U.S. Department of State
U.S. Department of State
Other State Department Archive SitesU.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
Home Issues & Press Travel & Business Countries Youth & Education Careers About State Video
 You are in: Under Secretary for Public Diplomacy and Public Affairs > Bureau of Public Affairs > Bureau of Public Affairs: Office of the Historian > Principal Officers of the Department and U.S. Chiefs of Mission > Chiefs of Mission by Country, 1778-2005 > Saint Kitts and Nevis-Syria

Solomon Islands

Note: The U.S. Consulate in Honiara was upgraded to Embassy status on Jul 4, 1988, with William Warren as Chargé d'Affaires ad interim.

Name: Mary S. Olmsted
State of Residency: Tennessee
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Aug 31, 1978
Presentation of Credentials: Oct 9, 1978
Termination of Mission: Left Port Moresby Jul 28, 1979
Note: Also accredited to Papua New Guinea; resident at Port Moresby.

Name: Harvey J. Feldman
State of Residency: Florida
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Aug 2, 1979
Presentation of Credentials: Oct 19, 1979
Termination of Mission: Left Port Moresby May 25, 1981
Note: Also accredited to Papua New Guinea; resident at Port Moresby.

Name: M. Virginia Schafer
State of Residency: Washington
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 1, 1981
Presentation of Credentials: Nov 18, 1981
Termination of Mission: Left Port Moresby May 20, 1984
Note: Also accredited to Papua New Guinea; resident at Port Moresby.

Name: Paul Fisher Gardner
State of Residency: Texas
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Aug 13, 1984
Presentation of Credentials: Apr 22, 1985
Termination of Mission: Left Port Moresby Oct 1, 1986
Note: Also accredited to Papua New Guinea; resident at Port Moresby.

Name: Everett E. Bierman
State of Residency: Virginia
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 16, 1986
Presentation of Credentials: Jan 26, 1987
Termination of Mission: Left Port Moresby Oct 30, 1989
Note: Also accredited to Papua New Guinea; accredited to Vanuatu on Mar 13, 1987. Resident at Port Moresby.

Name: Robert William Farrand
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Mar 8, 1990
Presentation of Credentials: Oct 23, 1990
Termination of Mission: Left Port Moresby Sep 13, 1993
Note: Also accredited to Papua New Guinea and Vanuatu; resident at Port Moresby. Embassy Honiara was closed Jul 30, 1993.

Name: Richard W. Teare
State of Residency: Ohio
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 8, 1993
Presentation of Credentials: Nov 25, 1993
Termination of Mission: Left Port Moresby Jul 14, 1996
Note: Also accredited to Papua New Guinea and Vanuatu; resident at Port Moresby. Embassy Honiara was closed July 30, 1993.

Name: Arma J. Karaer
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Feb 10, 1997
Presentation of Credentials: Jun 5, 1997
Termination of Mission: Left Port Moresby May 28, 2000
Note: An earlier nomination of May 17, 1996 was not acted upon by the Senate. Also accredited to Papua New Guinea and Vanuatu; resident at Port Moresby.

Name: Susan S. Jacobs
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jun 14, 2000
Presentation of Credentials: Dec 4, 2000
Termination of Mission: Left Port Moresby Aug 1, 2003
Note: Also accredited to Papua New Guinea and Vanuatu; resident at Port Moresby.

Name: Robert J. Fitts
State of Residency: New Hampshire
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 1, 2003
Presentation of Credentials: Sep 30, 2003
Termination of Mission:
Note: Also accredited to Papua New Guinea and Vanuatu; resident at Port Moresby.

Name: Leslie V. Rowe
State of Residency: Washington
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 5, 2006
Presentation of Credentials: Nov 15, 2006
Termination of Mission:
Note: Also accredited to Papua New Guinea and Vanuatu; resident at Port Moresby.


  Back to top

U.S. Department of State
USA.govU.S. Department of StateUpdates  |   Frequent Questions  |   Contact Us  |   Email this Page  |   Subject Index  |   Search
The Office of Electronic Information, Bureau of Public Affairs, manages this site as a portal for information from the U.S. State Department. External links to other Internet sites should not be construed as an endorsement of the views or privacy policies contained therein.
About state.gov  |   Privacy Notice  |   FOIA  |   Copyright Information  |   Other U.S. Government Information

Published by the U.S. Department of State Website at http://www.state.gov maintained by the Bureau of Public Affairs.