U.S. Department of State
U.S. Department of State
Other State Department Archive SitesU.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
Home Issues & Press Travel & Business Countries Youth & Education Careers About State Video
 You are in: Under Secretary for Public Diplomacy and Public Affairs > Bureau of Public Affairs > Bureau of Public Affairs: Office of the Historian > Principal Officers of the Department and U.S. Chiefs of Mission > Chiefs of Mission by Country, 1778-2005 > Saint Kitts and Nevis-Syria

Sweden

Name: Benjamin Franklin
State of Residency: Pennsylvania
Title: Minister Plenipotentiary
Appointment: Sep 28, 1782
Note: Also accredited to France; did not proceed to Stockholm, but negotiated a treaty with Sweden which was signed at Paris, Apr 3, 1783.

Name: Jonathan Russell
State of Residency: Rhode Island
Title: Minister Plenipotentiary
Appointment: Jan 18, 1814
Presentation of Credentials: Apr 29, 1818
Termination of Mission: Left post Oct 22, 1818
Note: An earlier nomination of May 29, 1813 had been rejected by the Senate. Served at the court of Sweden and Norway; resident at Stockholm.

Name: Christopher Hughes, Jr.
State of Residency: Maryland
Title: Chargé d'Affaires
Appointment: Jan 21, 1819
Presentation of Credentials: [see note below]
Termination of Mission: Presented recall about Jul 5, 1825
Note: Served at the court of Sweden and Norway; resident at Stockholm. No report has been found concerning Hughes' presentation of credentials as Chargé d'Affaires en titre; he had been serving at Stockholm as Chargé d'Affaires ad interim since Oct 1818.

Name: William C. Somerville
State of Residency: Virginia
Title: Chargé d'Affaires
Appointment: Mar 9, 1825
Note: Did not proceed to post.

Name: John James Appleton
State of Residency: Massachusetts
Title: Chargé d'Affaires
Appointment: May 2, 1826
Presentation of Credentials: Oct 28, 1826
Termination of Mission: Presented recall, Aug 16, 1830
Note: Served at the court of Sweden and Norway; resident at Stockholm.

Name: Christopher Hughes
State of Residency: Maryland
Title: Chargé d'Affaires
Appointment: Mar 3, 1830
Presentation of Credentials: Aug 16, 1830
Termination of Mission: Left post Sep 22, 1841
Note: Served at the court of Sweden and Norway; resident at Stockholm.

Name: George W. Lay
State of Residency: New York
Title: Chargé d'Affaires
Appointment: May 12, 1842
Presentation of Credentials: 2-Oct 4, 1842
Termination of Mission: Presented recall on or shortly before Oct 11, 1845
Note: Served at the court of Sweden and Norway; resident at Stockholm.

Name: Henry W. Ellsworth
State of Residency: Indiana
Title: Chargé d'Affaires
Appointment: Apr 19, 1845
Presentation of Credentials: Oct 11, 1845
Termination of Mission: Relieved by Consul, Jan 25, 1861
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Jan 28, 1845. Served at the court of Sweden and Norway; resident at Stockholm.

Name: Francis Schroeder
State of Residency: Rhode Island
Title: Chargé d'Affaires
Appointment: Nov 7, 1849
Presentation of Credentials: Apr 22, 1850
Termination of Mission: Promoted to Minister Resident
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Feb 19,1850. Served at the court of Sweden and Norway; resident at Stockholm.

Name: Francis Schroeder
State of Residency: Rhode Island
Title: Minister Resident
Appointment: Jun 29, 1854
Presentation of Credentials: Aug 19, 1854
Termination of Mission: Left post Sep 17, 1857
Note: Served at the court of Sweden and Norway; resident at Stockholm.

Name: B.F. Angel
State of Residency: New York
Title: Minister Resident
Appointment: Jul 17, 1857
Presentation of Credentials: Nov 4, 1857
Termination of Mission: Presented recall, Jun 25, 1861
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Jan 14, 1858. Served at the court of Sweden and Norway; resident at Stockholm.

Name: Jacob S. Haldeman
State of Residency: Pennsylvania
Title: Minister Resident
Appointment: Mar 16, 1861
Presentation of Credentials: Jun 25, 1861
Termination of Mission: Presented recall, Sep 24, 1864
Note: Served at the court of Sweden and Norway; resident at Stockholm.

Name: James H. Campbell
State of Residency: Pennsylvania
Title: Minister Resident
Appointment: May 18, 1864
Presentation of Credentials: Sep 24, 1864
Termination of Mission: Presented recall, Mar 29, 1867
Note: Served at the court of Sweden and Norway; resident at Stockholm.

Name: John McGinnis, Jr.
State of Residency: Illinois
Title: Minister Resident
Appointment: Nov 16, 1866
Note: Commissioned during a recess of the Senate. Did not proceed to post his nomination having been rejected by the Senate while he was en route.

