U.S. Department of State
U.S. Department of State
Other State Department Archive SitesU.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
Home Issues & Press Travel & Business Countries Youth & Education Careers About State Video
 You are in: Under Secretary for Public Diplomacy and Public Affairs > Bureau of Public Affairs > Bureau of Public Affairs: Office of the Historian > Principal Officers of the Department and U.S. Chiefs of Mission > Chiefs of Mission by Country, 1778-2005 > Haiti-Kyrgyzstan

Italy

Name: Hezekiah Gold Rogers
Title: Chargé d'Affaires
Appointment: [Jun 5, 1840]
Presentation of Credentials: Sep 15, 1840
Termination of Mission: Presented recall, Nov 22, 1841
Note: Commissioned to Sardinia (capital at Turin). See under Two Sicilies and Holy See for other U.S. diplomatic representation in the Italian peninsula. Commission not of record, but enclosed with an instruction of this date.

Name: Ambrose Baber
State of Residency: Georgia
Title: Chargé d'Affaires
Appointment: Aug 16, 1841
Presentation of Credentials: Dec 1, 1841-Jan 10, 1844
Termination of Mission: Presented recall on or shortly before Jan 10, 1844
Note: Commissioned to Sardinia (capital at Turin). See under Two Sicilies and Holy See for other U.S. diplomatic representative in the Italian peninsula.

Name: Robert Wickliffe, Jr.
State of Residency: Kentucky
Title: Chargé d'Affaires
Appointment: Sep 22, 1843
Presentation of Credentials: Jan 10, 1844
Termination of Mission: Left post late in 1847
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Jun 14, 1844. Commissioned to Sardinia (capital at Turin). See under Two Sicilies and Holy See for other U.S. diplomatic representative in the Italian peninsula.

Name: Nathaniel Niles
State of Residency: Vermont
Title: Chargé d'Affaires
Appointment: Jan 4, 1848
Presentation of Credentials: Apr 28, 1848
Termination of Mission: Presented recall, Aug 20, 1850
Note: Commissioned to Sardinia (capital at Turin). See under two Sicilies and Holy See for U.S. diplomatic representative in the Italian peninsula.

Name: William B. Kinney
State of Residency: New Jersey
Title: Chargé d'Affaires
Appointment: Apr 22, 1850
Presentation of Credentials: Aug 21, 1850
Termination of Mission: Transmitted recall by note, Oct 8, 1853
Note: Commissioned to Sardinia (capital at Turin). See under two Sicilies and Holy See for U.S. diplomatic representative in the Italian peninsula.

Name: Richard K. Meade
State of Residency: Virginia
Title: Chargé d'Affaires
Appointment: May 24, 1853
Note: Commissioned during a recess of the Senate; declined appointment. Commissioned to Sardinia (capital at Turin). See under two Sicilies and Holy See for U.S. diplomatic representative in the Italian peninsula.

Name: John M. Daniel
State of Residency: Virginia
Title: Chargé d'Affaires
Appointment: Jul 23, 1853
Presentation of Credentials: Oct 10, 1853
Termination of Mission: Promoted to Minister Resident
Note: Nominated Feb 25, 1856, to be Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary; nomination withdrawn before the Senate acted upon it. Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Feb 8, 1854.

Name: John M. Daniel
State of Residency: Virginia
Title: Minister Resident
Appointment: Jun 29, 1854
Presentation of Credentials: On or shortly before Sep 4, 1854
Termination of Mission: Went on leave as of Jan 10, 1861.

Name: George P. Marsh
State of Residency: Vermont
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Mar 20, 1861
Presentation of Credentials: Jun 23, 1861
Termination of Mission: Died at Vallombrosa, Jul 23, 1882
Note: Moved the U.S. Legation from Turin to Florence in 1865 and from Florence to Rome in 1871.

