U.S. Department of State
U.S. Department of State
Other State Department Archive SitesU.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
Home Issues & Press Travel & Business Countries Youth & Education Careers About State Video
 You are in: Under Secretary for Public Diplomacy and Public Affairs > Bureau of Public Affairs > Bureau of Public Affairs: Office of the Historian > Principal Officers of the Department and U.S. Chiefs of Mission > Chiefs of Mission by Country, 1778-2005 > Laos-Mozambique

Malta

Note: Embassy Valletta was established Sep 21, 1964, with Harrison Lewis as Chargé d'Affaires ad interim.

Name: George J. Feldman
State of Residency: New York
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 22, 1965
Presentation of Credentials: Oct 5, 1965
Termination of Mission: Left post, Sep 6, 1967

Name: Hugh H. Smythe
State of Residency: New York
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 18, 1967
Presentation of Credentials: Dec 29, 1967
Termination of Mission: Left post, Aug 16, 1969

Name: John C. Pritzlaff, Jr.
State of Residency: New York
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 8, 1969
Presentation of Credentials: Sep 4, 1969
Termination of Mission: Left post, Feb 24, 1972

Name: John I. Getz
State of Residency: Illinois
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Feb 15, 1972
Presentation of Credentials: Mar 9, 1972
Termination of Mission: Left post, Jul 18, 1974

Name: Robert P. Smith
State of Residency: Texas
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 23, 1974
Presentation of Credentials: Sep 24, 1974
Termination of Mission: Left post, Oct 29, 1976

Name: Lowell Bruce Laingen
State of Residency: Minnesota
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Nov 17, 1976
Presentation of Credentials: Jan 11, 1977
Termination of Mission: Left post, Jan 20, 1979
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Sep 15, 1977.

Name: Joan Margaret Clark
State of Residency: New York
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Mar 21, 1979
Presentation of Credentials: Mar 26, 1979
Termination of Mission: Left post, Feb 21, 1981

Note: Frank P. Wardlaw served as Chargé d'Affaires ad interim, Feb 1981–Aug 1982.

Name: James Malone Rentschler
State of Residency: Pennsylvania
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Aug 18, 1982
Presentation of Credentials: Oct 19, 1982
Termination of Mission: Left post, Jul 26, 1985

Name: Gary L. Matthews
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Aug 1, 1985
Presentation of Credentials: Sep 19, 1985
Termination of Appointment: May 23, 1987

Name: Peter R. Sommer
State of Residency: District of Columbia
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Sep 28, 1987
Presentation of Credentials: Oct 9, 1987
Termination of Appointment: Oct 8, 1989

Name: Sally J. Novetzke
State of Residency: Iowa
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 10, 1989
Presentation of Credentials: Nov 9, 1989
Termination of Mission: Left post, Feb 28, 1993

Note: The following officers served as Chargé d'Affairs ad interim: William A. Moffitt (Feb 1993–Jun 1994) and Charles N. Patterson, Jr. (Jun–Jul 1994)

Name: Joseph R. Paolino, Jr.
State of Residency: Rhode Island
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jun 9, 1994
Presentation of Credentials: Jul 6, 1994
Termination of Appointment: Left post, Jun 2, 1996

Note: The following officers served as Chargé d'Affaires ad interim: Charles N. Patterson, Jr. (Jun 1996–Jul 1997) and Elizabeth Barnett (Jul 1997–Jan 1998).

Name: Kathryn Linda Haycock Proffitt
State of Residency: Arizona
Non-career appointee
Appointment: Nov 10, 1997
Presentation of Credentials: Jan 8, 1998
Termination of Appointment: Left post Mar 1, 2001

Name: Anthony H. Gioia
State of Residency: New York
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 12, 2001
Presentation of Credentials: Sept 6, 2001
Termination of Mission: Left post Dec 7, 2004

Name: Molly Hering Bordonaro
State of Residency: Oregon
Non-career appointee:
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jun 21, 2005
Presentation of Credentials: Sep 7, 2005
Termination of Mission:


  Back to top

U.S. Department of State
USA.govU.S. Department of StateUpdates  |   Frequent Questions  |   Contact Us  |   Email this Page  |   Subject Index  |   Search
The Office of Electronic Information, Bureau of Public Affairs, manages this site as a portal for information from the U.S. State Department. External links to other Internet sites should not be construed as an endorsement of the views or privacy policies contained therein.
About state.gov  |   Privacy Notice  |   FOIA  |   Copyright Information  |   Other U.S. Government Information

Published by the U.S. Department of State Website at http://www.state.gov maintained by the Bureau of Public Affairs.