U.S. Department of State
U.S. Department of State
Other State Department Archive SitesU.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
Home Issues & Press Travel & Business Countries Youth & Education Careers About State Video
 You are in: Under Secretary for Public Diplomacy and Public Affairs > Bureau of Public Affairs > Bureau of Public Affairs: Office of the Historian > Principal Officers of the Department and U.S. Chiefs of Mission > Chiefs of Mission by Country, 1778-2005 > Saint Kitts and Nevis-Syria

Sierra Leone

Note: The Embassy in Freetown was established on Apr 27, 1961, with Herbert Reiner, Jr., as Chargé d'Affaires ad interim.

Name: A.S.J. Carnahan
State of Residency: Missouri
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: May 11, 1961
Presentation of Credentials: Jun 9, 1961
Termination of Mission: Left post Jul 13, 1963

Name: Andrew V. Corry
State of Residency: Montana
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jan 29, 1964
Presentation of Credentials: Feb 25, 1964
Termination of Mission: Left post May 19, 1967

Name: Robert G. Miner
State of Residency: New York
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Nov 7, 1967
Presentation of Credentials: Dec 7, 1967
Termination of Mission: Left post Jun 16, 1971
Note: Presented new credentials on Jun 7, 1971, when Sierra Leone became a republic.

Name: Howard P. Mace
State of Residency: Ohio
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Note: Not commissioned; nomination not confirmed by the Senate.

Name: Clinton L. Olson
State of Residency: California
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jun 27, 1972
Presentation of Credentials: Jul 4, 1972
Termination of Mission: Left post Nov 11, 1974

Name: Michael A. Samuels
State of Residency: District of Columbia
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Dec 20, 1974
Presentation of Credentials: Feb 14, 1975
Termination of Mission: Left post May 25, 1977

Name: John Andrew Linehan, Jr.
State of Residency: Maryland
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jun 24, 1977
Presentation of Credentials: Aug 30, 1977
Termination of Mission: Left post May 9, 1980

Name: Theresa A. Healy
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Aug 27, 1980
Presentation of Credentials: Sep 18, 1980
Termination of Mission: Left post Jul 13, 1983

Name: Arthur Winston Lewis
State of Residency: District of Columbia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: May 17, 1983
Presentation of Credentials: Aug 17, 1983
Termination of Mission: Left post Jun 5, 1986

Name: Cynthia Shepard Perry
State of Residency: Texas
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jun 16, 1986
Presentation of Credentials: Jul 16, 1986
Termination of Mission: Left post Aug 30, 1989

Name: Johnny Young
State of Residency: Pennsylvania
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 10, 1989
Presentation of Credentials: Nov 29, 1989
Termination of Mission: Left post Jul 23, 1992

Name: Lauralee M. Peters
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jun 15, 1992
Presentation of Credentials: Oct 8, 1992
Termination of Mission: Left post Jul 6, 1995

Name: John L. Hirsch
State of Residency: New York
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Aug 14, 1995
Presentation of Credentials: Sep 13, 1995
Termination of Mission: Left post Jun 17, 1998

Name: Joseph H. Melrose, Jr.
State of Residency: Pennsylvania
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 22, 1998
Presentation of Credentials: Nov 20, 1998
Termination of Mission: Left post Sep 10, 2001

Name: Peter R. Chaveas
State of Residency: Pennsylvania
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 12, 2001
Presentation of Credentials: Oct 12, 2001
Termination of Mission: Left post May 24, 2004

Name: Thomas Neil Hull III
State of Residency: New Hampshire
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: May 12, 2004
Presentation of Credentials: Aug 19, 2004
Termination of Mission: Left post, Aug 27, 2007

Name: Jun Carter Perry
State of Residency: District of Columbia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 2, 2007
Presentation of Credentials: Oct 8, 2007
Termination of Mission:


  Back to top

U.S. Department of State
USA.govU.S. Department of StateUpdates  |   Frequent Questions  |   Contact Us  |   Email this Page  |   Subject Index  |   Search
The Office of Electronic Information, Bureau of Public Affairs, manages this site as a portal for information from the U.S. State Department. External links to other Internet sites should not be construed as an endorsement of the views or privacy policies contained therein.
About state.gov  |   Privacy Notice  |   FOIA  |   Copyright Information  |   Other U.S. Government Information

Published by the U.S. Department of State Website at http://www.state.gov maintained by the Bureau of Public Affairs.