U.S. Department of State
U.S. Department of State
Other State Department Archive SitesU.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
Home Issues & Press Travel & Business Countries Youth & Education Careers About State Video
 You are in: Under Secretary for Public Diplomacy and Public Affairs > Bureau of Public Affairs > Bureau of Public Affairs: Office of the Historian > Principal Officers of the Department and U.S. Chiefs of Mission > Chiefs of Mission by Country, 1778-2005 > Saint Kitts and Nevis-Syria

Somalia

Note: The Embassy in Mogadiscio (now Mogadishu) was established on Jul 1, 1960, with Andrew G. Lynch as Chargé d'Affaires.

Name: Andrew G. Lynch
State of Residency: New York
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 5, 1960
Presentation of Credentials: Jul 11, 1960
Termination of Mission: Left post May 7, 1962
Note: Commissioned to the Somali Republic.

Name: Horace G. Torbert, Jr.
State of Residency: Massachusetts
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Feb 17, 1962
Presentation of Credentials: Jan 31, 1963
Termination of Mission: Left post Aug 29, 1965
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Mar 12, 1963. Commissioned to the Somali Republic.

Name: Raymond L. Thurston
State of Residency: Missouri
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Sep 1, 1965
Presentation of Credentials: Nov 23, 1965
Termination of Mission: Left post Dec 15, 1968
Note: Commissioned to the Somali Republic.

Name: Fred L. Hadsel
State of Residency: District of Columbia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: May 13, 1969
Presentation of Credentials: Jun 28, 1969
Termination of Mission: Left post Jul 18, 1971
Note: Commissioned to the Somali Republic.

Name: Matthew J. Looram, Jr.
State of Residency: District of Columbia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Feb 15, 1972
Presentation of Credentials: Mar 13, 1972
Termination of Mission: Left post Jul 5, 1973
Note: An earlier nomination of Dec 15, 1971, was not acted upon by the Senate.

Name: Roger Kirk
State of Residency: Michigan
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Sep 20, 1973
Presentation of Credentials: Oct 8, 1973
Termination of Mission: Left post Feb 20, 1975

Name: John L. Loughran
State of Residency: California
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: May 8, 1975
Presentation of Credentials: Aug 13, 1975
Termination of Mission: Left post Nov 5, 1978

Name: Donald K. Petterson
State of Residency: California
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 12, 1978
Presentation of Credentials: Dec 8, 1978
Termination of Mission: Left post Dec 30, 1982

Name: Robert Bigger Oakley
State of Residency: Louisiana
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Sep 30, 1982
Presentation of Credentials: Jan 26, 1983
Termination of Mission: Left post Aug 12, 1984

Name: Peter Scott Bridges
State of Residency: Louisiana
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Nov 14, 1984
Presentation of Credentials: Dec 19, 1984
Termination of Mission: Left post May 14, 1986
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Jul 12, 1985.

Note: The following officers served as Chargé d'Affaires ad interim May 1986–Jun 1987: John L. Hirsch (May 1986–Aug 1986) and David P. Rawson (Aug 1986–Jun 1987).

Name: Trusten Frank Crigler
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Apr 24, 1987
Presentation of Credentials: Jun 3, 1987
Termination of Mission: Left post Apr 1, 1990

Name: James Keough Bishop
State of Residency: District of Columbia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jun 27, 1990
Presentation of Credentials: Sep 19, 1990
Termination of Mission: Embassy closed Jan 5, 1991.


  Back to top

U.S. Department of State
USA.govU.S. Department of StateUpdates  |   Frequent Questions  |   Contact Us  |   Email this Page  |   Subject Index  |   Search
The Office of Electronic Information, Bureau of Public Affairs, manages this site as a portal for information from the U.S. State Department. External links to other Internet sites should not be construed as an endorsement of the views or privacy policies contained therein.
About state.gov  |   Privacy Notice  |   FOIA  |   Copyright Information  |   Other U.S. Government Information

Published by the U.S. Department of State Website at http://www.state.gov maintained by the Bureau of Public Affairs.