U.S. Department of State
U.S. Department of State
Other State Department Archive SitesU.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
Home Issues & Press Travel & Business Countries Youth & Education Careers About State Video
 You are in: Under Secretary for Public Diplomacy and Public Affairs > Bureau of Public Affairs > Bureau of Public Affairs: Office of the Historian > Principal Officers of the Department and U.S. Chiefs of Mission > Chiefs of Mission by Country, 1778-2005 > Saint Kitts and Nevis-Syria

Samoa

(formerly Western Samoa)

Name: Kenneth Franzheim II
State of Residency: Texas
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Feb 10, 1971
Presentation of Credentials: Jul 14, 1971
Termination of Mission: Left Apia Nov 11, 1972
Note: Also accredited to Fiji, New Zealand, and Tonga; resident at Wellington. An earlier nomination of Dec 28, 1970, as Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Western Samoa was not acted upon by the Senate. Franzheim had previously left Wellington on Nov 1, 1972.

Name: Joseph S. Farland
State of Residency: West Virginia
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Note: Also nominated to Fiji, New Zealand, and Tonga on Oct 11, 1973; not commissioned; nomination withdrawn before the Senate acted upon it.

Name: Armistead I. Selden, Jr.
State of Residency: Alabama
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Mar 1, 1974
Presentation of Credentials: May 16, 1974
Termination of Mission: Left Wellington Apr 23, 1979
Note: Also accredited to Fiji, New Zealand, and Tonga; resident at Wellington.

Name: Anne Clark Martindell
State of Residency: New Jersey
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 3, 1979
Presentation of Credentials: Sep 17, 1979
Termination of Mission: Left Wellington May 7, 1981
Note: Also accredited to New Zealand; resident at Wellington.

Name: H. Monroe Browne
State of Residency: California
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 18, 1981
Presentation of Credentials: Sep 18, 1981
Termination of Mission: Left Wellington Nov 1, 1985
Note: Also accredited to New Zealand; resident at Wellington.

Name: Paul Matthews Cleveland
State of Residency: Florida
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jun 16, 1986
Presentation of Credentials: Aug 20, 1986
Termination of Mission: Left Wellington Apr 28, 1989
Note: Also accredited to New Zealand; resident at Wellington. During Cleveland's tenure as non-resident Ambassador, the Embassy in Apia was established on Nov 15, 1988, with William P. Francisco III as Chargé d'Affaires ad interim.

Name: Della M. Newman
State of Residency: Washington
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 10, 1989
Presentation of Credentials: Nov 16, 1989
Termination of Mission: Left Wellington Dec 21, 1992
Note: Also accredited to New Zealand; resident at Wellington.

Note: The following officers served as Chargé d'Affaires ad interim: David Walker (Dec 1992–Aug 1993) and Sylvia Stanfield (Aug 1993–May 1994).

Name: Robert F. Goodwin
State of Residency: Maryland
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Aug 11, 1992
Note: Did not serve under this appointment.

Name: Josiah Horton Beeman
State of Residency: District of Columbia
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Mar 28, 1994
Presentation of Credentials: May 31, 1994
Termination of Mission: Left Wellington Dec 9, 1999
Note: Also accredited to New Zealand; resident at Wellington.

Name: Carol Moseley-Braun
State of Residency: Illinois
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Nov 16, 1999
Presentation of Credentials: Feb 8, 2000
Termination of Mission: Left Wellington Mar 1, 2001
Note: Also accredited to New Zealand; resident at Wellington.

Name: Charles J. Swindells
State of Residency: Oregon
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 12, 2001
Presentation of Credentials: Feb 12, 2002
Termination of Mission: Left Wellington Aug 21, 2005
Note: Also accredited to New Zealand; resident at Wellington.

Name: William P. McCormick
State of Residency: Oregon
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 12, 2005
Presentation of Credentials: May 16, 2006
Termination of Mission:
Note: Also accredited to New Zealand; resident at Wellington


  Back to top

U.S. Department of State
USA.govU.S. Department of StateUpdates  |   Frequent Questions  |   Contact Us  |   Email this Page  |   Subject Index  |   Search
The Office of Electronic Information, Bureau of Public Affairs, manages this site as a portal for information from the U.S. State Department. External links to other Internet sites should not be construed as an endorsement of the views or privacy policies contained therein.
About state.gov  |   Privacy Notice  |   FOIA  |   Copyright Information  |   Other U.S. Government Information

Published by the U.S. Department of State Website at http://www.state.gov maintained by the Bureau of Public Affairs.