U.S. Department of State
U.S. Department of State
Other State Department Archive SitesU.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
Home Issues & Press Travel & Business Countries Youth & Education Careers About State Video
 You are in: Under Secretary for Public Diplomacy and Public Affairs > Bureau of Public Affairs > Bureau of Public Affairs: Office of the Historian > Principal Officers of the Department and U.S. Chiefs of Mission > Chiefs of Mission by Country, 1778-2005 > Saint Kitts and Nevis-Syria

Sri Lanka

Name: Felix Cole
State of Residency: District of Columbia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Apr 8, 1948
Presentation of Credentials: Aug 3, 1949
Termination of Mission: Left post Oct 30, 1949
Note: Commissioned to Ceylon.

Name: Joseph C. Satterthwaite
State of Residency: Michigan
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Sep 22, 1949
Presentation of Credentials: Nov 19, 1949
Termination of Mission: Left post Jul 25, 1953
Note: Commissioned to Ceylon.

Name: Philip K. Crowe
State of Residency: Maryland
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 6, 1953
Presentation of Credentials: Sep 19, 1953
Termination of Mission: Left post Sep 27, 1956
Note: Commissioned to Ceylon.

Name: Maxwell H. Gluck
State of Residency: Kentucky
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 3, 1957
Presentation of Credentials: Sep 19, 1957
Termination of Mission: Left post Oct 2, 1958
Note: Commissioned to Ceylon.

Name: Lampton Berry
State of Residency: Mississippi
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 10, 1958
Presentation of Credentials: Nov 22, 1958
Termination of Mission: Left post Jun 3, 1959
Note: Commissioned to Ceylon. Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Jan 29, 1959.

Name: Bernard Gufler
State of Residency: Washington
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 6, 1959
Presentation of Credentials: Aug 24, 1959
Termination of Mission: Left post Mar 1, 1961
Note: Commissioned to Ceylon.

Name: Frances E. Willis
State of Residency: California
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Mar 15, 1961
Presentation of Credentials: May 11, 1961
Termination of Mission: Left post Sep 20, 1964
Note: Commissioned to Ceylon.

Name: Cecil B. Lyon
State of Residency: New Hampshire
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 31, 1964
Presentation of Credentials: Oct 30, 1964
Termination of Mission: Left post Jun 17, 1967
Note: Commissioned to Ceylon; also accredited to Maldives; resident at Colombo.

Name: Andrew V. Corry
State of Residency: Montana
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: May 24, 1967
Presentation of Credentials: Jul 19, 1967
Termination of Mission: Left post Mar 21, 1970
Note: Commissioned to Ceylon; also accredited to Maldives; resident at Colombo.

Name: Robert Strausz-Hupe
State of Residency: Pennsylvania
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Feb 16, 1970
Presentation of Credentials: May 3, 1970
Termination of Mission: Left post Dec 12, 1971
Note: Commissioned to Ceylon; also accredited to Maldives; resident at Colombo.

Name: Christopher Van Hollen
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Sep 21, 1972
Presentation of Credentials: Oct 27, 1972
Termination of Mission: Left post Apr 21, 1976
Note: Also accredited to Maldives; resident at Colombo.

Name: John H. Reed
State of Residency: Maine
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jun 1, 1976
Presentation of Credentials: Jul 2, 1976
Termination of Mission: Left post Jun 1, 1977
Note: Also accredited to Maldives; resident at Colombo.

Name: W. Howard Wriggins
State of Residency: New York
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 14, 1977
Presentation of Credentials: Aug 18, 1977
Termination of Mission: Left post Dec 13, 1979
Note: Also accredited to Maldives; resident at Colombo.

Name: Donald R. Toussaint
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Nov 27, 1979
Presentation of Credentials: Jan 21, 1980
Termination of Mission: Left post Jan 17, 1982
Note: Also accredited to Maldives; resident at Colombo.

Name: John Hathaway Reed
State of Residency: Maine
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Dec 11, 1981
Presentation of Credentials: Feb 8, 1982
Termination of Mission: Left post Sep 3, 1985
Note: Also accredited to Maldives; resident at Colombo.

Name: James W. Spain
State of Residency: California
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Nov 6, 1985
Presentation of Credentials: Nov 21, 1985
Termination of Mission: Left post Jun 16, 1989
Note: Also accredited to Maldives; resident at Colombo.

Name: Marion V. Creekmore, Jr.
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 10, 1989
Presentation of Credentials: Nov 29, 1989
Termination of Mission: Left post Aug 27, 1992
Note: Also accredited to Maldives; resident at Colombo.

Name: Teresita Currie Schaffer
State of Residency: New York
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: May 26, 1992
Presentation of Credentials: Oct 7, 1992
Termination of Mission: Left post Aug 15, 1995
Note: Also accredited to Maldives; resident at Colombo.

Name: A. Peter Burleigh
State of Residency: California
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Dec 19, 1995
Presentation of Credentials: Jan 19, 1996
Termination of Mission: Left post Aug 1, 1997
Note: Also accredited to Maldives; resident at Colombo.

Name: Shaun Edward Donnelly
State of Residency: Indiana
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Nov 10, 1997
Presentation of Credentials: Dec 19, 1997
Termination of Mission: Left post Aug 16, 2000
Note: Also accredited to Maldives; resident at Colombo.

Name: E. Ashley Wills
State of Residency: Georgia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Sep 15, 2000
Presentation of Credentials: Nov 13, 2000
Termination of Mission: Left post Jun 17, 2003
Note: Also accredited to Maldives; resident at Colombo.

Name: Jeffrey Lunstead
State of Residency: District of Columbia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: May 27, 2003
Presentation of Credentials: Sep 26, 2003
Termination of Mission:
Note: Also accredited to Maldives; resident in Colombo.

Name: Robert O. Blake, Jr.
State of Residency: Maryland
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 5, 2006
Presentation of Credentials: Sep 9, 2006
Termination of Mission:
Note: Also accredited to Maldives; resident in Colombo.


  Back to top

U.S. Department of State
USA.govU.S. Department of StateUpdates  |   Frequent Questions  |   Contact Us  |   Email this Page  |   Subject Index  |   Search
The Office of Electronic Information, Bureau of Public Affairs, manages this site as a portal for information from the U.S. State Department. External links to other Internet sites should not be construed as an endorsement of the views or privacy policies contained therein.
About state.gov  |   Privacy Notice  |   FOIA  |   Copyright Information  |   Other U.S. Government Information

Published by the U.S. Department of State Website at http://www.state.gov maintained by the Bureau of Public Affairs.