U.S. Department of State
U.S. Department of State
Other State Department Archive SitesU.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
Home Issues & Press Travel & Business Countries Youth & Education Careers About State Video
 You are in: Under Secretary for Public Diplomacy and Public Affairs > Bureau of Public Affairs > Bureau of Public Affairs: Office of the Historian > Principal Officers of the Department and U.S. Chiefs of Mission > Chiefs of Mission by Country, 1778-2005 > Laos-Mozambique

Madagascar

Note: Embassy Tananarive (now Antananarivo) was established Jun 26, 1960.

Name: Frederic P. Bartlett
State of Residency: New York
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Aug 27, 1960
Presentation of Credentials: Oct 5, 1960
Termination of Mission: Left post, Jun 6, 1962
Note: Commissioned to the Malagasy Republic.

Name: C. Vaughan Ferguson, Jr.
State of Residency: District of Columbia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Dec 17, 1962
Presentation of Credentials: Jan 15, 1963
Termination of Mission: Left post, May 21, 1966
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Mar 12, 1963. Commissioned to the Malagasy Republic.

Name: David S. King
State of Residency: Utah
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jan 26, 1967
Presentation of Credentials: Apr 21, 1967
Termination of Mission: Left post, Aug 16, 1969
Note: Commissioned to the Malagasy Republic. Also accredited to Mauritius; resident at Tananarive.

Name: Anthony D. Marshall
State of Residency: New York
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Dec 15, 1969
Presentation of Credentials: Jan 6, 1970
Termination of Mission: Departure requested by Government of the Malagasy Republic, Jun 1, 1971; left post Jun 6, 1971
Note: Commissioned to the Malagasy Republic.

Name: Joseph A. Mendenhall
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Sep 11, 1972
Presentation of Credentials: Nov 15, 1972
Termination of Mission: Left post, May 11, 1975
Note: Commissioned to the Malagasy Republic.

Note: Between 1975 and 1980, the following officers served as Chargé d'Affaires ad interim: Gilbert H. Sheinbaum (Nov. 1975–Mar. 1977) and Robert S. Barrett (Mar. 1977–Jun 1980).

Name: Fernando E. Rondon
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Sep 26, 1980
Presentation of Credentials: Nov 10, 1980
Termination of Mission: Left post, May 25, 1983
Note: Also accredited to the Comoros; resident in Antananarivo.

Name: Robert Brendon Keating
State of Residency: District of Columbia
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 6, 1983
Presentation of Credentials: Aug 11, 1983
Termination of Mission: Left post, May 1, 1986
Note: Also accredited to the Comoros; resident in Antananarivo.

Name: Patricia Gates Lynch
State of Residency: District of Columbia
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jun 16, 1986
Presentation of Credentials: Aug 6, 1986
Termination of Mission: Left post, Aug 31, 1989
Note: Also accredited to the Comoros; resident in Antananarivo.

Name: Howard K. Walker
State of Residency: New Jersey
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Aug 7, 1989
Presentation of Credentials: Sep 27, 1989
Termination of Mission: Left post, Jul 12, 1992
Note: Also accredited to the Comoros; resident in Antananarivo.

Name: Dennis P. Barrett
State of Residency: Washington
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jun 15, 1992
Presentation of Credentials: Dec 3, 1992
Termination of Mission: Left post, Nov 12, 1995

Name: Vicki J. Huddleston
State of Residency: Arizona
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 3, 1995
Presentation of Credentials: Dec 12, 1995
Termination of Mission: Left post Jul 24, 1996

Note: Howard T. Perlow served as Chargé d'Affaires ad interim, Jul 1996–Aug 1998.

Name: Shirley Elizabeth Barnes
State of Residency: New York
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jun 29, 1998
Presentation of Credentials: Aug 30, 1998
Termination of Mission: Left post Jul 28, 2001

Name: Wanda L. Nesbitt
State of Residency: Pennsylvania
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Nov 5, 2001
Presentation of Credentials: Jan 28, 2001
Termination of Mission: Left post Jun 23, 2004

Name: James D. McGee
State of Residency: Florida
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jun 30, 2004
Presentation of Credentials: Oct 29, 2004
Termination of Mission: Left post, Jun 1, 2007

Name: R. Niels Marquardt
State of Residency: California
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: May 30, 2007
Presentation of Credentials: Aug 22, 2007
Termination of Mission:
Note: Also accredited to the Republic of the Comoros; resident in Antananarivo.


  Back to top

U.S. Department of State
USA.govU.S. Department of StateUpdates  |   Frequent Questions  |   Contact Us  |   Email this Page  |   Subject Index  |   Search
The Office of Electronic Information, Bureau of Public Affairs, manages this site as a portal for information from the U.S. State Department. External links to other Internet sites should not be construed as an endorsement of the views or privacy policies contained therein.
About state.gov  |   Privacy Notice  |   FOIA  |   Copyright Information  |   Other U.S. Government Information

Published by the U.S. Department of State Website at http://www.state.gov maintained by the Bureau of Public Affairs.