U.S. Department of State
U.S. Department of State
Other State Department Archive SitesU.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
Home Issues & Press Travel & Business Countries Youth & Education Careers About State Video
 You are in: Under Secretary for Public Diplomacy and Public Affairs > Bureau of Public Affairs > Bureau of Public Affairs: Office of the Historian > Principal Officers of the Department and U.S. Chiefs of Mission > Chiefs of Mission by Country, 1778-2005 > Tajikistan-Zimbabwe

Trinidad & Tobago

Note: The Embassy in Port-of-Spain was established on Aug 31, 1962, with William H. Christensen as Chargé d'Affaires ad interim.

Name: Robert G. Miner
State of Residency: New York
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 23, 1962
Presentation of Credentials: Dec 1, 1962
Termination of Mission: Left post Sep 18, 1967

Name: William A. Costello
State of Residency: Minnesota
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Sep 13, 1967
Presentation of Credentials: Oct 26, 1967
Termination of Mission: Left post Mar 17, 1969

Name: J. Fife Symington, Jr.
State of Residency: Maryland
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 8, 1969
Presentation of Credentials: Sep 11, 1969
Termination of Mission: Left post Nov 14, 1971

Name: Anthony D. Marshall
State of Residency: New York
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Feb 15, 1972
Presentation of Credentials: Feb 22, 1972
Termination of Mission: Left post Dec 27, 1973
Note: An earlier nomination of Dec 7, 1971 was not acted upon by the Senate.

Name: Lloyd I. Miller
State of Residency: Ohio
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Dec 19, 1973
Presentation of Credentials: Feb 8, 1974
Termination of Mission: Left post May 23, 1975

Name: Albert B. Fay
State of Residency: Texas
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Feb 4, 1976
Presentation of Credentials: Feb 17, 1976
Termination of Mission: Left post Apr 5, 1977

Name: Richard K. Fox, Jr.
State of Residency: Minnesota
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 8, 1977
Presentation of Credentials: Jul 21, 1977
Termination of Mission: Left post Jul 16, 1979

Name: Irving G. Cheslaw
State of Residency: California
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Sep 28, 1979
Presentation of Credentials: Oct 18, 1979
Termination of Mission: Left post Sep 1, 1981

Name: Melvin Herbert Evans
State of Residency: Virgin Islands
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Dec 1, 1981
Presentation of Credentials: Jan 1, 1982
Termination of Mission: Died at St. Thomas, Virgin Islands, on Nov 27, 1984
Note: Evans had left post on Nov 21, 1984.

Name: Sheldon J. Krys
State of Residency: Maryland
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 12, 1985
Presentation of Credentials: Aug 19, 1985
Termination of Mission: Left post Apr 24, 1988

Name: Charles A. Gargano
State of Residency: New York
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 15, 1988
Presentation of Credentials: Aug 9, 1988
Termination of Mission: Left post Jun 7, 1991

Name: Sally G. Cowal
State of Residency: Massachusetts
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Aug 2, 1991
Presentation of Credentials: Aug 27, 1991
Termination of Mission: Left post Aug 22, 1994

Name: Brian J. Donnelly
State of Residency: Massachusetts
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 5, 1994
Presentation of Credentials: Sep 5, 1994
Termination of Mission: Left post Sep 24, 1997

Name: Edward E. Shumaker, 3rd
State of Residency: New Hampshire
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 24, 1997
Presentation of Credentials: Jan 13, 1998
Termination of Mission: Left post Mar 31, 2001

Name: Roy L. Austin
State of Residency: Pennsylvania
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 1, 2001
Presentation of Credentials: Dec 6, 2001
Termination of Mission:


  Back to top

U.S. Department of State
USA.govU.S. Department of StateUpdates  |   Frequent Questions  |   Contact Us  |   Email this Page  |   Subject Index  |   Search
The Office of Electronic Information, Bureau of Public Affairs, manages this site as a portal for information from the U.S. State Department. External links to other Internet sites should not be construed as an endorsement of the views or privacy policies contained therein.
About state.gov  |   Privacy Notice  |   FOIA  |   Copyright Information  |   Other U.S. Government Information

Published by the U.S. Department of State Website at http://www.state.gov maintained by the Bureau of Public Affairs.