
Presentation of Credentials: Jun 29, 1953
Termination of Mission: Left post, Jun 2, 1957

Name: Joseph S. Farland
State of Residency: W. Virginia
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: May 20, 1957
Presentation of Credentials: Aug 7, 1957
Termination of Mission: Left post, May 28, 1960

Note: Henry Dearborn was serving as Chargé d'Affaires ad interim when the U.S. severed diplomatic relations with the Dominican Republic, Aug 26, 1960. The Embassy in Santo Domingo was reestablished Jan 6, 1962, with John Calvin Hill as Chargé d'Affaires ad interim.

Name: Vinton Chapin
State of Residency: New Hampshire
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jun 23, 1960
Note: Took oath of office, but did not proceed to post.

Name: John Bartlow Martin
State of Residency: Illinois
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Mar 2, 1962
Presentation of Credentials: Mar 9, 1962
Termination of Mission: Normal relations interrupted, Sep 25, 1963; new Government of the Dominican Republic still unrecognized by the U.S. when Martin left post, Sep 28, 1963

Name: W. Tapley Bennett, Jr.
State of Residency: Georgia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Mar 4, 1964
Presentation of Credentials: Mar 23, 1964
Termination of Mission: Left post, Apr 13, 1966

Name: John Hugh Crimmins
State of Residency: Maryland
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jun 27, 1966
Presentation of Credentials: Jun 29, 1966
Termination of Mission: Left post, Apr 16, 1969

Name: Francis E. Meloy, Jr.
State of Residency: District of Columbia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: May 27, 1969
Presentation of Credentials: Jul 16, 1969
Termination of Mission: Left post, Aug 6, 1973

Name: Robert A. Hurwitch
State of Residency: Illinois
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 24, 1973
Presentation of Credentials: Sep 5, 1973
Termination of Mission: Left post, Apr 5, 1978

Name: Robert L. Yost
State of Residency: Washington
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Apr 7, 1978
Presentation of Credentials: May 15, 1978
Termination of Mission: Left post, Jun 7, 1982

Name: Robert Anderson
State of Residency: District of Columbia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: May 24, 1982
Presentation of Credentials: Jun 22, 1982
Termination of Mission: Left post, Aug 3, 1985

Name: Lowell C. Kilday
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 12, 1985
Presentation of Credentials: Sep 11, 1985
Termination of Mission: Left post, Aug 8, 1988

Name: Paul D. Taylor
State of Residency: New York
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 11, 1988
Presentation of Credentials: Aug 18, 1988
Termination of Mission: Left post, Jan 9, 1992

Name: Robert Stephen Pastorino
State of Residency: California
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Dec 2, 1991
Presentation of Credentials: Feb 6, 1992
Termination of Mission: Left post, Jun 28, 1994

Name: Donna Jean Hrinak
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: May 9, 1994
Presentation of Credentials: Jul 22, 1994
Termination of Mission: Left post, Dec 8, 1997

Name: Mari Carmen Aponte
State of Residency: Puerto Rico
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Nomination of April 28 withdrawn Oct 5, 1998

Name: Charles Taylor Manatt
State of Residency: Washington, DC
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Nov 16, 1999
Presentation of Credentials: Dec 17, 1999
Termination of Mission: Left post Mar 1, 2001

Name: Hans H. Hertell
State of Residency: Puerto Rico
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 2, 2001
Presentation of Credentials: Nov 29, 2001
Termination of Mission: Left post, Mar 2, 2007

Name: P. Robert Fannin
State of Residency: Arizona
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 29, 2007
Presentation of Credentials: Dec 13, 2007
Termination of Mission:


  Back to top

U.S. Department of State
USA.govU.S. Department of StateUpdates  |   Frequent Questions  |   Contact Us  |   Email this Page  |   Subject Index  |   Search
The Office of Electronic Information, Bureau of Public Affairs, manages this site as a portal for information from the U.S. State Department. External links to other Internet sites should not be construed as an endorsement of the views or privacy policies contained therein.
About state.gov  |   Privacy Notice  |   FOIA  |   Copyright Information  |   Other U.S. Government Information

Published by the U.S. Department of State Website at http://www.state.gov maintained by the Bureau of Public Affairs.