U.S. Department of State
U.S. Department of State
Other State Department Archive SitesU.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
Home Issues & Press Travel & Business Countries Youth & Education Careers About State Video
 You are in: Under Secretary for Public Diplomacy and Public Affairs > Bureau of Public Affairs > Bureau of Public Affairs: Office of the Historian > Principal Officers of the Department and U.S. Chiefs of Mission > Chiefs of Mission by Country, 1778-2005 > Laos-Mozambique

Malaysia

Name: Thomas K. Wright
State of Residency: Rhode Island
Foreign Service officer
Title: Chargé d'Affaires
Appointment: [see note below]
Presentation of Credentials: Sep 4, 1957
Termination of Mission: Superseded Dec 2, 1957
Note: Accredited to the Federation of Malaya. Not commissioned; letter of credence dated Aug 31, 1957. Embassy Kuala Lumpur was established on Aug 31, 1957, with Wright in charge.

Name: Homer M. Byington, Jr.
State of Residency: Connecticut
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 3, 1957
Presentation of Credentials: Dec 2, 1957
Termination of Mission: Left post, Apr 1, 1961
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Jan 27, 1958. Accredited to the Federation of Malaya.

Name: Charles F. Baldwin
State of Residency: District of Columbia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Feb 22, 1961
Presentation of Credentials: Apr 29, 1961
Termination of Mission: Left post, Jan 22, 1964
Note: Accredited to the Federation of Malaya.

Name: James D. Bell
State of Residency: New Hampshire
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Mar 4, 1964
Presentation of Credentials: Mar 23, 1964
Termination of Mission: Left post, Jul 15, 1969

Name: Jack W. Lydman
State of Residency: New York
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Sep 15, 1969
Presentation of Credentials: Oct 8, 1969
Termination of Mission: Left post, Dec 20, 1973

Name: Francis T. Underhill, Jr.
State of Residency: New Jersey
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Dec 19, 1973
Presentation of Credentials: Feb 11, 1974
Termination of Mission: Left post, May 10, 1977

Name: Robert H. Miller
State of Residency: Washington
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: May 26, 1977
Presentation of Credentials: Jun 8, 1977
Termination of Mission: Left post, Mar 8, 1980

Name: Barbara M. Watson
State of Residency: New York
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Aug 20, 1980
Presentation of Credentials: Sep 25, 1980
Termination of Mission: Left post, Mar 1, 1981

Name: Ronald DeWayne Palmer
State of Residency: Maryland
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jun 11, 1981
Presentation of Credentials: Jun 24, 1981
Termination of Mission: Left post, Oct 30, 1983

Name: Thomas P. Shoesmith
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Nov 18, 1983
Presentation of Credentials: Dec 12, 1983
Termination of Mission: Left post, Feb 14, 1987

Name: John Cameron Monjo
State of Residency: Maryland
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Apr 7, 1987
Presentation of Credentials: Jun 10, 1987
Termination of Mission: Left post, Apr 22, 1989

Name: Paul Matthews Cleveland
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 10, 1989
Presentation of Credentials: Nov 8, 1989
Termination of Mission: Left post, Jul 23, 1992

Name: John Stern Wolf
State of Residency: Maryland
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Aug 11, 1992
Presentation of Credentials: Oct 7, 1992
Termination of Mission: Left post, Jun 10, 1995

Name: John R. Malott
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Dec 19, 1995
Presentation of Credentials: Jan 25, 1996
Termination of Mission: Left post Dec 30, 1998

Name: B. Lynn Pascoe
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 22, 1998
Presentation of Credentials: Mar 1, 1999
Termination of Mission: Left post Aug 11, 2001

Name: Marie T. Huhtala
State of Residency: California
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Aug 3, 2001
Presentation of Credentials: Oct 17, 2001
Termination of Mission: Left post May 28, 2004

Name: Christopher L. LaFleur
State of Residency: New York
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 18, 2004
Presentation of Credentials: Jan 4, 2005
Termination of Mission: Left post, Sep 14, 2007

Name: James P. Keith
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: May 30, 2007
Presentation of Credentials: Dec 4, 2007
Termination of Mission:


  Back to top

U.S. Department of State
USA.govU.S. Department of StateUpdates  |   Frequent Questions  |   Contact Us  |   Email this Page  |   Subject Index  |   Search
The Office of Electronic Information, Bureau of Public Affairs, manages this site as a portal for information from the U.S. State Department. External links to other Internet sites should not be construed as an endorsement of the views or privacy policies contained therein.
About state.gov  |   Privacy Notice  |   FOIA  |   Copyright Information  |   Other U.S. Government Information

Published by the U.S. Department of State Website at http://www.state.gov maintained by the Bureau of Public Affairs.