U.S. Department of State
U.S. Department of State
Other State Department Archive SitesU.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
Home Issues & Press Travel & Business Countries Youth & Education Careers About State Video
 You are in: Under Secretary for Public Diplomacy and Public Affairs > Bureau of Public Affairs > Bureau of Public Affairs: Office of the Historian > Principal Officers of the Department and U.S. Chiefs of Mission > Chiefs of Mission by Country, 1778-2005 > East Timor-Guyana

Guatemala

Name: William Miller
State of Residency: North Carolina
Title: Chargé d'Affaires
Appointment: Mar 7, 1825
Note: Commissioned to the Central Republic of America. Died while en route to post.

Name: John Williams
State of Residency: Tennessee
Title: Chargé d'Affaires
Appointment: Dec 29, 1825
Presentation of Credentials: May 3, 1826
Termination of Mission: Made farewell calls, Dec 1, 1826
Note: Commissioned to the Federation of the Centre of America.

Name: William B. Rochester
State of Residency: New York
Title: Chargé d'Affaires
Appointment: Mar 3, 1827
Note: Commissioned to the Republic of Central America. Reached Central America, but returned to the United States without presenting credentials.

Name: John Hamm
State of Residency: Ohio
Title: Chargé d'Affaires
Note: Commissioned to the Republic of Central America. Not commissioned; nomination withdrawn before the Senate acted upon it.

Name: William N. Jeffers
Title: Chargé d'Affaires
Appointment: Jun 14, 1831
Note: Commissioned to the Republic of Central America. Commissioned during a recess of the Senate; did not proceed to post.

Name: James Shannon
State of Residency: Kentucky
Title: Chargé d'Affaires
Appointment: Feb 9, 1832
Note: Commissioned to the Republic of Central America. Died en route to post.

Name: Charles G. De Witt
State of Residency: New York
Title: Chargé d'Affaires
Appointment: Jan 29, 1833
Presentation of Credentials: Dec 17, 1833
Termination of Mission: Left post about Jan 1, 1839
Note: Commissioned to the Republic of Central of America.

Name: Elijah Hise
State of Residency: Kentucky
Title: Chargé d'Affaires
Appointment: Mar 31, 1848
Presentation of Credentials: On or shortly before Jan 31, 1849
Termination of Mission: Presented recall about Jun 23, 1849
Note: Commissioned to the Republic of Guatemala.

Name: Ephraim G. Squier
State of Residency: New York
Title: Chargé d'Affaires
Appointment: Apr 2, 1849
Note: Commissioned to the Republic of Guatemala. Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Mar 18, 1850, but did not proceed to post.

Name: Balis M. Edney
State of Residency: North Carolina
Title: Chargé d'Affaires
Appointment: Aug 30, 1852
Note: Did not proceed to post.

Name: John Slidell
State of Residency: Louisiana
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Mar 29, 1853
Note: Commissioned to Central America; declined appointment.

Name: Solon Borland
State of Residency: Arkansas
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Apr 18, 1853
Presentation of Credentials: Did not present credentials in Guatemala
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Feb 9 1854. Commissioned to Central America; accredited to the individual states.

Name: John L. Marling
State of Residency: Tennessee
Title: Minister Resident
Appointment: Aug 2, 1854
Presentation of Credentials: Feb 14, 1855
Termination of Mission: Left post, May 8, 1856
Note: Nominated on Feb 25, 1856 to be Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary; nomination withdrawn before the Senate acted upon it. Commissioned to Guatemala.

Name: William E. Venable
State of Residency: Tennessee
Title: Minister Resident
Appointment: Mar 14, 1857
Note: Died at post before presenting credentials. Commissioned to Guatemala.

Name: Beverly L. Clarke
State of Residency: Kentucky
Title: Minister Resident
Appointment: Jan 7, 1858
Presentation of Credentials: Jul 13, 1858
Termination of Mission: Died at post, Mar 17, 1860
Note: Commissioned to Guatemala and Honduras; resident at Guatemala

Name: William M. Churchwell
State of Residency: Tennessee
Title: Minister Resident
Note: Not commissioned; nominations to be Minister Resident in Guatemala and Honduras not confirmed by the Senate.

