U.S. Department of State
U.S. Department of State
Other State Department Archive SitesU.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
Home Issues & Press Travel & Business Countries Youth & Education Careers About State Video
 You are in: Under Secretary for Public Diplomacy and Public Affairs > Bureau of Public Affairs > Bureau of Public Affairs: Office of the Historian > Principal Officers of the Department and U.S. Chiefs of Mission > Chiefs of Mission by Country, 1778-2005 > Laos-Mozambique

Luxembourg

Note: On Oct 8, 1931, during Gibson's tenure (under his first appointment) as non-resident Minister, Gibson introduced George P. Waller to the Minister of State in Luxembourg, in Waller's capacity as Second Secretary of Legation and Consul; Gibson then returned to Brussels Oct 9, 1931, leaving Waller in charge at Luxembourg, the Department of State having previously authorized the Consul and Second Secretary at that post to act as Chargé d'Affaires ad interim in the absence of the Minister and First Secretary. The status of the post at Luxembourg as a resident Legation was confirmed by an instruction dated Jun 14, 1952.

Name: Stanford Newel
State of Residency: Minnesota
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jun 5, 1903
Presentation of Credentials: Jul 17, 1903
Termination of Mission: Presented recall, Jun 25, 1905
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Nov 16, 1903.

Name: David J. Hill
State of Residency: New York
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Mar 15, 1905
Presentation of Credentials: Aug 17, 1905
Termination of Mission: Presented recall, Jun 10, 1908
Note: Accredited also to the Netherlands; resident at The Hague.

Name: Arthur M. Beaupre
State of Residency: Illinois
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Apr 2, 1908
Presentation of Credentials: Jul 8, 1908
Termination of Mission: Relinquished charge at The Hague, Sep 25, 1911
Note: Accredited also to the Netherlands; resident at The Hague.

Name: Lloyd Bryce
State of Residency: New York
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Aug 12, 1911
Presentation of Credentials: Dec 7, 1911
Termination of Mission: Relinquished charge at The Hague, Sep 10, 1913
Note: Accredited also to the Netherlands; resident at The Hague.

Name: Henry van Dyke
State of Residency: New Jersey
Non-career appointee
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jun 27, 1913
Presentation of Credentials: Nov 20, 1913
Termination of Mission: Left The Hague, Jan 15, 1917
Note: Accredited also to the Netherlands; resident at The Hague.

Name: John W. Garrett
State of Residency: Maryland
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Aug 23, 1917
Presentation of Credentials: [Nov 11, 1917]
Termination of Mission: Left The Hague, Jun 18, 1919
Note: Transmitted credentials by note on Nov 11, 1917. Also accredited to the Netherlands; resident at The Hague.

Name: William Phillips
State of Residency: Massachusetts
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Mar 3, 1920
Presentation of Credentials: May 18, 1920
Termination of Mission: Left The Hague, Apr 11, 1922
Note: Accredited also to the Netherlands; resident at The Hague.

Name: Richard M. Tobin
State of Residency: California
Non-career appointee
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Feb 27, 1923
Note: Commissioned to the Netherlands and Luxembourg; did not serve under this appointment.

Name: Henry P. Fletcher
State of Residency: Pennsylvania
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Mar 5, 1923
Presentation of Credentials: Oct 29, 1923
Termination of Mission: Left Brussels, Mar 25, 1924
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Dec 12, 1923. Also accredited to Belgium; resident at Brussels.

Name: William Phillips
State of Residency: Massachusetts
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Feb 29, 1924
Presentation of Credentials: Jul 12, 1924
Termination of Mission: Left Brussels, Mar 1, 1927
Note: Also accredited to Belgium; resident at Brussels.

Name: Hugh S. Gibson
State of Residency: California
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Feb 17, 1927
Presentation of Credentials: Dec 19, 1927
Termination of Mission: Left Brussels, Jun 11, 1933
Note: Also accredited to Belgium; resident at Brussels.

Name: Dave Hennen Morris
State of Residency: New York
Non-career appointee
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: May 18, 1933
Presentation of Credentials: Nov 4, 1933
Termination of Mission: Left Brussels, May 5, 1937
Note: Also accredited to Belgium; resident at Brussels.

