U.S. Department of State
U.S. Department of State
Other State Department Archive SitesU.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
Home Issues & Press Travel & Business Countries Youth & Education Careers About State Video
 You are in: Under Secretary for Public Diplomacy and Public Affairs > Bureau of Public Affairs > Bureau of Public Affairs: Office of the Historian > Principal Officers of the Department and U.S. Chiefs of Mission > Chiefs of Mission by Country, 1778-2005 > Saint Kitts and Nevis-Syria

Slovakia

Note: The United States recognized the Slovak Republic as an independent state and established diplomatic relations with it on Jan 1, 1993. Embassy Bratislava was established Jan 4, 1993, with Paul Hacker as Chargé d'Affaires ad interim.

Name: Theodore E. Russell
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Nov 22, 1993
Presentation of Credentials: Dec 16, 1993
Termination of Mission: Left post Mar. 29, 1996

Name: Ralph R. Johnson
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jan 18, 1996
Presentation of Credentials: Apr 4, 1996
Termination of Mission: Left post May 21, 1999

Name: Carl Spielvogel
State of Residency: New York
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Aug 3, 2000
Presentation of Credentials: Sep 7, 2000
Termination of Mission: Left post Apr 15, 2001
Note: Commissioned during a recess of the Senate; a later nomination of Sep 28, 2000, was not acted upon by the Senate.

Name: Ronald Weiser
State of Residency: Michigan
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Nov 26, 2001
Presentation of Credentials: Jan 5, 2002
Termination of Mission: Left post Dec 19, 2004

Name: Rodolphe M. Vallee
State of Residency: Vermont
Foreign Service office
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jun 21, 2005
Presentation of Credentials: Aug 23, 2005
Termination of Mission: Left post, Dec 5, 2007

Name: Vincent Obsitnik
State of Residency: Virginia
Foreign Service office
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 29, 2007
Presentation of Credentials: Dec 12, 2007
Termination of Mission:


  Back to top

U.S. Department of State
USA.govU.S. Department of StateUpdates  |   Frequent Questions  |   Contact Us  |   Email this Page  |   Subject Index  |   Search
The Office of Electronic Information, Bureau of Public Affairs, manages this site as a portal for information from the U.S. State Department. External links to other Internet sites should not be construed as an endorsement of the views or privacy policies contained therein.
About state.gov  |   Privacy Notice  |   FOIA  |   Copyright Information  |   Other U.S. Government Information

Published by the U.S. Department of State Website at http://www.state.gov maintained by the Bureau of Public Affairs.