U.S. Department of State
U.S. Department of State
Other State Department Archive SitesU.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
Home Issues & Press Travel & Business Countries Youth & Education Careers About State Video
 You are in: Under Secretary for Public Diplomacy and Public Affairs > Bureau of Public Affairs > Bureau of Public Affairs: Office of the Historian > Principal Officers of the Department and U.S. Chiefs of Mission > Chiefs of Mission by Country, 1778-2005 > Laos-Mozambique

Latvia

Name: Frederick W.B. Coleman
State of Residency: Minnesota
Non-career appointee
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Sep 20, 1922
Presentation of Credentials: Nov 13, 1922
Termination of Mission: Left post, Oct 20, 1931
Note: Also accredited to Estonia and Lithuania; resident at Riga.

Name: Robert P. Skinner
State of Residency: Ohio
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Sep 23, 1931
Presentation of Credentials: Jan 28, 1932
Termination of Mission: Left post, Apr 29, 1933
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Dec 17, 1931. Also accredited to Estonia and Lithuania; resident at Riga.

Name: John Van A. MacMurray
State of Residency: Maryland
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Aug 28, 1933
Presentation of Credentials: Dec 13, 1933
Termination of Mission: Left post, Feb 12, 1936
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Jan 15, 1934. Also accredited to Estonia and Lithuania; resident at Riga.

Name: Arthur Bliss Lane
State of Residency: New York
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jan 24, 1936
Presentation of Credentials: Jul 2, 1936
Termination of Mission: Left post, Sep 16, 1937

Name: Frederick A. Sterling
State of Residency: Texas
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Aug 9, 1937
Note: Also commissioned to Estonia; took oath of office, but did not proceed to post.

Name: John C. Wiley
State of Residency: Indiana
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jul 18, 1938
Presentation of Credentials: Oct 6, 1938
Termination of Mission: Soviet forces occupied Riga, Jun 17, 1940; left post Jul 25, 1940
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Jan 20, 1939. Also accredited to Estonia; resident at Riga.

Note: Earl L. Packer was Chargé d'Affaires ad interim when Legation Riga was closed, Sep 5, 1940.

Note: The United States resumed diplomatic relations with Latvia on Sep 2, 1991. Embassy Riga was established Oct 2, 1991 with Ints M. Silins as Chargé d'Affaires ad interim.

Name: Ints M. Silins
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Mar 23, 1992
Presentation of Credentials: Apr 10, 1992
Termination of Mission: Left post, Jul 14, 1995

Name: Larry C. Napper
State of Residency: Texas
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jun 27, 1995
Presentation of Credentials: Aug 1, 1995
Termination of Mission: Left post Oct 1, 1998

Name: James Howard Holmes
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Aug 4, 1998
Presentation of Credentials: Aug 27, 1998
Termination of Mission: Left post Sep 15, 2001

Name: Brian E. Carlson
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Nov 5, 2001
Presentation of Credentials: Dec 4, 2001
Termination of Mission: Left post Dec 6, 2004

Name: Catherine Todd Bailey
State of Residency: Kentucky
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Nov 29, 2004
Presentation of Credentials: Feb 4, 2005
Termination of Mission:
Note: An earlier nomination of Sep 8, 2004, not acted upon by the Senate.

Name: Charles W. Larson, Jr.
State of Residency: Iowa
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Dec 21, 2007
Presentation of Credentials:
Termination of Mission:


  Back to top

U.S. Department of State
USA.govU.S. Department of StateUpdates  |   Frequent Questions  |   Contact Us  |   Email this Page  |   Subject Index  |   Search
The Office of Electronic Information, Bureau of Public Affairs, manages this site as a portal for information from the U.S. State Department. External links to other Internet sites should not be construed as an endorsement of the views or privacy policies contained therein.
About state.gov  |   Privacy Notice  |   FOIA  |   Copyright Information  |   Other U.S. Government Information

Published by the U.S. Department of State Website at http://www.state.gov maintained by the Bureau of Public Affairs.