U.S. Department of State
U.S. Department of State
Other State Department Archive SitesU.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
Home Issues & Press Travel & Business Countries Youth & Education Careers About State Video
 You are in: Under Secretary for Public Diplomacy and Public Affairs > Bureau of Public Affairs > Bureau of Public Affairs: Office of the Historian > Principal Officers of the Department and U.S. Chiefs of Mission > Chiefs of Mission by Country, 1778-2005 > Saint Kitts and Nevis-Syria

Singapore

Note: The Embassy in Singapore was established on Apr 4, 1966, with Richard H. Donald as Chargé d'Affaires ad interim.

Name: Francis J. Galbraith
State of Residency: South Dakota
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 13, 1966
Presentation of Credentials: Dec 8, 1966
Termination of Mission: Left post Jul 7, 1969

Name: Charles T. Cross
State of Residency: California
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Sep 15, 1969
Presentation of Credentials: Oct 10, 1969
Termination of Mission: Left post Nov 18, 1971

Name: Edwin M. Cronk
State of Residency: District of Columbia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jun 27, 1972
Presentation of Credentials: Jul 31, 1972
Termination of Mission: Left post Jun 7, 1975

Name: John H. Holdridge
State of Residency: California
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 11, 1975
Presentation of Credentials: Aug 5, 1975
Termination of Mission: Left post Jun 9, 1978

Name: Richard F. Kneip
State of Residency: South Dakota
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: May 26, 1978
Presentation of Credentials: Aug 7, 1978
Termination of Mission: Left post Sep 25, 1980

Name: Harry E. T. Thayer
State of Residency: Massachusetts
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 2, 1980
Presentation of Credentials: Dec 13, 1980
Termination of Mission: Left post Jun 14, 1984

Name: J. Stapleton Roy
State of Residency: Pennsylvania
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Sep 27, 1984
Presentation of Credentials: Oct 26, 1984
Termination of Mission: Left post Oct 4, 1986

Name: Daryl Arnold
State of Residency: California
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Mar 27, 1987
Presentation of Credentials: Apr 28, 1987
Termination of Mission: Left post Jul 8, 1989

Name: Robert D. Orr
State of Residency: Indiana
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jun 23, 1989
Presentation of Credentials: Jul 14, 1989
Termination of Mission: Left post Sept 12, 1992

Name: Jon M. Huntsman, Jr.
State of Residency: Utah
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Aug 11, 1992
Presentation of Credentials: Sep 22, 1992
Termination of Mission: Left post Jun 15, 1993

Note: Ralph L. Boyce, Jr., served as Chargé d'Affaires ad interim, Jun 1993–Aug 1994.

Name: Timothy A. Chorba
State of Residency: District of Columbia
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jun 9, 1994
Presentation of Credentials: Aug 15, 1994
Termination of Mission: Left post Jan 7, 1998

Name: Steven J. Green
State of Residency: Florida
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Nov 10, 1997
Presentation of Credentials: Jan 13, 1998
Termination of Mission: Left post Feb 27, 2001

Name: Franklin L. Lavin
State of Residency: Ohio
Non-career officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Aug 3, 2001
Presentation of Credentials: Sep 10, 2001
Termination of Mission: Left post Oct 11, 2005

Name: Patricia Louise Herbold
State of Residency: Washington
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 12, 2005
Presentation of Credentials: Dec 29, 2005
Termination of Mission:


  Back to top

U.S. Department of State
USA.govU.S. Department of StateUpdates  |   Frequent Questions  |   Contact Us  |   Email this Page  |   Subject Index  |   Search
The Office of Electronic Information, Bureau of Public Affairs, manages this site as a portal for information from the U.S. State Department. External links to other Internet sites should not be construed as an endorsement of the views or privacy policies contained therein.
About state.gov  |   Privacy Notice  |   FOIA  |   Copyright Information  |   Other U.S. Government Information

Published by the U.S. Department of State Website at http://www.state.gov maintained by the Bureau of Public Affairs.