Name: William Waldorf Astor
State of Residency: New York
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Aug 4, 1882
Presentation of Credentials: Nov 21, 1882
Termination of Mission: Relinquished charge, Mar 1, 1885

Name: Anthony M. Keiley
State of Residency: Virginia
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Apr 2, 1885
Note: Took oath of office, but did not proceed to post, the Government of Italy having objected to his appointment.

Name: John B. Stallo
State of Residency: Ohio
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jun 17, 1885
Presentation of Credentials: Nov 27, 1885
Termination of Mission: Relinquished charge, Jun 6, 1889
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Jan 13, 1886.

Name: Albert G. Porter
State of Residency: Indiana
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Mar 13, 1889
Presentation of Credentials: Jun 6, 1889
Termination of Mission: Left post, Jul 9, 1892

Name: William Potter
State of Residency: Pennsylvania
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Nov 15, 1892
Presentation of Credentials: Dec 28, 1892
Termination of Mission: Presented recall, Mar 8, 1894
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Dec 8, 1982.

Name: James J. Van Alen
State of Residency: Rhode Island
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 20, 1893
Note: Declined appointment.

Name: Wayne MacVeagh
State of Residency: Pennsylvania
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Dec 20, 1893
Presentation of Credentials: Mar 11, 1894
Termination of Mission: Left post, Mar 4, 1897

Name: William F. Draper
State of Residency: Massachusetts
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Apr 5, 1897
Presentation of Credentials: Jun 29, 1897
Termination of Mission: Left post, Jun 5, 1900

Name: Roger Wolcott
State of Residency: Massachusetts
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 28, 1900
Note: Commissioned during a recess of Senate; declined appointment.

Name: George V. L. Meyer
State of Residency: Massachusetts
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Dec 14, 1900
Presentation of Credentials: Feb 4, 1901
Termination of Mission: Left post, Apr 1, 1905

Name: Henry White
State of Residency: Rhode Island
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Mar 8, 1905
Presentation of Credentials: Apr 16, 1905
Termination of Mission: Presented recall, Feb 26, 1907

Name: Lloyd C. Griscom
State of Residency: Pennsylvania
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Dec 19, 1906
Presentation of Credentials: Mar 17, 1907
Termination of Mission: Presented recall, Jun 14, 1909

Name: John G. A. Leishman
State of Residency: Pennsylvania
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Apr 1, 1909
Presentation of Credentials: Jul 4, 1909
Termination of Mission: Presented recall, Oct 7, 1911

Name: Thomas J. O'Brien
State of Residency: Michigan
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Aug 12, 1911
Presentation of Credentials: Nov 13, 1911
Termination of Mission: Presented recall, Sep 17, 1913

Name: Thomas Nelson Page
State of Residency: Virginia
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jun 21, 1913
Presentation of Credentials: Oct 12, 1913
Termination of Mission: Left post, Jun 21, 1919

Name: Robert Underwood Johnson
State of Residency: New York
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Feb 18, 1920
Presentation of Credentials: Apr 22, 1920
Termination of Mission: Left post, May 20, 1921

Name: Richard Washburn Child
State of Residency: Massachusetts
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: May 26, 1921
Presentation of Credentials: Jul 28, 1921
Termination of Mission: Left post, Jan 20, 1924

Name: Henry P. Fletcher
State of Residency: Pennsylvania
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Feb 19, 1924
Presentation of Credentials: Apr 2, 1924
Termination of Mission: Left post, Aug 3, 1929

Name: John W. Garrett
State of Residency: Maryland
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Sep 11, 1929
Presentation of Credentials: Nov 20, 1929
Termination of Mission: Relinquished charge, May 22, 1933

Name: Breckinridge Long
State of Residency: Missouri
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Apr 24, 1933
Presentation of Credentials: May 31, 1933
Termination of Mission: Left post, Apr 23, 1936

Name: William Phillips
State of Residency: Massachusetts
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Aug 4, 1936
Presentation of Credentials: Nov 4, 1936
Termination of Mission: Left post, Oct 6, 1941
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Jan 23, 1937.