Name: Hugh S. Gibson
State of Residency: California
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jul 13, 1937
Presentation of Credentials: Nov 15, 1937
Termination of Mission: Left Brussels, Jun 15, 1938
Note: Also accredited to Belgium; resident at Brussels.

Name: Joseph E. Davies
State of Residency: District of Columbia
Non-career appointee
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: May 14, 1938
Presentation of Credentials: Jul 26, 1938
Termination of Mission: Left Brussels, Nov 30, 1939
Note: Also accredited to Belgium; resident at Brussels.

Name: John Cudahy
State of Residency: Wisconsin
Non-career appointee
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jan 12, 1940
Presentation of Credentials: Feb 12, 1940
Termination of Mission: German forces occupied Luxembourg, May 10, 1940; left post Jul 18, 1940
Note: Also accredited to Belgium; resident at Brussels. George P. Waller was serving as Chargé d'Affaires ad interim when Legation Luxembourg was closed, Jul 15, 1940.

Name: Jay Pierrepont Moffat
State of Residency: New Hampshire
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Feb 11, 1941
Presentation of Credentials: Mar 10, 1941
Termination of Mission: Died at Ottawa, Jan 24, 1943
Note: Served near the Government of Luxembourg established in Canada; accredited also to Canada; resident at Ottawa.

Name: Ray Atherton
State of Residency: Illinois
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jul 8, 1943
Presentation of Credentials: Sep 10, 1943
Termination of Mission: Government of Luxembourg transferred to England, Oct 14, 1943 Note: Served near the Government of Luxembourg established in Canada; accredited also to Canada and Denmark; resident at Ottawa.

Name: Anthony J. Drexel Biddle, Jr.
State of Residency: Pennsylvania
Non-career appointee
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Nov 12, 1943
Note: Commissioned to serve near the Government of Luxembourg established in the United Kingdom, where Biddle was accredited to Belgium, Czechoslovakia, Greece, the Netherlands, Norway, Poland, and Yugoslavia; took oath of office as Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary to Luxembourg after he left London and did not return to post.

Name: Rudolf E. Schoenfeld
State of Residency: District of Columbia
Foreign Service officer
Title: Chargé d'Affaires
Appointment: Mar 21, 1944
Presentation of Credentials: [see note below]
Termination of Mission: Superseded, Nov 1, 1944
Note: Served near the Government of Luxembourg established in the United Kingdom; resident at London. No record has been found of the issuance or presentation of a letter of credence. Schoenfeld's designation as Chargé d'Affaires to Luxembourg ceased on Nov 1, 1944, when Sawyer presented his letter of credence in London. Legation Luxembourg had meanwhile been reestablished Sep 23, 1944, with Winthrop S. Green as Chargé d'Affaires ad interim.

Name: Charles Sawyer
State of Residency: Ohio
Non-career appointee
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Sep 21, 1944
Presentation of Credentials: Nov 1, 1944
Termination of Mission: Left Brussels, Nov 20, 1945
Note: Accredited also to Belgium; resident at Brussels.

Name: Alan G. Kirk
Non-career appointee
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Feb 1, 1946
Presentation of Credentials: Apr 24, 1946
Termination of Mission: Left Brussels, May 6, 1949
Note: Accredited also to Belgium; resident at Brussels.

Name: Perle Mesta
State of Residency: Rhode Island
Non-career appointee
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jul 6, 1949
Presentation of Credentials: Sep 21, 1949
Termination of Mission: Left post, Apr 13, 1953

Name: Wiley T. Buchanan, Jr.
State of Residency: District of Columbia
Non-career appointee
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Sep 12, 1953
Presentation of Credentials: Dec 1, 1953
Termination of Mission: Promoted to Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Jan 26, 1954.

Name: Wiley T. Buchanan, Jr.
State of Residency: District of Columbia
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Sep 9, 1956
Presentation of Credentials: Sep 21, 1956
Termination of Mission: Left post, Dec 20, 1956
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Jan 25, 1956.

