U.S. Department of State
U.S. Department of State
Other State Department Archive SitesU.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
Home Issues & Press Travel & Business Countries Youth & Education Careers About State Video
 You are in: Under Secretary for Public Diplomacy and Public Affairs > Bureau of Public Affairs > Bureau of Public Affairs: Office of the Historian > Principal Officers of the Department and U.S. Chiefs of Mission > Chiefs of Mission by Country, 1778-2005 > Laos-Mozambique

Mauritius

Note: Embassy Port Louis was established Mar 12, 1968, with William B. Hussey as Chargé d'Affaires at interim.

Name: David S. King
State of Residency: Utah
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jun 24, 1968
Presentation of Credentials: Jul 29, 1968
Termination of Mission: Left Tananarive, Aug 16, 1969
Note: Also accredited to Madagascar; resident at Tananarive.

Name: William D. Brewer
State of Residency: Connecticut
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Apr 8, 1970
Presentation of Credentials: Jun 29, 1970
Termination of Mission: Left post, Jul 23, 1973

Name: Philip W. Manhard
State of Residency: Florida
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Feb 28, 1974
Presentation of Credentials: May 24, 1974
Termination of Mission: Left post, May 10, 1976

Name: Robert V. Keeley
State of Residency: Florida
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jun 16, 1976
Presentation of Credentials: Jun 23, 1976
Termination of Mission: Left post, Sep 17, 1978

Name: Samuel Rhea Gammon, 3rd
State of Residency: Texas
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 12, 1978
Presentation of Credentials: Dec 20, 1978
Termination of Mission: Left post, Jan 20, 1980

Name: Robert C. F. Gordon
State of Residency: California
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Mar 18, 1980
Presentation of Credentials: Apr 17, 1980
Termination of Mission: Left post, Sep 2, 1983

Name: George Roberts Andrews
State of Residency: Maryland
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 7, 1983
Presentation of Credentials: Nov 7, 1983
Termination of Mission: Left post, Aug 16, 1986

Name: Ronald DeWayne Palmer
State of Residency: District of Columbia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 16, 1986
Presentation of Credentials: Nov 14, 1986
Termination of Mission: Left post, Oct 21, 1989

Name: Penne Percy Korth
State of Residency: Texas
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 10, 1989
Presentation of Credentials: Dec 6, 1989
Termination of Mission: Left post, Nov 19, 1992

Name: Leslie M. Alexander
State of Residency: Florida
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Nov 22, 1993
Presentation of Credentials: Dec 15, 1993
Termination of Mission: Left post, Apr 14, 1996
Note: Also accredited to the Comoros; resident at Port Louis.

Name: Harold W. Geisel
State of Residency: Illinois
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jun 6, 1996
Presentation of Credentials: Aug 13, 1996
Termination of Mission: Left post Jul 27, 1999
Note: Also accredited to the Comoros; resident at Port Louis.

Name: Mark Wylea Erwin
State of Residency: North Carolina
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 7, 1999
Presentation of Credentials: Aug 24, 1999
Termination of Mission: Left post Mar 4, 2001
Note: Also accredited to the Comoros and the Seychelles; resident at Port Louis.

Name: John Price
State of Residency: Utah
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jan 30, 2002
Presentation of Credentials: Apr 26, 2002
Termination of Mission: Left post, Jun 17, 2005
Note: Also accredited to the Comoros and the Seychelles; resident at Port Louis.

Note: Stephen M. Schwartz served as Charge d'Affaires ad interim, Jun 2005–Oct 2006.

Name: Cesar Benito Cabrera
State of Residency: PR
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Sep 15, 2006
Presentation of Credentials: Oct 23, 2006
Termination of Mission:
Note: Also accredited to the Comoros and the Seychelles; resident at Port Louis.


  Back to top

U.S. Department of State
USA.govU.S. Department of StateUpdates  |   Frequent Questions  |   Contact Us  |   Email this Page  |   Subject Index  |   Search
The Office of Electronic Information, Bureau of Public Affairs, manages this site as a portal for information from the U.S. State Department. External links to other Internet sites should not be construed as an endorsement of the views or privacy policies contained therein.
About state.gov  |   Privacy Notice  |   FOIA  |   Copyright Information  |   Other U.S. Government Information

Published by the U.S. Department of State Website at http://www.state.gov maintained by the Bureau of Public Affairs.