U.S. Department of State
U.S. Department of State
Other State Department Archive SitesU.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
Home Issues & Press Travel & Business Countries Youth & Education Careers About State Video
 You are in: Under Secretary for Public Diplomacy and Public Affairs > Bureau of Public Affairs > Bureau of Public Affairs: Office of the Historian > Principal Officers of the Department and U.S. Chiefs of Mission > Chiefs of Mission by Country, 1778-2005 > Laos-Mozambique

Lebanon

Name: George Wadsworth
State of Residency: New York
Foreign Service officer
Title: Diplomatic Agent/Consul General
Appointment: Oct 9, 1942
Presentation of Credentials: Nov 19, 1942
Termination of Mission: Promoted to Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Note: Also accredited to Syria; resident at Beirut.

Name: George Wadsworth
State of Residency: New York
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Sep 21, 1944
Presentation of Credentials: Nov 16, 1944
Termination of Mission: Left post, Feb 1, 1947
Note: Also accredited to Syria; resident at Beirut.

Name: Lowell C. Pinkerton
State of Residency: Missouri
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Nov 19, 1946
Note: Commissioned during a recess of the Senate; did not serve under this appointment.

Name: Lowell C. Pinkerton
State of Residency: Missouri
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jan 13, 1947
Presentation of Credentials: Mar 6, 1947
Termination of Mission: Left post, Apr 24, 1951

Name: Harold B. Minor
State of Residency: Kansas
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Sep 19, 1951
Presentation of Credentials: Oct 18, 1951
Termination of Mission: Promoted to Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Name: Harold B. Minor
State of Residency: Kansas
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 3, 1952
Presentation of Credentials: Oct 15, 1952
Termination of Mission: Left post, Aug 10, 1953
Note: Commissioned during a recess of the Senate. Legation Beirut was raised to Embassy status Aug 27, 1952.

Name: Raymond A. Hare
State of Residency: Iowa.
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 28, 1953
Presentation of Credentials: Sep 29, 1953
Termination of Mission: Left post, Oct 1, 1954

Name: Donald R. Heath
State of Residency: Kansas
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Feb 4, 1955
Presentation of Credentials: Mar 9, 1955
Termination of Mission: Left post, Jan 4, 1958

Name: Robert McClintock
State of Residency: California
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Dec 23, 1957
Presentation of Credentials: Jan 15, 1958
Termination of Mission: Left post, Aug 29, 1961
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Jan 27, 1958.

Name: Armin H. Meyer
State of Residency: Illinois
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 27, 1961
Presentation of Credentials: Jan 12, 1962
Termination of Mission: Left post, Apr 19, 1965
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Jan 30, 1962.

Name: Dwight J. Porter
State of Residency: Nebraska
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Mar 18, 1965
Presentation of Credentials: Jun 22, 1965
Termination of Mission: Left post, Sep 12, 1970

Name: William B. Buffum
State of Residency: New York
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Sep 21, 1970
Presentation of Credentials: Oct 13, 1970
Termination of Mission: Left post, Jan 17, 1974

Name: G. McMurtrie Godley
State of Residency: District of Columbia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Feb 13, 1974
Presentation of Credentials: Mar 15, 1974
Termination of Mission: Left post, Jan 13, 1976

Name: Francis E. Meloy, Jr.
State of Residency: District of Columbia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: May 1, 1976
Termination of Mission: Assassinated at post, Jun 16, 1976
Note: Had not presented credentials prior to his assassination.

Name: Richard B. Parker
State of Residency: Kansas
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Feb 10, 1977
Presentation of Credentials: Feb 15, 1977
Termination of Mission: Left post, Oct 1, 1978

Name: John Gunther Dean
State of Residency: New York
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 2, 1978
Presentation of Credentials: Oct 10, 1978
Termination of Mission: Left post, Jun 23, 1981

Name: Robert Sherwood Dillon
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jun 19, 1981
Presentation of Credentials: Jun 26, 1981
Termination of Mission: Oct 11, 1983

Name: Reginald Bartholomew
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 7, 1983
Presentation of Credentials: Oct 27, 1983
Termination of Mission: Left post, May 16, 1986

Name: John Hubert Kelly
State of Residency: Georgia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Aug 18, 1986
Presentation of Credentials: Aug 27, 1986
Termination of Mission: Left post, Sep 17, 1988

Name: John Thomas McCarthy
State of Residency: New York
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Aug 12, 1988
Presentation of Credentials: Nov 19, 1989
Termination of Mission: Superseded, Oct 30, 1990
Note: Arrived at post Sep 24, 1988, after the expiration of President Amin Gemayel's term of office on Sep 22, 1988. After the withdrawal of all U.S. personnel from Beirut on Sep 6, 1989, McCarthy resided in Washington, D.C. He visited Lebanon Nov 18–19, 1989, to present his credentials to President Rene Moawad.

Name: Ryan Clark Crocker
State of Residency: Washington
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 30, 1990
Presentation of Credentials: Nov 29, 1990
Termination of Mission: Left post, Aug 14, 1993

Name: Mark Gregory Hambley
State of Residency: California
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Nov 22, 1993
Presentation of Credentials: Dec 23, 1993
Termination of Mission: Left post, Sep 14, 1994

Note: The following officers served as Charges d'Affaires ad interim Sep 1994–Feb 1996: Vincent M. Battle (Sep–Oct 1994), and Ronald L. Schlicher (Oct 1994–Feb 1996).

Name: Richard Henry Jones
State of Residency: Nebraska
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Dec 19, 1995
Presentation of Credentials: Feb 2, 1996
Termination of Mission: Left post Jul 8, 1998

Name: David Michael Satterfield
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Aug 3, 1998
Presentation of Credentials: Sep 23, 1998
Termination of Mission: Left post Jun 10, 2001

Name: Vincent Martin Battle
State of Residency: District of Columbia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Aug 7, 2001
Presentation of Credentials: Sep 12, 2001
Termination of Mission: Left post Aug 16, 2004

Name: Jeffrey D. Feltman
State of Residency: Ohio
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: May 12, 2004
Presentation of Credentials: Aug 25, 2004
Termination of Mission:


  Back to top

U.S. Department of State
USA.govU.S. Department of StateUpdates  |   Frequent Questions  |   Contact Us  |   Email this Page  |   Subject Index  |   Search
The Office of Electronic Information, Bureau of Public Affairs, manages this site as a portal for information from the U.S. State Department. External links to other Internet sites should not be construed as an endorsement of the views or privacy policies contained therein.
About state.gov  |   Privacy Notice  |   FOIA  |   Copyright Information  |   Other U.S. Government Information

Published by the U.S. Department of State Website at http://www.state.gov maintained by the Bureau of Public Affairs.