U.S. Department of State
U.S. Department of State
Other State Department Archive SitesU.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
Home Issues & Press Travel & Business Countries Youth & Education Careers About State Video
 You are in: Under Secretary for Public Diplomacy and Public Affairs > Bureau of Public Affairs > Bureau of Public Affairs: Office of the Historian > Principal Officers of the Department and U.S. Chiefs of Mission > Chiefs of Mission by Country, 1778-2005 > Saint Kitts and Nevis-Syria

Swaziland

Note: The Embassy in Mbabane was established on Sep 6, 1968, with Chris C. Pappas, Jr., as Chargé d'Affaires ad interim. Robert W. Chase served in that capacity, Apr 1969–Aug 1971.

Name: Charles J. Nelson
State of Residency: District of Columbia
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jun 9, 1971
Presentation of Credentials: Nov 3, 1971
Termination of Mission: Left Gaborone, Mar 2, 1974
Note: Also accredited to Botswana and Lesotho; resident at Gaborone.

Name: David B. Bolen
State of Residency: Colorado
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Feb 28, 1974
Presentation of Credentials: Apr 22, 1974
Termination of Mission: Left Gaborone, Aug 11, 1976
Note: Also accredited to Botswana and Lesotho; resident at Gaborone.

Name: Donald R. Norland
State of Residency: Iowa
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Nov 17, 1976
Presentation of Credentials: Feb 23, 1978
Termination of Mission: Left Gaborone, Sep 8, 1979
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Jun 24, 1977. Also accredited to Botswana and Lesotho; resident at Gaborone.

Name: Richard Cavins Matheron
State of Residency: California
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Nov 27, 1979
Presentation of Credentials: Mar 11, 1980
Termination of Mission: Left post May 26, 1982

Name: Robert H. Phinny
State of Residency: California
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Aug 17, 1982
Presentation of Credentials: Jan 12, 1983
Termination of Mission: Left post Sep 5, 1984

Name: Harvey Frans Nelson, Jr.
State of Residency: California
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Aug 1, 1985
Presentation of Credentials: Oct 14, 1985
Termination of Mission: Left post Jul 29, 1988

Name: Mary A. Ryan
State of Residency: Texas
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 11, 1988
Presentation of Credentials: Aug 25, 1988
Termination of Mission: Left post Jan 24, 1990

Name: Stephen H. Rogers
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 22, 1990
Presentation of Credentials: Nov 15, 1990
Termination of Mission: Left post Nov 19, 1993

Name: John T. Sprott
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Aug 9, 1993
Presentation of Credentials: Feb 17, 1994
Termination of Mission: Left post Aug 1, 1996

Name: Alan R. McKee
State of Residency: Maryland
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 2, 1996
Presentation of Credentials: Oct 11, 1996
Termination of Mission: Left post Jul 12, 1999

Name: Gregory Lee Johnson
State of Residency: Washington
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Nov 16, 1999
Presentation of Credentials: Feb 3, 2000
Termination of Mission: Relinquished charge Oct 18, 2001

Name: James D. McGee
State of Residency: Florida
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jan 30, 2002
Presentation of Credentials: Feb 21, 2002
Termination of Mission: Left post Aug 10, 2004

Name: Lewis W. Lucke
State of Residency: Texas
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 2, 2004
Presentation of Credentials: Aug 26, 2004
Termination of Mission: Left post, Jul 27, 2005

Name: Maurice S. Parker
State of Residency: California
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 2, 2007
Presentation of Credentials: Sep 21, 2007
Termination of Mission:


  Back to top

U.S. Department of State
USA.govU.S. Department of StateUpdates  |   Frequent Questions  |   Contact Us  |   Email this Page  |   Subject Index  |   Search
The Office of Electronic Information, Bureau of Public Affairs, manages this site as a portal for information from the U.S. State Department. External links to other Internet sites should not be construed as an endorsement of the views or privacy policies contained therein.
About state.gov  |   Privacy Notice  |   FOIA  |   Copyright Information  |   Other U.S. Government Information

Published by the U.S. Department of State Website at http://www.state.gov maintained by the Bureau of Public Affairs.