Name: Elisha O. Crosby
State of Residency: New York
Title: Minister Resident
Appointment: Mar 22, 1861
Presentation of Credentials: May 28, 1861
Termination of Mission: Left post, Jun 22, 1864

Name: William Kellogg
State of Residency: Illinois
Title: Minister Resident
Appointment: Apr 21, 1864
Note: Commissioned to Guatemala; declined appointment.

Name: Fitz Henry Warren
State of Residency: Iowa
Title: Minister Resident
Appointment: Aug 12, 1865
Presentation of Credentials: Jun 27, 1866
Termination of Mission: Presented recall, Aug 11, 1869
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Feb 6, 1866. Commissioned to Guatemala.

Name: Silas A. Hudson
State of Residency: Iowa
Title: Minister Resident
Appointment: Apr 22, 1869
Presentation of Credentials: Aug 11, 1869
Termination of Mission: Left post, Oct 12, 1872
Note: Commissioned to Guatemala.

Name: George Williamson
State of Residency: Louisiana
Title: Minister Resident
Appointment: May 17, 1873
Presentation of Credentials: Sep 9, 1873
Termination of Mission: Notified the Government of Guatemala by note from Amapala, Honduras, Jan 31, 1879, that he had resigned
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Dec 10, 1873. Commissioned to "the Central American States" but accredited individually to Costa Rica, El Salvador, Guatemala, Honduras, and Nicaragua, and resident at Guatemala.

Name: Cornelius A. Logan
State of Residency: Illinois
Title: Minister Resident
Appointment: Apr 2, 1879
Presentation of Credentials: Jun 11, 1879
Termination of Mission: Transmitted recall by note Apr 12, 1882
Note: Commissioned to "the Central American States" but accredited individually to Costa Rica, El Salvador, Guatemala, Honduras, and Nicaragua, and resident at Guatemala.

Name: Henry C. Hall
Title: Minister Resident
Appointment: Apr 17, 1882
Presentation of Credentials: Jul 25, 1882
Termination of Mission: Promoted to Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Note: Commissioned to "the Central American States" but accredited individually to Costa Rica, El Salvador, Guatemala, Honduras, and Nicaragua, and resident at Guatemala.

Name: Henry C. Hall
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jul 13, 1882
Presentation of Credentials: Aug 10, 1882
Termination of Mission: Presented recall, May 15, 1889
Note: Commissioned to "the Central American States" but accredited individually to Costa Rica, El Salvador, Guatemala, Honduras, and Nicaragua, and resident at Guatemala.

Name: Lansing B. Mizner
State of Residency: California
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Mar 30, 1889
Presentation of Credentials: Jun 4, 1889
Termination of Mission: Relinquished charge, Dec 31, 1890
Note: Commissioned to "the Central American States" but accredited individually to Costa Rica, El Salvador, Guatemala, Honduras, and Nicaragua, and resident at Guatemala.

Name: Romualdo Pacheco
State of Residency: California
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Dec 11, 1890
Presentation of Credentials: Feb 28, 1891
Termination of Mission: Recommissioned to Guatemala and Honduras only
Note: Commissioned to "the Central American States" but accredited individually to Costa Rica, El Salvador, Guatemala, Honduras, and Nicaragua, and resident at Guatemala.

Name: Romualdo Pacheco
State of Residency: California
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jul 1, 1891
Termination of Mission: Presented recall, Jun 12, 1893
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Dec 23, 1891.

Name: Pierce M.B. Young
State of Residency: Georgia
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Apr 4, 1893
Presentation of Credentials: Jun 12, 1893
Termination of Mission: Left post, May 23, 1896
Note: Also commissioned to Honduras; resident at Guatemala.

Name: Macgrane Coxe
State of Residency: New York
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jul 27, 1896
Presentation of Credentials: Sep 29, 1896
Termination of Mission: Left post, Jun 30, 1897
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Dec 17, 1896. Also commissioned to Honduras; resident at Guatemala

Name: W. Godfrey Hunter
State of Residency: Kentucky
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Nov 8, 1897
Presentation of Credentials: Jan 25, 1898
Termination of Mission: Presented recall, Feb 2, 1903
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Dec 18, 1897. Also commissioned to Honduras; resident at Guatemala.

