U.S. Department of State
U.S. Department of State
Other State Department Archive SitesU.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
Home Issues & Press Travel & Business Countries Youth & Education Careers About State Video
 You are in: Under Secretary for Public Diplomacy and Public Affairs > Bureau of Public Affairs > Bureau of Public Affairs: Office of the Historian > Principal Officers of the Department and U.S. Chiefs of Mission > Chiefs of Mission by Country, 1778-2005 > Saint Kitts and Nevis-Syria

Slovenia

Note: The United States recognized the independence of Slovenia Apr 7, 1992, and established diplomatic relations with it Aug 6, 1992. Embassy Ljubljana was opened Aug 25, 1992, with E. Allan Wendt as Chargé d'Affaires ad interim.

Name: E. Allan Wendt
State of Residency: California
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: May 15, 1993
Presentation of Credentials: May 26, 1993
Termination of Mission: Left post Sep 12, 1995
Note: An earlier nomination was not acted upon by the Senate.

Name: Victor Jackovich
State of Residency: Iowa
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Aug 14, 1995
Presentation of Credentials: Sep 14, 1995
Termination of Mission: Left post Feb 13, 1998

Name: Nancy Halliday Ely-Raphel
State of Residency: District of Columbia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jun 29, 1998
Presentation of Credentials: Sep 2, 1998
Termination of Mission: Left post Sep 27, 2001

Name: Johnny Young
State of Residency: Maryland
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Aug 7, 2001
Presentation of Credentials: Oct 24, 2001
Termination of Mission: Left post Sept 17, 2004

Name: Thomas Bolling Robertson
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: May 12, 2004
Presentation of Credentials: Sep 29, 2004
Termination of Mission: Left post, Aug 20, 2007

Name: Vincent Obsitnik
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment:
Presentation of Credentials:
Termination of Mission:
Note: Nomination of Jul 24, 2007 withdrawn Sep 7, 2007.

Name: Yousif Boutros Ghafari
State of Residency: Michigan
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment:
Presentation of Credentials:
Termination of Mission:
Note: Nominated Dec 11, 2007.


  Back to top

U.S. Department of State
USA.govU.S. Department of StateUpdates  |   Frequent Questions  |   Contact Us  |   Email this Page  |   Subject Index  |   Search
The Office of Electronic Information, Bureau of Public Affairs, manages this site as a portal for information from the U.S. State Department. External links to other Internet sites should not be construed as an endorsement of the views or privacy policies contained therein.
About state.gov  |   Privacy Notice  |   FOIA  |   Copyright Information  |   Other U.S. Government Information

Published by the U.S. Department of State Website at http://www.state.gov maintained by the Bureau of Public Affairs.