U.S. Department of State
U.S. Department of State
Other State Department Archive SitesU.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
Home Issues & Press Travel & Business Countries Youth & Education Careers About State Video
 You are in: Under Secretary for Public Diplomacy and Public Affairs > Bureau of Public Affairs > Bureau of Public Affairs: Office of the Historian > Principal Officers of the Department and U.S. Chiefs of Mission > Chiefs of Mission by Country, 1778-2005 > Saint Kitts and Nevis-Syria

South Africa

Name: Ralph J. Totten
State of Residency: Tennessee
Foreign Service officer
Title: Minister Resident/Consul General
Appointment: Dec 19, 1929
Presentation of Credentials: Feb 18, 1930
Termination of Mission: Promoted to Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Note: Commissioned to the Union of South Africa.

Name: Ralph J. Totten
State of Residency: Tennessee
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jun 20, 1930
Presentation of Credentials: Sep 8, 1930
Termination of Mission: Left post Apr 12, 1937
Note: Commissioned to the Union of South Africa.

Name: Leo J. Keena
State of Residency: Michigan
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jul 31, 1937
Presentation of Credentials: Oct 22, 1937
Termination of Mission: Left post Aug 13, 1942
Note: Commissioned to the Union of South Africa.

Name: Lincoln MacVeagh
State of Residency: Connecticut
Non-career appointee
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: May 21, 1942
Presentation of Credentials: Oct 21, 1942
Termination of Mission: Left post Nov 21, 1943
Note: Commissioned to the Union of South Africa.

Name: Thomas Holcomb
State of Residency: Delaware
Non-career appointee
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Mar 21, 1944
Presentation of Credentials: Jun 14, 1944
Termination of Mission: Left post May 30, 1948
Note: Commissioned to the Union of South Africa.

Name: North Winship
State of Residency: Georgia
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Mar 24, 1948
Presentation of Credentials: Jun 11, 1948
Termination of Mission: Promoted to Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Note: Commissioned to the Union of South Africa.

Name: North Winship
State of Residency: Georgia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Mar 2, 1949
Presentation of Credentials: Mar 23, 1949
Termination of Mission: Left South Africa, Dec 20, 1949
Note: Commissioned to the Union of South Africa.

Name: John G. Erhardt
State of Residency: New York
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: May 23, 1950
Presentation of Credentials: Oct 4, 1950
Termination of Mission: Died at Capetown, Feb. 18, 1951
Note: Commissioned to the Union of South Africa.

Name: Waldemar J. Gallman
State of Residency: New York
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Aug 22, 1951
Presentation of Credentials: Oct 18, 1951
Termination of Mission: Left post Aug 15, 1954
Note: Commissioned to the Union of South Africa.

Name: Edward T. Wailes
State of Residency: District of Columbia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Sep 15, 1954
Presentation of Credentials: Nov 29, 1954
Termination of Mission: Left post Aug 11, 1956
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Dec 3, 1954. Commissioned to the Union of South Africa.

Name: Henry A. Byroade
State of Residency: Indiana
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 26, 1956
Presentation of Credentials: Oct 9, 1956
Termination of Mission: Left post Jan 24, 1959
Note: Commissioned to the Union of South Africa.

Name: Philip K. Crowe
State of Residency: Maryland
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Feb 16, 1959
Presentation of Credentials: Apr 22, 1959
Termination of Mission: Left post Apr 6, 1961
Note: Commissioned to the Union of South Africa.

Name: Joseph C. Satterthwaite
State of Residency: Michigan
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Apr 6, 1961
Presentation of Credentials: May 22, 1961
Termination of Mission: Reaccredited when South Africa became a republic
Note: Commissioned to the Union of South Africa.

Name: Joseph C. Satterthwaite
State of Residency: Michigan
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Presentation of Credentials: [May 31, 1961]
Termination of Mission: Left post Nov 17, 1965
Note: New letter of credence submitted to the Foreign Office on May 31, 1961; not formally presented.

Name: William M. Rountree
State of Residency: Maryland
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 20, 1965
Presentation of Credentials: Jan 8, 1966
Termination of Mission: Left post Jun 5, 1970

Name: John G. Hurd
State of Residency: Texas
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 24, 1970
Presentation of Credentials: Sep 10, 1970
Termination of Mission: Left post Apr 7, 1975

Name: William G. Bowdler
State of Residency: Florida
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Mar 17, 1975
Presentation of Credentials: May 14, 1975
Termination of Mission: Left post Apr 19, 1978

Name: William S. Edmondson
State of Residency: Nebraska
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: May 3, 1978
Presentation of Credentials: Jun 5, 1978
Termination of Mission: Left post Jul 22, 1981

Name: Herman W. Nickel
State of Residency: District of Columbia
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Mar 29, 1982
Presentation of Credentials: Apr 20, 1982
Termination of Mission: Left post Oct 4, 1986

Name: Edward Joseph Perkins
State of Residency: Oregon
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 16, 1986
Presentation of Credentials: Nov 27, 1986
Termination of Mission: Left post May 22, 1989

Name: William Lacy Swing
State of Residency: North Carolina
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Aug 7, 1989
Presentation of Credentials: Sep 8, 1989
Termination of Mission: Left post Jul 5, 1992

Name: Princeton Nathan Lyman
State of Residency: Maryland
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 14, 1992
Presentation of Credentials: Sept 21, 1992
Termination of Mission: Left post Dec 14, 1995

Name: James A. Joseph
State of Residency: Virginia
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Dec 19, 1995
Presentation of Credentials: Feb 27, 1996
Termination of Mission: Left post Nov 7, 1999

Name: Delano Eugene Lewis, Jr.
State of Residency: New Mexico
Non-career officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Nov 16, 1999
Presentation of Credentials: Jan 21, 2000
Termination of Mission: Left post Jun 22, 2001

Name: Cameron R. Hume
State of Residency: New York
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Nov 5, 2001
Presentation of Credentials: Nov 29, 2001
Termination of Mission: Left post Jul 28, 2004

Name: Jendayi Elizabeth Frazer
State of Residency: Virginia
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: May 25, 2004
Presentation of Credentials: Aug 10, 2004
Termination of Mission: Left post Aug 26, 2005

Name: Eric M. Bost
State of Residency: Texas
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 5, 2006
Presentation of Credentials: Aug 15, 2006
Termination of Mission:


  Back to top

U.S. Department of State
USA.govU.S. Department of StateUpdates  |   Frequent Questions  |   Contact Us  |   Email this Page  |   Subject Index  |   Search
The Office of Electronic Information, Bureau of Public Affairs, manages this site as a portal for information from the U.S. State Department. External links to other Internet sites should not be construed as an endorsement of the views or privacy policies contained therein.
About state.gov  |   Privacy Notice  |   FOIA  |   Copyright Information  |   Other U.S. Government Information

Published by the U.S. Department of State Website at http://www.state.gov maintained by the Bureau of Public Affairs.