Name: Joseph J. Bartlett
State of Residency: New York
Title: Minister Resident
Appointment: Mar 19, 1867
Presentation of Credentials: Jun 4, 1867
Termination of Mission: Presented recall, Jul 24, 1869
Note: Served at the court of Sweden and Norway; resident at Stockholm.

Name: John S. Carlile
State of Residency: West Virginia
Title: Minister Resident
Note: Not commissioned; nomination first confirmed and then reconsidered by the Senate, with no final action taken.

Name: C.C. Andrews
State of Residency: Minnesota
Title: Minister Resident
Appointment: Jun 3, 1869
Presentation of Credentials: Jul 24, 1869
Termination of Mission: Superseded, Nov 5, 1877
Note: Served at the court of Sweden and Norway; resident at Stockholm. Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Mar 15, 1870.

Name: John L. Stevens
State of Residency: Maine
Title: Minister Resident
Appointment: Aug 28, 1877
Presentation of Credentials: Nov 5, 1877
Termination of Mission: Relinquished charge, Jun 3, 1883
Note: Served at the court of Sweden and Norway; resident at Stockholm. Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Nov 12, 1877.

Name: William W. Thomas, Jr.
State of Residency: Maine
Title: Minister Resident
Appointment: Jun 6, 1883
Presentation of Credentials: Sep 6, 1883
Termination of Mission: Presented recall, Jun 30, 1885
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Dec 12, 1883. Served at the court of Sweden and Norway; resident at Stockholm.

Name: Rufus Magee
State of Residency: Indiana
Title: Minister Resident
Appointment: Apr 2, 1885
Presentation of Credentials: Jul 3, 1885
Termination of Mission: Promoted to Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Note: Served at the court of Sweden and Norway; resident at Stockholm.

Name: Rufus Magee
State of Residency: Indiana
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Aug 10, 1888
Presentation of Credentials: Sep 26, 1888
Termination of Mission: Presented recall, May 25, 1889
Note: Served at the court of Sweden and Norway; resident at Stockholm.

Name: William W. Thomas, Jr.
State of Residency: Maine
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Mar 19, 1889
Presentation of Credentials: May 27, 1889
Termination of Mission: Presented recall, May 2, 1894
Note: Served at the court of Sweden and Norway; resident at Stockholm.

Name: Thomas W. Ferguson
State of Residency: Maryland
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Feb 14, 1894
Presentation of Credentials: May 2, 1894
Termination of Mission: Presented recall, Feb 7, 1888
Note: Served at the court of Sweden and Norway; resident at Stockholm.

Name: William W. Thomas, Jr.
State of Residency: Maine
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Dec 18, 1898
Presentation of Credentials: Feb 8, 1898
Termination of Mission: Presented recall, May 31, 1905
Note: Served at the court of Sweden and Norway; resident at Stockholm.

Name: Charles H. Graves
State of Residency: Minnesota
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Mar 8, 1905
Presentation of Credentials: May 31, 1905
Termination of Mission: Left post Dec 12, 1913
Note: Served at the court of Sweden and Norway; resident at Stockholm. See also Norway.

Name: Ira Nelson Morris
State of Residency: Illinois
Non-career appointee
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jul 13, 1914
Presentation of Credentials: Aug 28, 1914
Termination of Mission: Presented recall, Apr 3, 1923

Name: Robert Woods Bliss
State of Residency: New York
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jan 30, 1923
Presentation of Credentials: Aug 8, 1923
Termination of Mission: Left post Mar 15, 1927

Name: Leland Harrison
State of Residency: Illinois
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Feb 26, 1927
Presentation of Credentials: May 31, 1927
Termination of Mission: Left post Nov 11, 1929

Name: John Motley Morehead
State of Residency: New York
Non-career appointee
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jan 22, 1930
Presentation of Credentials: Mar 31, 1930
Termination of Mission: Left post Apr 6, 1933

Name: Laurence A. Steinhardt
State of Residency: New York
Non-career appointee
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: May 11, 1933
Presentation of Credentials: Aug 28, 1933
Termination of Mission: Left post Jun 26, 1937

Name: Fred Morris Dearing
State of Residency: Missouri
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Apr 22, 1937
Presentation of Credentials: Sep 23, 1937
Termination of Mission: Appointment terminated, Jun 17, 1938

Name: Frederick A. Sterling
State of Residency: Texas
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jun 16, 1938
Presentation of Credentials: Sep 26, 1938
Termination of Mission: Left post Jul 14, 1941

Name: Herschel V. Johnson
State of Residency: North Carolina
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Oct 21, 1941
Presentation of Credentials: Dec 12, 1941
Termination of Mission: Left post Apr 28, 1946

Name: Louis G. Dreyfus, Jr.
State of Residency: California
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Aug 1, 1946
Presentation of Credentials: Jan 3, 1947
Termination of Mission: Left post Oct 6, 1947

Name: H. Freeman Matthews
State of Residency: Maryland
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jul 21, 1947
Note: Took oath of office, but did not proceed to post in this capacity.

