U.S. Department of State
U.S. Department of State
Other State Department Archive SitesU.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
Home Issues & Press Travel & Business Countries Youth & Education Careers About State Video
 You are in: Under Secretary for Public Diplomacy and Public Affairs > Bureau of Public Affairs > Bureau of Public Affairs: Office of the Historian > Principal Officers of the Department and U.S. Chiefs of Mission > Chiefs of Mission by Country, 1778-2005 > Laos-Mozambique

Lesotho

Note: Embassy Maseru was established Oct 4, 1966, with Richard St. F. Post as Chargé d'Affaires ad interim. Pending the appointment of the first Ambassador to Lesotho, the following officers served as Chargé d'Affaires ad interim: Richard St. F. Post (Oct 1966–Jul 1968), Norman E. Barth (Jul 1968–Aug 1969), and Stephen G. Gebelt (Oct 1969–Dec 1970).

Name: Charles J. Nelson
State of Residency: District of Columbia
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jun 9, 1971
Presentation of Credentials: Sep 23, 1971
Termination of Mission: Left Gaborone, Mar 2, 1974
Note: Accredited also to Botswana and Swaziland; resident at Gaborone.

Name: David J. Bolen
State of Residency: Colorado
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Feb 28, 1974
Presentation of Credentials: Apr 25, 1974
Termination of Mission: Left Gaborone, Aug 11, 1976
Note: Accredited also to Botswanan and Swaziland; resident at Gaborone.

Name: Donald R. Norland
State of Residency: Iowa
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Nov 17, 1976
Presentation of Credentials: Jan 6, 1977
Termination of Mission: Left Gaborone, Oct 6, 1979
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Jun 24, 1977. Also accredited to Botswana and Swaziland; resident at Gaborone.

Name: John R. Clingerman
State of Residency: Michigan
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Sep 28, 1979
Presentation of Credentials: Nov 1, 1979
Termination of Mission: Left post, Nov 15, 1981

Name: Keith Lapham Brown
State of Residency: Colorado
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Mar 9, 1982
Presentation of Credentials: Mar 25, 1982
Termination of Mission: Left post, Dec 1, 1983

Name: S.L. Abbott
State of Residency: Texas
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: May 11, 1984
Presentation of Credentials: Jul 3, 1984
Termination of Mission: Left post, Jul 7, 1989

Name: Robert M. Smalley
State of Residency: District of Columbia
Non-career appointment
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jun 15, 1987
Presentation of Credentials: Jul 2, 1987
Termination of Mission: Left post, Jul 7, 1989

Name: Jerry Alexander Moore, Jr.
State of Residency: District of Columbia
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Note: Nomination of Jul 11, 1989 not acted upon by the Senate. Howard F. Jeter served as Chargé d'Affaires ad interim Jul 1989–Jan 1991.

Name: Leonard H. O. Spearman
State of Residency: Texas
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 22, 1990
Presentation of Credentials: Jan 24, 1991
Termination of Mission: Left post, Apr 25, 1993
Note: Karl Hoffmann served as Chargé d'Affaires ad interim, Apr 1993–Apr 1995.

Name: Bismarck Myrick
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Mar 4, 1995
Presentation of Credentials: Apr 27, 1995
Termination of Mission: Left post Jun 10, 1998

Name: Katherine Hubay Peterson
State of Residency: California
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jun 29, 1998
Presentation of Credentials: Sep 18, 1998
Termination of Mission: Left post Jun 1, 2001

Name: Robert Geers Loftis
State of Residency: Colorado
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Aug 6, 2001
Presentation of Credentials: Oct 11, 2001
Termination of Mission: Left post Jun 18, 2004

Name: June Carter Perry
State of Residency: District of Columbia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 2, 2004
Presentation of Credentials: Sep 23, 2004
Termination of Mission: Left post, May 21, 2007

Name: Robert B. Nolan
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 2, 2007
Presentation of Credentials: Oct 10, 2007
Termination of Mission:


  Back to top

U.S. Department of State
USA.govU.S. Department of StateUpdates  |   Frequent Questions  |   Contact Us  |   Email this Page  |   Subject Index  |   Search
The Office of Electronic Information, Bureau of Public Affairs, manages this site as a portal for information from the U.S. State Department. External links to other Internet sites should not be construed as an endorsement of the views or privacy policies contained therein.
About state.gov  |   Privacy Notice  |   FOIA  |   Copyright Information  |   Other U.S. Government Information

Published by the U.S. Department of State Website at http://www.state.gov maintained by the Bureau of Public Affairs.