U.S. Department of State
U.S. Department of State
Other State Department Archive SitesU.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
Home Issues & Press Travel & Business Countries Youth & Education Careers About State Video
 You are in: Under Secretary for Public Diplomacy and Public Affairs > Bureau of Public Affairs > Bureau of Public Affairs: Office of the Historian > Principal Officers of the Department and U.S. Chiefs of Mission > Chiefs of Mission by Country, 1778-2005 > Saint Kitts and Nevis-Syria

Syria

Name: George Wadsworth
State of Residency: New York
Foreign Service officer
Title: DiplAgt/Consul General
Appointment: Oct 9, 1942
Presentation of Credentials: Nov 30, 1942
Termination of Mission: Promoted to Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Note: Commissioned to the Republic of Syria. Also accredited to Lebanon; resident at Beirut.

Name: George Wadsworth
State of Residency: New York
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Sep 21, 1944
Presentation of Credentials: Nov 17, 1944
Termination of Mission: Left Damascus, Feb 8, 1947
Note: Commissioned to the Republic of Syria; also accredited to Lebanon;

Name: Paul H. Alling
State of Residency: Connecticut
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Apr 10, 1947
Note: Commissioned to the Republic of Syria. Took oath of office, but did not
proceed to post.

Name: James Hugh Keeley, Jr.
State of Residency: California
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Oct 8, 1947
Presentation of Credentials: Aug 2, 1948
Termination of Mission: Left post Jul 22, 1950
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Dec 9, 1947. Commissioned to the Republic of Syria.

Name: Cavendish W. Cannon
State of Residency: Utah
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Sep 20, 1950
Presentation of Credentials: Oct 30, 1950
Termination of Mission: Left post May 8, 1952
Note: Commissioned to the Republic of Syria.

Name: James S. Moose, Jr.
State of Residency: Arkansas
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jun 25, 1952
Presentation of Credentials: Aug 14, 1952
Termination of Mission: Promoted to Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Note: Commissioned to the Republic of Syria.

Name: James S. Moose, Jr.
State of Residency: Arkansas
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Sep 11, 1952
Presentation of Credentials: Sep 30, 1952
Termination of Mission: Left post Jun 30, 1957
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Jun 4, 1953.

Name: Charles W. Yost
State of Residency: New York
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Dec 24, 1957
Presentation of Credentials: Jan 16, 1958
Termination of Mission: Syria incorporated into the United Arab Republic, Feb 22, 1958
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Jan 29, 1958. Commissioned to the Republic of Syria.

Note: The Embassy in Damascus was reclassified as a Consulate General on Feb 25, 1958. The mission was re-established as an Embassy on Oct 10, 1961, with Ridgway B. Knight as Chargé d'Affaires ad interim.

Name: Ridgway B. Knight
State of Residency: New York
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Dec 7, 1961
Presentation of Credentials: Jan 11, 1962
Termination of Mission: Left post May 27, 1965
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Jan 30, 1962.

Name: Hugh H. Smythe
State of Residency: New York
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 22, 1965
Presentation of Credentials: Oct 28, 1965
Termination of Mission: Syria severed diplomatic relations with the U.S., Jun 6, 1967; Smythe left post Jun 8, 1967

Note: A U.S. Interests Section was established on Feb 8, 1974, in the Italian Embassy with Thomas J. Scotes as Principal Officer. The Embassy in Damascus was re-established on Jun 16, 1974, with Scotes as Chargé d'Affaires ad interim.

Name: Richard W. Murphy
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Aug 9, 1974
Presentation of Credentials: Sep 9, 1974
Termination of Mission: Left post Apr 23, 1978

Name: Talcott W. Seelye
State of Residency: Maryland
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 31, 1978
Presentation of Credentials: Sep 17, 1978
Termination of Mission: Left post Aug 31, 1981

Name: Robert P. Paganelli
State of Residency: New York
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Sep 28, 1981
Presentation of Credentials: Nov 12, 1981
Termination of Mission: Left post Jun 13, 1984

Name: William L. Eagleton, Jr.
State of Residency: Washington
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 4, 1984
Presentation of Credentials: Dec 6, 1984
Termination of Mission: Left post Aug 31, 1988

Name: Edward Peter Djerejian
State of Residency: Maryland
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Aug 12, 1988
Presentation of Credentials: Oct 2, 1988
Termination of Mission: Left post Jul 25, 1991

Name: Christopher W. S. Ross
State of Residency: California
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Aug 2, 1991
Presentation of Credentials: Sep 25, 1991
Termination of Mission: Left post Mar 22, 1998

Name: Ryan Clark Crocker
State of Residency: Washington
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jun 29, 1998
Presentation of Credentials: Jun 6, 1999
Termination of Mission: Left post Jun 30, 2001

Name: Theodore H. Kattouf
State of Residency: Maryland
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Aug 7, 2001
Presentation of Credentials: Jan 12, 2002
Termination of Mission: Left post Aug 23, 2003

Name: Margaret Scobey
State of Residency: Tennessee
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Dec 12, 2003
Presentation of Credentials: Jan 10, 2004
Termination of Mission:


  Back to top

U.S. Department of State
USA.govU.S. Department of StateUpdates  |   Frequent Questions  |   Contact Us  |   Email this Page  |   Subject Index  |   Search
The Office of Electronic Information, Bureau of Public Affairs, manages this site as a portal for information from the U.S. State Department. External links to other Internet sites should not be construed as an endorsement of the views or privacy policies contained therein.
About state.gov  |   Privacy Notice  |   FOIA  |   Copyright Information  |   Other U.S. Government Information

Published by the U.S. Department of State Website at http://www.state.gov maintained by the Bureau of Public Affairs.