Name: H. Freeman Matthews
State of Residency: Maryland
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Sep 20, 1947
Presentation of Credentials: Dec 5, 1947
Termination of Mission: Left post May 24, 1950
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Dec 9, 1947.

Name: W. Walton Butterworth
State of Residency: Louisiana
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 5, 1950
Presentation of Credentials: Sep 18, 1950
Termination of Mission: Left post Dec 9, 1953

Name: John M. Cabot
State of Residency: District of Columbia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Mar 1, 1954
Presentation of Credentials: May 6, 1954
Termination of Mission: Left Sweden, May 14, 1957

Name: Francis White
State of Residency: Maryland
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jun 3, 1957
Presentation of Credentials: Sep 17, 1957
Termination of Mission: Left Sweden, Dec 9, 1958

Name: James C.H. Bonbright
State of Residency: New York
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 29, 1958
Presentation of Credentials: Jan 9, 1959
Termination of Mission: Left post Mar 20, 1961
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Jan 29, 1959.

Name: J. Graham Parsons
State of Residency: New York
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Mar 15, 1961
Presentation of Credentials: May 16, 1961
Termination of Mission: Left Sweden, Apr 17, 1967

Name: William W. Heath
State of Residency: Texas
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Apr 5, 1967
Presentation of Credentials: May 23, 1967
Termination of Mission: Left post Jan 23, 1969

Name: Jerome H. Holland
State of Residency: Virginia
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Feb 16, 1970
Presentation of Credentials: Apr 14, 1970
Termination of Mission: Left post Aug 30, 1972

Note: Arthur J. Olsen served as Chargé d'Affaires ad interim, Dec 1972–May 1974.

Name: Robert Strausz-Hupe
State of Residency: Pennsylvania
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Apr 25, 1974
Presentation of Credentials: May 29, 1974
Termination of Mission: Left post Mar 3, 1976

Name: David S. Smith
State of Residency: District of Columbia
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Apr 6, 1976
Presentation of Credentials: May 7, 1976
Termination of Mission: Left post Apr 29, 1977

Name: Rodney O'Gliasain Kennedy-Minott
State of Residency: California
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Aug 3, 1977
Presentation of Credentials: Sep 29, 1977
Termination of Mission: Left post Sep 26, 1980

Note: William C. Hamilton served as Chargé d'Affaires ad interim, Sep 1980–Oct 1981.

Name: Franklin S. Forsberg
State of Residency: Connecticut
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Dec 11, 1981
Presentation of Credentials: Jan 14, 1982
Termination of Mission: Left post Dec 12, 1985

Name: Gregory J. Newell
State of Residency: Virginia
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Dec 9, 1985
Presentation of Credentials: Dec 19, 1985
Termination of Mission: Left post Jun 12, 1989

Name: Charles Edgar Redman
State of Residency: Florida
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: May 12, 1989
Presentation of Credentials: Jun 13, 1989
Termination of Mission: Left post Aug 24, 1992

Note: The following served as Chargé d'Affaires ad interim: Michael Klosson (Aug 1992–Jul 1993) and Gregory L. Johnson (Jul 1993–Mar 1994).

Name: Nicolas Miklos Salgo
State of Residency: Florida
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Note: Nomination of Jun 16, 1992 was not acted upon by the Senate.

Name: Thomas L. Siebert
State of Residency: Maryland
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Feb 9, 1994
Presentation of Credentials: Mar 24, 1994
Termination of Mission: Dec 17, 1997

Name: Lyndon Lowell Olson, Jr.
State of Residency: Texas
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Nov 10, 1997
Presentation of Credentials: Jan 22, 1998
Termination of Mission: Left post Aug 1, 2001

Name: Charles A. Heimbold, Jr.
State of Residency: Connecticut
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Aug 3, 2001
Presentation of Credentials: Sept 26, 2001
Termination of Mission: Left post Feb 12, 2004

Name: Miles T. Bivins
State of Residency: Texas
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: May 25, 2004
Presentation of Credentials: Jun 9, 2004
Termination of Mission: Left post, January 31, 2006

Name: Michael Wood
State of Residency: District of Columbia
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: May 30, 2006
Presentation of Credentials: June 8, 2006
Termination of Mission:


  Back to top

U.S. Department of State
USA.govU.S. Department of StateUpdates  |   Frequent Questions  |   Contact Us  |   Email this Page  |   Subject Index  |   Search
The Office of Electronic Information, Bureau of Public Affairs, manages this site as a portal for information from the U.S. State Department. External links to other Internet sites should not be construed as an endorsement of the views or privacy policies contained therein.
About state.gov  |   Privacy Notice  |   FOIA  |   Copyright Information  |   Other U.S. Government Information

Published by the U.S. Department of State Website at http://www.state.gov maintained by the Bureau of Public Affairs.