U.S. Department of State
U.S. Department of State
Other State Department Archive SitesU.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
Home Issues & Press Travel & Business Countries Youth & Education Careers About State Video
 You are in: Under Secretary for Public Diplomacy and Public Affairs > Bureau of Public Affairs > Bureau of Public Affairs: Office of the Historian > Principal Officers of the Department and U.S. Chiefs of Mission > Chiefs of Mission by Country, 1778-2005 > Laos-Mozambique

Mozambique

Note: Embassy Lourenco Marques (now Maputo) was opened Nov 8, 1975, with Johnnie Carson as Chargé d'Affaires ad interim.

Name: William A. De Pree
State of Residency: Michigan
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Feb 4, 1976
Presentation of Credentials: Apr 16, 1976
Termination of Mission: Left post, Jul 7, 1980

Name: David E. Simcox
State of Residency: Kentucky
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Note: Not commissioned; nomination not acted upon by the Senate. William H. Twaddell served as Chargé d'Affaires ad interim.

Name: Peter Jon de Vos
State of Residency: Florida
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Sep 23, 1983
Presentation of Credentials: Nov 4, 1983
Termination of Mission: Left post, Feb 12, 1987

Name: Melissa Foelsch Wells
State of Residency: New York
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Sep 11, 1987
Presentation of Credentials: Sep 26., 1987
Termination of Mission: Left post, Oct 12, 1990
Note: An earlier nomination of Oct 7, 1986, was not acted upon by the Senate.

Name: Townsend B. Friedman, Jr.
State of Residency: Illinois
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Aug 6, 1990
Presentation of Credentials: Nov 10, 1990
Termination of Mission: Left post, Sep 15, 1993

Name: Dennis C. Jett
State of Residency: New Mexico
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 16, 1993
Presentation of Credentials: Nov 17, 1993
Termination of Mission: Left post, Jul 20, 1996

Note: P. Michael McKinley served as Chargé d'Affaires ad interim, Jul 1996–Dec 1997.

Name: Brian D. Curran
State of Residency: Florida
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 24, 1997
Presentation of Credentials: Dec 3, 1997
Termination of Mission: Left post Jun 21, 2000

Name: Sharon P. Wilkinson
State of Residency: New York
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Sep 15, 2000
Presentation of Credentials: Oct 25, 2000
Termination of Mission: Left post Jul 21, 2003

Name: Helen R. Meagher La Lime
State of Residency: Florida
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Apr 16, 2003
Presentation of Credentials: Sep 3, 2003
Termination of Mission: Left post, Jun 21, 2006

Name: William Raymond Steiger
State of Residency: Wisconsin
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment:
Presentation of Credentials:
Termination of Mission:
Note: Nominated Jan 10, 2007.


  Back to top

U.S. Department of State
USA.govU.S. Department of StateUpdates  |   Frequent Questions  |   Contact Us  |   Email this Page  |   Subject Index  |   Search
The Office of Electronic Information, Bureau of Public Affairs, manages this site as a portal for information from the U.S. State Department. External links to other Internet sites should not be construed as an endorsement of the views or privacy policies contained therein.
About state.gov  |   Privacy Notice  |   FOIA  |   Copyright Information  |   Other U.S. Government Information

Published by the U.S. Department of State Website at http://www.state.gov maintained by the Bureau of Public Affairs.