U.S. Department of State
U.S. Department of State
Other State Department Archive SitesU.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
Home Issues & Press Travel & Business Countries Youth & Education Careers About State Video
 You are in: Under Secretary for Public Diplomacy and Public Affairs > Bureau of Public Affairs > Bureau of Public Affairs: Office of the Historian > Principal Officers of the Department and U.S. Chiefs of Mission > Chiefs of Mission by Country, 1778-2005 > Laos-Mozambique

Micronesia

Note: The Office of the U.S. Representative at Kolonia was opened Nov 3, 1986, and was upgraded to an Embassy Sep 20, 1989. Wygant continued to serve as U.S. Representative pending appointment of an Ambassador.

Name: Michael G. Wygant
State of Residency: Massachusetts
Foreign Service officer
Title: Representative
Appointment: Jul 31, 1987
Presentation of Credentials: Oct 2, 1987
Termination of Mission: Left post, May 29, 1990

Name: Aurelia Erskine Brazeal
State of Residency: Georgia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Aug 6, 1990
Presentation of Credentials: Sep 18, 1990
Termination of Mission: Left post, Jul 6, 1993

Name: March Fong Eu
State of Residency: California
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Mar 28, 1994
Presentation of Credentials: May 18, 1994
Termination of Mission: Left post, Jul 5, 1996

Note: Cheryl A. Martin served as Chargé d'Affaires ad interim, Aug 1996–Oct 1999.

Name: Diane Edith Watson
State of Residency: California
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 7, 1999
Presentation of Credentials: Oct 19, 1999
Termination of Mission: Left post Jan 15, 2002
Note: An earlier nomination of Jun 18, 1998, was not acted upon by the Senate.

Name: Larry Miles Dinger
State of Residency: Iowa
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Nov 26, 2001
Presentation of Credentials: Jan 14, 2002
Termination of Mission: Left post Aug 2, 2004

Name: Suzanne Hale
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 2, 2004
Presentation of Credentials: Aug 25, 2004
Termination of Mission: Left post, Aug 24, 2007

Name: Miriam K. Hughes
State of Residency: Florida
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: May 30, 2007
Presentation of Credentials: Sep 11, 2007
Termination of Mission:


  Back to top

U.S. Department of State
USA.govU.S. Department of StateUpdates  |   Frequent Questions  |   Contact Us  |   Email this Page  |   Subject Index  |   Search
The Office of Electronic Information, Bureau of Public Affairs, manages this site as a portal for information from the U.S. State Department. External links to other Internet sites should not be construed as an endorsement of the views or privacy policies contained therein.
About state.gov  |   Privacy Notice  |   FOIA  |   Copyright Information  |   Other U.S. Government Information

Published by the U.S. Department of State Website at http://www.state.gov maintained by the Bureau of Public Affairs.