Note: George Wadsworth was serving as Chargé d'Affaires ad interim when Italy declared war on the United States, Dec 11, 1941.

Name: Alexander C. Kirk
State of Residency: Illinois
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Dec 8, 1944
Presentation of Credentials: Jan 8, 1945
Termination of Mission: Left post, Mar 5, 1946

Name: James Clement Dunn
State of Residency: New York
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 25, 1946
Presentation of Credentials: Feb 6, 1947
Termination of Mission: Left post, Mar 17, 1952

Name: Ellsworth Bunker
State of Residency: New York
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Mar 13, 1952
Presentation of Credentials: May 7, 1952
Termination of Mission: Left post, Apr 3, 1953

Name: Clare Boothe Luce
State of Residency: Connecticut
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Mar 2, 1953
Presentation of Credentials: May 4, 1953
Termination of Mission: Left post, Dec 27, 1956

Name: James David Zellerbach
State of Residency: California
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Nov 24, 1956
Presentation of Credentials: Feb 6, 1957
Termination of Mission: Left post, Dec 10, 1960
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Jan 30, 1957.

Name: G. Frederick Reinhardt
State of Residency: California
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Apr 6, 1961
Presentation of Credentials: May 17, 1961
Termination of Mission: Left post, Mar 3, 1968

Name: H. Gardner Ackley
State of Residency: Michigan
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Mar 15, 1968
Presentation of Credentials: Apr 3, 1968
Termination of Mission: Left post, Aug 27, 1969

Name: Graham A. Martin
State of Residency: North Carolina
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Sep 26, 1969
Presentation of Credentials: Oct 30, 1969
Termination of Mission: Left post, Feb 10, 1973

Name: John A. Volpe
State of Residency: Massachusetts
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Feb 2, 1973
Presentation of Credentials: Mar 6, 1973
Termination of Mission: Left post, Jan 24, 1977

Name: Richard N. Gardner
State of Residency: North Carolina
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Mar 16, 1977
Presentation of Credentials: Mar 21, 1977
Termination of Mission: Left post, Feb 27, 1981

Name: Maxwell M. Rabb
State of Residency: New York
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jun 20, 1981
Presentation of Credentials: Jul 1, 1981
Termination of Mission: Left post, Jun 3, 1989

Name: Peter F. Secchia
State of Residency: Michigan
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jun 23, 1989
Presentation of Credentials: Jul 3, 1989
Termination of Mission: Left post, Jan 20, 1993

Name: Reginald Bartholomew
State of Residency: District of Columbia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Sep 16, 1993
Presentation of Credentials: Oct 14, 1993
Termination of Mission: Left post, Sep 28, 1997

Name: Thomas Foglietta
State of Residency: Pennsylvania
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Nov 12, 1997
Presentation of Credentials: Dec 11, 1997
Termination of Mission: Left post Mar 1, 2001

Name: Melvin F. Sembler
State of Residency: Florida
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Nov 16, 2001
Presentation of Credentials: Dec 10, 2001
Termination of Mission: Jul 24, 2005

Name: Ronald Spogli
State of Residency: California
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 9, 2005
Presentation of Credentials: Sep 8, 2005
Termination of Mission:
Note: Commissioned to San Marino Nov 22, 2006


  Back to top

U.S. Department of State
USA.govU.S. Department of StateUpdates  |   Frequent Questions  |   Contact Us  |   Email this Page  |   Subject Index  |   Search
The Office of Electronic Information, Bureau of Public Affairs, manages this site as a portal for information from the U.S. State Department. External links to other Internet sites should not be construed as an endorsement of the views or privacy policies contained therein.
About state.gov  |   Privacy Notice  |   FOIA  |   Copyright Information  |   Other U.S. Government Information

Published by the U.S. Department of State Website at http://www.state.gov maintained by the Bureau of Public Affairs.