U.S. Department of State
U.S. Department of State
Other State Department Archive SitesU.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
Home Issues & Press Travel & Business Countries Youth & Education Careers About State Video
 You are in: Under Secretary for Public Diplomacy and Public Affairs > Bureau of Public Affairs > Bureau of Public Affairs: Office of the Historian > Principal Officers of the Department and U.S. Chiefs of Mission > Chiefs of Mission by Country, 1778-2005 > Laos-Mozambique

Mauritania

Note: During Kaiser's tenure as non-resident Ambassador, Embassy Nouakchott was established Jul 14, 1962, with William L. Eagleton, Jr., as Chargé d'Affaires ad interim.

Name: Henry S. Villard
State of Residency: New York
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Nov 28, 1960
Presentation of Credentials: Nov 28, 1960
Termination of Mission: Left Dakar, Apr 30, 1961
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Feb 6, 1961. Also accredited to Senegal; resident at Dakar.

Name: Philip M. Kaiser
State of Residency: New York
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jun 22, 1961
Presentation of Credentials: Aug 1, 1961
Termination of Mission: Left Dakar, May 18, 1964
Note: Also accredited to Senegal; resident at Dakar.

Name: Geoffrey W. Lewis
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Mar 11, 1965
Presentation of Credentials: Mar 31, 1965
Termination of Mission: Mauritania severed diplomatic relations with U.S., Jun 7, 1967. Lewis closed the Embassy, Jun 8, 1967, and left post, Jun 9, 1967.

Note: Embassy Nouakchott was reopened Mar 4, 1970, with Robert A. Stein as Chargé d'Affaires ad interim.

Name: Richard W. Murphy
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Nov 5, 1971
Presentation of Credentials: Dec 17, 1971
Termination of Mission: Left post, Jun 5, 1974

Name: Holsey G. Handyside
State of Residency: Ohio
Foreign Service officer
Title: Non-career appointee
Appointment: Feb 20, 1975
Presentation of Credentials: Apr 15, 1975
Termination of Mission: Left post, Dec 5, 1977

Name: E. Gregory Kryza
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 27, 1977
Presentation of Credentials: Dec 16, 1977
Termination of Mission: Left post, Jun 29, 1980

Name: Henry Precht
State of Residency: Georgia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: [see note below]
Note: Not commissioned; nomination of Jul 7, 1980 not acted upon by the Senate.

Note: The following officers served as served as Chargé d'Affaires ad interim: Stanley N. Schrager (Sep 1980–Jul 1982) and Edward Brynn (Jul 1982–Feb 1983).

Name: Edward Lionel Peck
State of Residency: California
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Dec 10, 1982
Presentation of Credentials: Feb 19, 1983
Termination of Mission: Left post, Jul 7, 1985

Name: Robert L. Pugh
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 12, 1985
Presentation of Credentials: Sep 5 1985
Termination of Mission: Left post, Jul 5, 1988

Name: William H. Twaddell
State of Residency: Rhode Island
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Aug 12, 1988
Presentation of Credentials: Oct 6, 1988
Termination of Mission: Left post, July 20, 1991

Name: Gordon S. Brown
State of Residency: California
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 2, 1991
Presentation of Credentials: Sep 5, 1991
Termination of Mission: Left post, Aug 18, 1994

Name: Dorothy Myers Sampas
State of Residency: Maryland
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Aug 26, 1994
Presentation of Credentials: Nov 3, 1994
Termination of Mission: Left post, Jul 4, 1997

Name: Timberlake Foster
State of Residency: California
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 24, 1997
Presentation of Credentials: Nov. 11, 1997
Termination of Mission: Left post Oct 3, 2000

Name: John W. Limbert
State of Residency: Vermont
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Sep 15, 2000
Presentation of Credentials: Nov 21, 2000
Termination of Mission: Left post Aug 8, 2003

Name: Joseph LeBaron
State of Residency: Oregon
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Apr 16, 2003
Presentation of Credentials: Sep 1, 2003
Termination of Mission: Left post, Aug 18, 2006.

Name: Dawn M. Liberi
State of Residency: New York
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment:
Presentation of Credentials:
Termination of Mission:
Note: Nomination of May 1, 2006 not acted upon by the Senate.

Name: Mark M. Boulware
State of Residency: Texas
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 29, 2007
Presentation of Credentials: Nov 22, 2007
Termination of Mission:


  Back to top

U.S. Department of State
USA.govU.S. Department of StateUpdates  |   Frequent Questions  |   Contact Us  |   Email this Page  |   Subject Index  |   Search
The Office of Electronic Information, Bureau of Public Affairs, manages this site as a portal for information from the U.S. State Department. External links to other Internet sites should not be construed as an endorsement of the views or privacy policies contained therein.
About state.gov  |   Privacy Notice  |   FOIA  |   Copyright Information  |   Other U.S. Government Information

Published by the U.S. Department of State Website at http://www.state.gov maintained by the Bureau of Public Affairs.