U.S. Department of State
U.S. Department of State
Other State Department Archive SitesU.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
Home Issues & Press Travel & Business Countries Youth & Education Careers About State Video
 You are in: Under Secretary for Public Diplomacy and Public Affairs > Bureau of Public Affairs > Bureau of Public Affairs: Office of the Historian > Principal Officers of the Department and U.S. Chiefs of Mission > Chiefs of Mission by Country, 1778-2005 > Laos-Mozambique

Mongolia

Note: The United States established diplomatic relations with the People's Republic of Mongolia on Jan 27, 1987. The Embassy in Ulaanbaatar was opened Apr 17, 1988, with Steven Mann as Chargé d'Affaires ad interim. Ambassador Williams resided in the District of Columbia.

Name: Richard Llewellen Williams
State of Residency: District of Columbia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 11, 1988
Presentation of Credentials: Sep 13, 1988
Termination of Mission: Made farewell call, Apr 2, 1990

Name: Joseph Edward Lake
State of Residency: Texas
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jun 27, 1990
Presentation of Credentials: Jul 18, 1990
Termination of Mission: Left post Aug 30, 1993

Name: Donald C. Johnson
State of Residency: Texas
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Aug 2, 1993
Presentation of Credentials: Sep 14, 1993
Termination of Mission: Left post Aug 16, 1996

Note: Llewellyn Hedgbeth served as Chargé d'Affaires ad interim, Aug 1996–Dec 1997.

Name: Alphonse F. La Porta
State of Residency: New York
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 24, 1997
Presentation of Credentials: Dec 15, 1997
Termination of Mission: Left post Nov 3, 2000

Name: John R. Dinger
State of Residency: Florida
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jun 14, 2000
Presentation of Credentials: Nov 17, 2000
Termination of Mission: Left post Jan 20, 2003

Name: Pamela J. H. Slutz
State of Residency: Texas
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Apr 16, 2003
Presentation of Credentials: Sep 4, 2003
Termination of Mission: Left post, Sep 8, 2006

Name: Mark S. Minton
State of Residency: Florida
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: May 30, 2006
Presentation of Credentials: Sep 20, 2006
Termination of Mission:


  Back to top

U.S. Department of State
USA.govU.S. Department of StateUpdates  |   Frequent Questions  |   Contact Us  |   Email this Page  |   Subject Index  |   Search
The Office of Electronic Information, Bureau of Public Affairs, manages this site as a portal for information from the U.S. State Department. External links to other Internet sites should not be construed as an endorsement of the views or privacy policies contained therein.
About state.gov  |   Privacy Notice  |   FOIA  |   Copyright Information  |   Other U.S. Government Information

Published by the U.S. Department of State Website at http://www.state.gov maintained by the Bureau of Public Affairs.