U.S. Department of State
U.S. Department of State
Other State Department Archive SitesU.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
Home Issues & Press Travel & Business Countries Youth & Education Careers About State Video
 You are in: Under Secretary for Public Diplomacy and Public Affairs > Bureau of Public Affairs > Bureau of Public Affairs: Office of the Historian > Principal Officers of the Department and U.S. Chiefs of Mission > Chiefs of Mission by Country, 1778-2005 > Laos-Mozambique

Moldova

Note: The United States recognized Moldova on Dec 26, 1991, and established diplomatic relations Feb 18, 1992. Embassy Chisinau was established Mar 13, 1992, with Howard Steers as Chargé d'Affaires ad interim.

Name: Mary C. Pendleton
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Aug 11, 1992
Presentation of Credentials: Aug 26, 1992
Termination of Mission: Left post, Aug 12, 1995

Name: John T. Stewart
State of Residency: California
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 3, 1995
Presentation of Credentials: Nov 16, 1995
Termination of Mission: Left post Aug 5, 1998

Name: Rudolf Vilem Perina
State of Residency: California
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jun 29, 1998
Presentation of Credentials: Sep 11, 1998
Termination of Mission: Left post Sep 23, 2001

Name: Pamela Hyde Smith
State of Residency: Washington
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 1, 2001
Presentation of Credentials: Nov 29, 2001
Termination of Mission: Left post May 10, 2003

Name: Heather M. Hodges
State of Residency: Ohio
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Apr 16, 2003
Presentation of Credentials: Oct 3, 2003
Termination of Mission: Left post, Apr 9, 2006

Name: Michael D. Kirby
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: May 30, 2006
Presentation of Credentials: Sep 21, 2006
Termination of Mission:


  Back to top

U.S. Department of State
USA.govU.S. Department of StateUpdates  |   Frequent Questions  |   Contact Us  |   Email this Page  |   Subject Index  |   Search
The Office of Electronic Information, Bureau of Public Affairs, manages this site as a portal for information from the U.S. State Department. External links to other Internet sites should not be construed as an endorsement of the views or privacy policies contained therein.
About state.gov  |   Privacy Notice  |   FOIA  |   Copyright Information  |   Other U.S. Government Information

Published by the U.S. Department of State Website at http://www.state.gov maintained by the Bureau of Public Affairs.