U.S. Department of State
U.S. Department of State
Other State Department Archive SitesU.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
Home Issues & Press Travel & Business Countries Youth & Education Careers About State Video
 You are in: Under Secretary for Public Diplomacy and Public Affairs > Bureau of Public Affairs > Bureau of Public Affairs: Office of the Historian > Principal Officers of the Department and U.S. Chiefs of Mission > Chiefs of Mission by Country, 1778-2005 > Saint Kitts and Nevis-Syria

Sao Tome and Principe

Name: Andrew L. Steigman
State of Residency: Maryland
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Dec 11, 1975
Presentation of Credentials: Feb 14, 1976
Termination of Mission: Left Libreville Aug 21, 1977
Note: Also accredited to Gabon; resident at Libreville. No mission has been established at Sao Tome.

Name: Arthur T. Tienken
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Feb 2, 1978
Presentation of Credentials: May 26, 1978
Termination of Mission: Left Libreville Jul 19, 1981
Note: Also accredited to Gabon; resident at Libreville. No mission has been established at Sao Tome.

Name: Francis Terry McNamara
State of Residency: Vermont
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Dec 11, 1981
Presentation of Credentials: Jul 26, 1982
Termination of Mission: Left Libreville Aug 3, 1984
Note: Also accredited to Gabon; resident at Libreville. No mission has been established at Sao Tome.

Name: Larry C. Williamson
State of Residency: California
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Aug 13, 1984
Presentation of Credentials: Oct 29, 1984
Termination of Mission: Left Libreville Aug 21, 1987
Note: Also accredited to Gabon; resident at Libreville. No mission has been established at Sao Tome.

Name: Warren Clark, Jr.
State of Residency: Connecticut
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Aug 10, 1987
Presentation of Credentials: Oct 19, 1987
Termination of Mission: Left Libreville Aug 24, 1989
Note: Also accredited to Gabon; resident at Libreville. No mission has been established at Sao Tome.

Name: Keith Leveret Wauchope
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Nov 6, 1989
Presentation of Credentials: Feb 5, 1990
Termination of Mission: Left Libreville July 13, 1992
Note: Also accredited to Gabon; resident at Libreville. No mission has been established at Sao Tome.

Name: Joseph Charles Wilson IV
State of Residency: California
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 14, 1992
Presentation of Credentials: Sep 29, 1992
Termination of Mission: Left Libreville Aug 4, 1995
Note: Also accredited to Gabon; resident at Libreville. No mission has been established at Sao Tome.

Name: Elizabeth Raspolic
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 3, 1995
Presentation of Credentials: Nov 10, 1995
Termination of Mission: Left Libreville Jul 24, 1998
Note: Also accredited to Gabon; resident at Libreville. No mission has been established at Sao Tome.

Name: James Vela Ledesma
State of Residency: California
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 22, 1998
Presentation of Credentials: Jan 27, 1999
Termination of Mission: Left Libreville Jun 18, 2001
Note: Also accredited to Gabon; resident at Libreville. No mission has been established at Sao Tome.

Note: Thomas F. Daughton served as Chargé d'Affaires ad interim Jun 2001–Jun 2002.

Name: Kenneth Price Moorefield
State of Residency: Florida
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jan 30, 2002
Presentation of Credentials: Jun 27, 2002
Termination of Mission: Left Libreville Jan 31, 2004
Note: Also accredited to Gabon; resident at Libreville.

Name: R. Barrie Walkley
State of Residency: California
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 2, 2004
Presentation of Credentials: Nov 11, 2004
Termination of Mission: Left Libreville Apr 27, 2007
Note: Also accredited to Gabon; resident at Libreville.

Name: Eunice S. Reddick
State of Residency: New York
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 29, 2007
Presentation of Credentials:
Termination of Mission:
Note: Also accredited to Gabon; resident at Libreville.


  Back to top

U.S. Department of State
USA.govU.S. Department of StateUpdates  |   Frequent Questions  |   Contact Us  |   Email this Page  |   Subject Index  |   Search
The Office of Electronic Information, Bureau of Public Affairs, manages this site as a portal for information from the U.S. State Department. External links to other Internet sites should not be construed as an endorsement of the views or privacy policies contained therein.
About state.gov  |   Privacy Notice  |   FOIA  |   Copyright Information  |   Other U.S. Government Information

Published by the U.S. Department of State Website at http://www.state.gov maintained by the Bureau of Public Affairs.