U.S. Department of State
U.S. Department of State
Other State Department Archive SitesU.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
Home Issues & Press Travel & Business Countries Youth & Education Careers About State Video
 You are in: Under Secretary for Public Diplomacy and Public Affairs > Bureau of Public Affairs > Bureau of Public Affairs: Office of the Historian > Principal Officers of the Department and U.S. Chiefs of Mission > Chiefs of Mission by Country, 1778-2005 > Saint Kitts and Nevis-Syria

Saudi Arabia

Name: Bert Fish
State of Residency: Florida
Non-career appointee
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Aug 7, 1939
Presentation of Credentials: Feb 4, 1940
Termination of Mission: Left Cairo Feb 28, 1941
Note: Also accredited to Egypt; resident at Cairo.

Note: After Fish had withdrawn but before Kirk presented credentials as non-resident Minister, the Legation in Jidda was established on May 1, 1942, with James S. Moose, Jr., as Chargé d'Affaires ad interim.

Name: Alexander C. Kirk
State of Residency: Illinois
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Feb 21, 1941
Presentation of Credentials: May 11, 1942
Termination of Mission: Superseded Jul 18, 1943
Note: Also accredited to Egypt and to the Government of Greece established in Egypt; resident at Cairo.

Name: James S. Moose, Jr.
State of Residency: Arkansas
Foreign Service officer
Title: Minister Resident/Foreign Service officer
Appointment: Jun 4, 1943
Presentation of Credentials: Jul 18, 1943
Termination of Mission: Left post Aug 18, 1944

Name: William A. Eddy
State of Residency: New Hampshire
Non-career appointee
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Aug 12, 1944
Presentation of Credentials: Sep 23, 1944
Termination of Mission: Left post May 28, 1946

Name: J. Rives Childs
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Apr 27, 1946
Presentation of Credentials: Jun 29, 1946
Termination of Mission: Promoted to Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Note: Also accredited to Yemen; resident at Jidda.

Name: J. Rives Childs
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Mar 2, 1949
Presentation of Credentials: Mar 18, 1949
Termination of Mission: Left post Jul 21, 1950
Note: Also accredited to Yemen; resident at Jidda.

Name: Raymond A. Hare
State of Residency: Iowa
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Sep 20, 1950
Presentation of Credentials: Oct 24, 1950
Termination of Mission: Left post Jul 8, 1953
Note: Also accredited to Yemen; resident at Jidda.

Name: George Wadsworth
State of Residency: New York
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 21, 1953
Presentation of Credentials: Jan 9, 1954
Termination of Mission: Left post Jan 1, 1958
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Jan 26, 1954.
Note: Also accredited to Yemen; resident at Jidda.

Name: Donald R. Heath
State of Residency: Kansas
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Nov 27, 1957
Presentation of Credentials: Jan 9, 1958
Termination of Mission: Left post, Apr 18, 1961
Note: Also commissioned to Yemen, but did not present credentials in that country. Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Jan 27, 1958.

Name: Parker T. Hart
State of Residency: Illinois
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Apr 6, 1961
Presentation of Credentials: Jul 22, 1961
Termination of Mission: Left post, May 29, 1965
Note: Also commissioned to Kuwait and Yemen; resident at Jidda.

Name: William J. Porter
State of Residency: Massachusetts
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Note: Not commissioned; nomination withdrawn before the Senate acted upon it.

Name: Hermann F. Eilts
State of Residency: Pennsylvania
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 20, 1965
Presentation of Credentials: Jan 15, 1966
Termination of Mission: Left post, Jul 23, 1970

Name: Nicholas G. Thacher
State of Residency: California
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Sep 8, 1970
Presentation of Credentials: Sep 22, 1970
Termination of Mission: Left post, Sep 19, 1973

Name: James E. Akins
State of Residency: Ohio
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Sep 20, 1973
Presentation of Credentials: Nov 7, 1973
Termination of Mission: Left post, Feb 10, 1975

Name: William J. Porter
State of Residency: Massachusetts
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Dec 22, 1975
Presentation of Credentials: Feb 21, 1976
Termination of Mission: Left post, May 27, 1977

Name: John C. West
State of Residency: South Carolina
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jun 8, 1977
Presentation of Credentials: Jun 29, 1977
Termination of Mission: Left post, Mar 21, 1981

Name: Robert Gerhard Neumann
State of Residency: California
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: May 20, 1981
Presentation of Credentials: Jun 22, 1981
Termination of Mission: Left post, Jul 16, 1981

Name: Richard W. Murphy
State of Residency: Maryland
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Aug 19, 1981
Presentation of Credentials: Aug 29, 1981
Termination of Mission: Left post, Aug 21, 1983
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Sep 29, 1981.

Name: Walter Leon Cutler
State of Residency: Maryland
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Feb 10, 1984
Presentation of Credentials: Mar 31, 1984
Termination of Mission: Left post Jun 22, 1987

Note: On Sep 26, 1984, the U.S. Liaison Office in Riyadh was raised to the rank of Embassy while the Embassy in Jidda (now Jeddah) became a Consulate General.

Name: Hume Alexander Horan
State of Residency: New Jersey
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 2, 1987
Presentation of Credentials: Sep 22, 1987
Termination of Mission: Left post Apr 22, 1988

Name: Walter Leon Cutler
State of Residency: Maryland
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 15, 1988
Presentation of Credentials: Aug 17, 1988
Termination of Mission: Left post Apr 30, 1989

Name: Chas. W. Freeman, Jr.
State of Residency: Rhode Island
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jun 15, 1989
Presentation of Credentials: Jan 14, 1990
Termination of Mission: Left post Aug 13, 1992

Name: John Frank Bookout, Jr.
State of Residency: Texas
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Note: Nomination of Jun 3, 1992 was not acted on by the Senate.

Note: C. David Welch served as Chargé d'Affaires ad interim Aug 1992–Aug 1994.

Name: Raymond Edwin Mabus, Jr.
State of Residency: Mississippi
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 5, 1994
Presentation of Credentials: Aug 1, 1994
Termination of Mission: Left post Apr 25, 1996

Name: Wyche Fowler, Jr.
State of Residency: Georgia
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Aug 9, 1996
Presentation of Credentials: Sep 14, 1996
Termination of Mission: Left post Mar 1, 2001
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Oct 31, 1997.

Name: Robert W. Jordan
State of Residency: Texas
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 5, 2001
Presentation of Credentials: Jun 30, 2002
Termination of Mission: Left post Oct 13, 2003

Name: James C. Oberwetter
State of Residency: Texas
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Dec 11, 2003
Presentation of Credentials: Oct 10, 2004
Termination of Mission: Left post, Mar 31, 2007

Name: Ford M. Fraker
State of Residency: Massachusetts
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Mar 30, 2007
Presentation of Credentials: Sep 2, 2007
Termination of Mission:
Note: Had presented his credentials to the Foreign Minister, May 5, 2007.


  Back to top

U.S. Department of State
USA.govU.S. Department of StateUpdates  |   Frequent Questions  |   Contact Us  |   Email this Page  |   Subject Index  |   Search
The Office of Electronic Information, Bureau of Public Affairs, manages this site as a portal for information from the U.S. State Department. External links to other Internet sites should not be construed as an endorsement of the views or privacy policies contained therein.
About state.gov  |   Privacy Notice  |   FOIA  |   Copyright Information  |   Other U.S. Government Information

Published by the U.S. Department of State Website at http://www.state.gov maintained by the Bureau of Public Affairs.