Name: Leslie Combs
State of Residency: Kentucky
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Nov 12, 1902
Presentation of Credentials: Feb 2, 1903
Termination of Mission: Presented recall, Feb 25, 1907
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Dec 8, 1902. Also commissioned to Honduras; resident at Guatemala.

Name: Joseph W.J. Lee
State of Residency: Maryland
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jan 10, 1907
Presentation of Credentials: Mar 19, 1907
Termination of Mission: Recommissioned to Guatemala only
Note: Also commissioned to Honduras; resident at Guatemala.

Name: Joseph W.J. Lee
State of Residency: Maryland
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jul 1, 1907
Termination of Mission: Left post, Oct. 13, 1907
Note: Commissioned during a recess of the Senate.

Name: William Heimke
State of Residency: Kansas
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Mar 10, 1908
Presentation of Credentials: May 2, 1908
Termination of Mission: Presented recall, Sep 30, 1909

Name: William F. Sands
State of Residency: District of Columbia
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Aug 4, 1909
Presentation of Credentials: Oct 9, 1909
Termination of Mission: Presented recall, Oct 14, 1910

Name: R.S. Reynolds Hitt
State of Residency: Illinois
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Sep 17, 1910
Presentation of Credentials: Oct 14, 1910
Termination of Mission: Left post, Mar 4, 1913
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Dec 15, 1910.

Name: William Hayne Leavell
State of Residency: Mississippi
Non-career appointee
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Oct 16, 1913
Presentation of Credentials: Nov 29, 1913
Termination of Mission: Left post, Oct 24, 1918

Name: Benton McMillin
State of Residency: Tennessee
Non-career appointee
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Sep 23, 1919
Presentation of Credentials: Jan 15, 1920
Termination of Mission: Normal relations interrupted, Dec 6, 1921; new Government of Guatemala still unrecognized by United States when McMillin left post, Jan 5, 1922

Name: Roy T. Davis
State of Residency: Missouri
Non-career appointee
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Oct 8, 1921
Note: Took oath of office, but did not proceed to post.

Name: Arthur H. Geissler
State of Residency: Oklahoma
Non-career appointee
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: May 24, 1922
Presentation of Credentials: Jul 31, 1922
Termination of Mission: Left post, Jan 23, 1930

Name: Sheldon Whitehouse
State of Residency: New York
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Dec 16, 1929
Presentation of Credentials: Mar 21, 1930
Termination of Mission: Left post, Jul 23, 1933

Name: Matthew E. Hanna
State of Residency: Ohio
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jul 17, 1933
Presentation of Credentials: Oct 28, 1933
Termination of Mission: Left post, Feb 9, 1936
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Jan 15, 1934.

Name: Fay A. Des Portes
State of Residency: South Carolina
Non-career appointee
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Apr 25, 1936
Presentation of Credentials: May 22, 1936
Termination of Mission: Left post, May 14, 1943

Name: Boaz Long
State of Residency: New Mexico
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Mar 27, 1943
Presentation of Credentials: May 19, 1943
Termination of Mission: Left post, Apr 11, 1945

Name: Edwin Jackson Kyle
State of Residency: Texas
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Feb 9, 1945
Presentation of Credentials: May 8, 1945
Termination of Mission: Left post, Aug 22, 1948

Name: Richard C. Patterson, Jr.
State of Residency: New York
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Sep 29, 1948
Presentation of Credentials: Nov 24, 1948
Termination of Mission: Left post, Mar 28, 1950
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Mar 2, 1949.

Name: Rudolf E. Schoenfeld
State of Residency: District of Columbia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Mar 13, 1951
Presentation of Credentials: Apr 24, 1951
Termination of Mission: Left post, Oct 19, 1953

Name: John E. Peurifoy
State of Residency: South Carolina
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 5, 1953
Presentation of Credentials: Nov 4, 1953
Termination of Mission: Left post, Oct 2, 1954
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Jan 26, 1954.

Name: Norman Armour
State of Residency: New Jersey
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Sep 15, 1954
Presentation of Credentials: Oct 18, 1954
Termination of Mission: Left post, May 9, 1955
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Dec 3, 1954.

