U.S. Department of State
U.S. Department of State
Other State Department Archive SitesU.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
Home Issues & Press Travel & Business Countries Youth & Education Careers About State Video
 You are in: Under Secretary for Public Diplomacy and Public Affairs > Bureau of Public Affairs > Bureau of Public Affairs: Office of the Historian > Principal Officers of the Department and U.S. Chiefs of Mission > Chiefs of Mission by Country, 1778-2005 > Laos-Mozambique

Marshall Islands

Note: The Officer of the U.S. Representative was opened at Majurio, Oct 21, 1986. It was upgraded to an Embassy Sep 6, 1989. Thomsen continued to serve as U.S. Representative pending appointment of an Ambassador.

Name: Samuel B. Thomsen
State of Residency: California
Foreign Service officer
Title: Representative
Appointment: Jun 15, 1987
Presentation of Credentials: Jul 11, 1987
Termination of Mission: Left post, Jul 11, 1990

Name: William Bodde, Jr.
State of Residency: Maryland
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jun 27, 1990
Presentation of Credentials: Aug 6, 1990
Termination of Mission: Left post, Jun 28, 1992

Name: David C. Fields
State of Residency: California
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 7, 1992
Presentation of Credentials: Aug 19, 1992
Termination of Mission: Left post, May 15, 1995

Name: Joan M. Plaisted
State of Residency: California
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Dec 19, 1995
Presentation of Credentials: Feb 9, 1996
Termination of Mission: Left post Jul 28, 2000
Note: Also accredited to Kiribati; resident at Majuro.

Name: Michael J. Senko
State of Residency: District of Columbia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Dec 28, 2000
Presentation of Credentials: Jan 26, 2001
Termination of Mission: Left post Aug 2, 2003
Note: Also accredited to Kiribati; resident at Majuro.

Name: Greta N. Morris
State of Residency: California
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 1, 2003
Presentation of Credentials: Aug 26, 2003
Termination of Mission: Left post, Aug 2, 2006

Name: Clyde Bishop
State of Residency: Delaware
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 18, 2006
Presentation of Credentials: Dec 7, 2006
Termination of Mission:


  Back to top

U.S. Department of State
USA.govU.S. Department of StateUpdates  |   Frequent Questions  |   Contact Us  |   Email this Page  |   Subject Index  |   Search
The Office of Electronic Information, Bureau of Public Affairs, manages this site as a portal for information from the U.S. State Department. External links to other Internet sites should not be construed as an endorsement of the views or privacy policies contained therein.
About state.gov  |   Privacy Notice  |   FOIA  |   Copyright Information  |   Other U.S. Government Information

Published by the U.S. Department of State Website at http://www.state.gov maintained by the Bureau of Public Affairs.