U.S. Department of State
U.S. Department of State
Other State Department Archive SitesU.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
Home Issues & Press Travel & Business Countries Youth & Education Careers About State Video
 You are in: Under Secretary for Public Diplomacy and Public Affairs > Bureau of Public Affairs > Bureau of Public Affairs: Office of the Historian > Principal Officers of the Department and U.S. Chiefs of Mission > Chiefs of Mission by Country, 1778-2005 > East Timor-Guyana

Finland

Name: Alexander R. Magruder
State of Residency: Maryland
Foreign Service officer
Title: Charge d'Affaires pro tem
Appointment: [see note below]
Presentation of Credentials: Mar 19, 1920
Termination of Mission: Superseded, Feb 17, 1922
Note: Not commissioned; letter of credence dated Mar 13, 1920.

Name: Charles L. Kagey
State of Residency: Kansas
Non-career appointee
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Oct 8, 1921
Presentation of Credentials: Feb 17, 1922
Termination of Mission: Left post, Mar 24, 1925

Name: John B. Stetson, Jr.
State of Residency: Pennsylvania
Non-career appointee
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: May 7, 1925
Note: Commissioned during a recess of the Senate. Took oath of office, but did not proceed to post.

Name: Alfred J. Pearson
State of Residency: Iowa
Non-career appointee
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jun 23, 1925
Presentation of Credentials: Sep 5, 1925
Termination of Mission: Left post, Apr 30, 1930
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Dec 17, 1925.

Name: Edward E. Brodie
State of Residency: Oregon
Non-career appointee
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jan 31, 1930
Presentation of Credentials: May 16, 1930
Termination of Mission: Left post, Sep 21, 1933

Name: Edward Albright
State of Residency: Tennessee
Non-career appointee
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jul 21, 1933
Presentation of Credentials: Oct 5, 1933
Termination of Mission: Left post, Apr 12, 1937
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Jan 15, 1934.

Name: H. F. Arthur Schoenfeld
State of Residency: District of Columbia
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Apr 22, 1937
Presentation of Credentials: Jul 2, 1937
Termination of Mission: Left post, Dec 17, 1942

Note: Edmund A. Gullion was serving as Chargé d'Affaires ad interim when the United States severed diplomatic relations with Finland, Jun 30, 1944. The Legation in Helsinki was reestablished Sep 1, 1945, with Benjamin M. Hulley as Chargé d'Affaires ad interim.

Name: Maxwell M. Hamilton
State of Residency: Iowa
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Sep 25, 1945
Presentation of Credentials: Mar 26, 1946
Termination of Mission: Left post, Aug 25, 1947

Name: Avra M. Warren
State of Residency: Maryland
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Dec 18, 1947
Presentation of Credentials: Feb 10, 1948
Termination of Mission: Left post, Feb 18, 1950

Name: John M. Cabot
State of Residency: Massachusetts
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Feb 2, 1950
Presentation of Credentials: Feb 27, 1950
Termination of Mission: Left post, Sep 20, 1952

Name: Jack K. McFall
State of Residency: District of Columbia
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Sep 10, 1952
Presentation of Credentials: Nov 15, 1952
Termination of Mission: Promoted to Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on May 1, 1953.

Name: Jack K. McFall
State of Residency: District of Columbia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Sep 15, 1954
Presentation of Credentials: Sep 17, 1954
Termination of Mission: Left post, Sep 19, 1955
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Dec 3, 1954.
Note: The Legation in Helsinki was raised to Embassy status on Sep 10, 1954.

Name: John D. Hickerson
State of Residency: Texas
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 4, 1955
Presentation of Credentials: Nov 23, 1955
Termination of Mission: Left post, Nov 3, 1959
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Jan 25, 1956.

Name: Edson O. Sessions
State of Residency: Illinois
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 20, 1959
Presentation of Credentials: Nov 28, 1959
Termination of Mission: Left post, Nov 20, 1960
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Jan 21, 1960.

Name: Bernard Gufler
State of Residency: Washington
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Feb 24, 1961
Presentation of Credentials: Apr 14, 1961
Termination of Mission: Left post, Apr 18, 1963

Name: Carl T. Rowan
State of Residency: Minnesota
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Mar 9, 1963
Presentation of Credentials: May 21, 1963
Termination of Mission: Left post, Feb 8, 1964

Name: Tyler Thompson
State of Residency: Maine
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 31, 1964
Presentation of Credentials: Aug 25, 1964
Termination of Mission: Left post, Jun 14, 1969

Name: Val Paterson
State of Residency: Nebraska
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: May 1, 1969
Presentation of Credentials: Jul 14, 1969
Termination of Mission: Left post, Mar 23, 1973

Name: V. John Krehbiel
State of Residency: California
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Mar 27, 1973
Presentation of Credentials: Jun 1, 1973
Termination of Mission: Left post, Feb 24, 1975

Name: Mark Evans Austad
State of Residency: Utah
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Feb 20, 1975
Presentation of Credentials: Mar 20, 1975
Termination of Mission: Left post, Apr 14, 1977

Name: Rozanne L. Ridgway
State of Residency: District of Columbia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: May 26, 1977
Presentation of Credentials: Aug 5, 1977
Termination of Mission: Left post, Feb 20, 1980

Name: James E. Goodby
State of Residency: New Hampshire
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Mar 18, 1980
Presentation of Credentials: Apr 11, 1980
Termination of Mission: Left post, Aug 18, 1981

Name: Keith Foote Nyborg
State of Residency: Idaho
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 30, 1981
Presentation of Credentials: Sep 18, 1981
Termination of Mission: Left post, Feb 17, 1986

Name: Rockwell Anthony Schnabel
State of Residency: California
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Dec 17, 1985
Presentation of Credentials: Feb 28, 1986
Termination of Mission: Left post, Feb 24, 1989

Name: John Giffen Weinmann
State of Residency: Louisiana
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 10, 1989
Presentation of Credentials: Nov 10, 1989
Termination of Mission: Left post, Aug 29, 1991

Name: John Hubert Kelly
State of Residency: Georgia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Dec 2, 1991
Presentation of Credentials: Dec 20, 1991
Termination of Mission: Left post, July 5, 1994

Name: Derek Shearer
State of Residency: California
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: May 29, 1994
Presentation of Credentials: Jul 1, 1994
Termination of Mission: Left post, Oct 31, 1997

Name: Eric S. Edelman
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jun 29, 1998
Presentation of Credentials: Aug 27, 1998
Termination of Mission: Left post Jan 29, 2001

Name: Bonnie McElveen-Hunter
State of Residency: North Carolina
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Nov 5, 2001
Presentation of Credentials: Dec 5, 2001
Termination of Mission: Left post Dec 15, 2003

Name: Earle I. Mack
State of Residency: New York
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: May 25, 2004
Presentation of Credentials: June 10, 2004
Termination of Mission: Left post, Oct 20, 2005

Name: Marilyn Ware
State of Residency: Pennsylvania
Non-career officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Dec 20, 2005
Presentation of Credentials: Mar 9, 2006
Termination of Mission:


  Back to top

U.S. Department of State
USA.govU.S. Department of StateUpdates  |   Frequent Questions  |   Contact Us  |   Email this Page  |   Subject Index  |   Search
The Office of Electronic Information, Bureau of Public Affairs, manages this site as a portal for information from the U.S. State Department. External links to other Internet sites should not be construed as an endorsement of the views or privacy policies contained therein.
About state.gov  |   Privacy Notice  |   FOIA  |   Copyright Information  |   Other U.S. Government Information

Published by the U.S. Department of State Website at http://www.state.gov maintained by the Bureau of Public Affairs.