Name: Edward J. Sparks
State of Residency: New York
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jun 14, 1955
Presentation of Credentials: Jul 29, 1955
Termination of Mission: Left post, Feb 15, 1958

Name: Lester D. Mallory
State of Residency: Washington
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Feb 5, 1958
Presentation of Credentials: Feb 27, 1958
Termination of Mission: Left post, Nov 11, 1959

Name: John J. Muccio
State of Residency: Rhode Island
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Dec 24, 1959
Presentation of Credentials: Feb 1, 1960
Termination of Mission: Left post, Nov 10, 1961
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Jan 21, 1960.

Name: John O. Bell
State of Residency: Maryland
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Nov 10, 1916
Presentation of Credentials: Jan 30, 1962
Termination of Mission: Left post, Aug 26, 1965
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Jan 30, 1962.

Name: John Gordon Mein
State of Residency: Maryland
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Sep 1, 1965
Presentation of Credentials: Sep 22, 1965
Termination of Mission: Assassinated at post, Aug 28, 1968

Name: Nathaniel Davis
State of Residency: New Jersey
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 17, 1968
Presentation of Credentials: Nov 21, 1968
Termination of Mission: Left post, Aug 21, 1971

Name: William G. Bowdler
State of Residency: Florida
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Sep 30, 1971
Presentation of Credentials: Oct 19, 1971
Termination of Mission: Left post, Aug 26, 1973

Name: Francis E. Meloy, Jr.
State of Residency: District of Columbia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Dec 19, 1973
Presentation of Credentials: Feb 7, 1974
Termination of Mission: Left post, Apr 19, 1976

Name: Davis E. Boster
State of Residency: Ohio
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Sep 16, 1976
Presentation of Credentials: Oct 13, 1976
Termination of Mission: Left post, Jan 17, 1979

Name: Frank V. Ortiz, Jr.
State of Residency: New Mexico
Foreign Service office
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 3, 1979
Presentation of Credentials: Jul 17, 1979
Termination of Mission: Left post, Aug 6, 1980

Note: Melvin E. Sinn served as Chargé d'Affaires ad interim, Aug 1980–Sep 1981.

Name: Frederic L. Chapin
State of Residency: New Jersey
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 30, 1981
Presentation of Credentials: Sep 3, 1981
Termination of Mission: Left post, Feb 28, 1984

Name: Alberto Martinez Piedra
State of Residency: Maryland
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jun 28, 1984
Presentation of Credentials: Aug 17, 1984
Termination of Mission: Left post, Aug 22, 1987

Name: James H. Michel
State of Residency: Virginia
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Sep 28, 1987
Presentation of Credentials: Oct 28, 1987
Termination of Mission: Left post, Sep 1, 1989

Name: Thomas F. Stroock
State of Residency: Wyoming
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 3, 1989
Presentation of Credentials: Oct 31, 1989
Termination of Mission: Left post, Nov 10, 1992

Name: Marilyn McAfee
State of Residency: Florida
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: May 28, 1993
Presentation of Credentials: Jun 16, 1993
Termination of Mission: Left post, Jun 20, 1996
Note: An earlier nomination of May 13, 1992, was not acted upon by the Senate.

Name: Donald B. Planty
State of Residency: New York
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 2, 1996
Presentation of Credentials: Aug 22, 1996
Termination of Mission: Left post Aug 14, 1999

Name: Prudence Bushnell
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 7, 1999
Presentation of Credentials: Oct 14, 1999
Termination of Mission: Left post Jun 15, 2002

Name: John Randle Hamilton
State of Residency: North Carolina
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Nov 26, 2002
Presentation of Credentials: Jan 3, 2003
Termination of Mission: Left post, Jul 15, 2005

Name: James M. Derham
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: May 31, 2005
Presentation of Credentials: Sep 1, 2005
Termination of Mission:


  Back to top

U.S. Department of State
USA.govU.S. Department of StateUpdates  |   Frequent Questions  |   Contact Us  |   Email this Page  |   Subject Index  |   Search
The Office of Electronic Information, Bureau of Public Affairs, manages this site as a portal for information from the U.S. State Department. External links to other Internet sites should not be construed as an endorsement of the views or privacy policies contained therein.
About state.gov  |   Privacy Notice  |   FOIA  |   Copyright Information  |   Other U.S. Government Information

Published by the U.S. Department of State Website at http://www.state.gov maintained by the Bureau of Public Affairs.