Name: Vinton Chapin
State of Residency: New Hampshire
Foreign Service officer
Title: Non-career appointee
Appointment: Jul 3, 1957
Presentation of Credentials: Oct 29, 1957
Termination of Mission: Left post, Jul 31, 1960

Name: A. Burks Summers
State of Residency: Maryland
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jun 24, 1960
Presentation of Credentials: Sep 16, 1960
Termination of Mission: Left post, Apr 1, 1961

Name: James Wine
State of Residency: Connecticut
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Apr 27, 1961
Presentation of Credentials: May 26, 1961
Termination of Mission: Left post, Oct 24, 1962

Name: William R. Rivkin
State of Residency: Illinois
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Nov 5, 1962
Presentation of Credentials: Dec 18, 1962
Termination of Mission: Left post, Jun 7, 1965
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Mar 12, 1963.

Name: Patricia Roberts Harris
State of Residency: District of Columbia
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jun 4, 1965
Presentation of Credentials: Sep 7, 1965
Termination of Mission: Left post, Sep 22, 1967

Name: George J. Feldman
State of Residency: New York
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 18, 1967
Presentation of Credentials: Dec 20, 1967
Termination of Mission: Left post, Jul 7, 1969

Name: Kingdon Gould, Jr.
State of Residency: Maryland
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: May 27, 1969
Presentation of Credentials: Jul 11, 1969
Termination of Mission: Left post, Oct 2, 1972

Name: Ruth Lewis Farkas
State of Residency: New York
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Mar 27, 1973
Presentation of Credentials: May 11, 1973
Termination of Mission: Left post, Mar 18, 1976

Name: Rosemary L. Ginn
State of Residency: Missouri
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: May 21, 1976
Presentation of Credentials: Jun 8, 1976
Termination of Mission: Left post, May 23, 1977

Name: James G. Lowenstein
State of Residency: District of Columbia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: May 26, 1977
Presentation of Credentials: Jun 21, 1977
Termination of Mission: Left post, Jul 22, 1981

Name: John E. Dolibois
State of Residency: Ohio
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Sep 28, 1981
Presentation of Credentials: Oct 12, 1981
Termination of Mission: Left post Sep 17, 1985

Name: Jean Broward Shevlin Gerard
State of Residency: New York
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 17, 1985
Presentation of Credentials: Oct 30, 1985
Termination of Mission: Left post, Mar 27, 1990

Name: Frederick Morris Bush
State of Residency: Maryland
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Note: Nomination returned after the Aug 1989 recess and not resubmitted.

Name: Edward Morgan Rowell
State of Residency: California
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Apr 1, 1990
Presentation of Credentials: May 10, 1990
Termination of Mission: Left post, Aug 3, 1994

Name: Clay Constantinou
State of Residency: New Jersey
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 7, 1994
Presentation of Credentials: Sep 7, 1994
Termination of Mission: Left post Jan 30, 1999

Name: James Catherwood Hormel
State of Residency: California
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jun 10, 1999
Presentation of Credentials: Sep 8, 1999
Termination of Mission: Left post Jan 1, 2001
Note: Commissioned during a recess of the Senate; an earlier nomination of Oct 6, 1997, was not acted upon by the Senate.

Note: Gerald J. Loftus served as Charge d'Affaires ad interim Jan 2001–Apr 2002

Name: Peter Terpeluk, Jr.
State of Residency: Pennsylvania
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Apr 1, 2002
Presentation of Credentials: Apr 30, 2002
Termination of Mission: Jul 11, 2005

Name: Anne Louise Wagner
State of Residency: Missouri
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jun 21, 2005
Presentation of Credentials: Jun 16, 2005
Termination of Mission:


  Back to top

U.S. Department of State
USA.govU.S. Department of StateUpdates  |   Frequent Questions  |   Contact Us  |   Email this Page  |   Subject Index  |   Search
The Office of Electronic Information, Bureau of Public Affairs, manages this site as a portal for information from the U.S. State Department. External links to other Internet sites should not be construed as an endorsement of the views or privacy policies contained therein.
About state.gov  |   Privacy Notice  |   FOIA  |   Copyright Information  |   Other U.S. Government Information

Published by the U.S. Department of State Website at http://www.state.gov maintained by the Bureau of Public Affairs.